Yi Sun Shin

Yi Sun Shin, Kore’nin en büyük kahramanı ve dünya tarihinin olağanüstü deniz komutanlarından biridir. Günlüğünde ve raporlarında iyi bir şekilde belgelenmiş olan savaşları, modern dönemde hala ulusal direnişin güçlü bir simgesi olmuştur.

Yi Sun Shin Hayatı

Yi Sun Shin, 18 Nisan 1545’te Seul’de ılımlı bir aile aracı olan bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk eğitiminde sivil bir kariyere yönelik olmasına rağmen, 21 yaşında bir askeri subay olmaya karar verdi.

Askeri Kariyeri

Yi Sun Shin1576’da askeri sınavları geçtikten sonra, küçük bir deniz karakolunun komutanı olarak güney kıyılarında çeşitli görevler yaptı. Tüm görevlerinde yetkinliğini ve cesaretini göstermişti. Uygulamanın Doğru yapılmasına özellikle dikkat ediyordu. Bu daha sonraki örgütsel başarılarını açıklarken aynı zamanda onu ele geçirmesi zor bir adam olmasına da engel olmamıştır.

İlk kariyerinde Yi Sun Shin pek tanınmıyordu. Ve başarıları ona övgüden çok kıskanç düşmanlar kazandırdı. Ancak zamanla, yüksek yerlerde de dikkat çekmeye başlar. 1589’dan itibaren askeri müfettiş olarak çalışmaya başlamıştı. Bu görev ile ününü istikrarlı bir şekilde arttı. 1591’de birçok kıdemli subay, Sol Cholla Filo’sunun komutasına (Kore’nin en güneydeki iki eyaleti, doğuda Kyongsang ve batıda Cholla’nın her biri Sol ve Sağ deniz bölgelerine ayrıldı) atandı. İçlerinde Yi’de vardı.

Japonya’nın Planları

Yi Sun Shin görevine ulaştığında, şimdi Yosu olarak bilinen kasabada, iki yıldır Japon istilası altındaydı. Kore yönetimi, Japon planlarına dair 1590 yılına kadar ipuçlara sahipti, ancak tehdidin anlamı üzerinde derinden bölünmüştü. Japon diktatör Toyotomi Hideyoshi açıkça Ming Çin’i işgal etmeyi ve Kore üzerinden transit geçiş yapmayı planladığını söylemişti, ancak az bir toprak istilası girişiminde bulunacağına inandılar ve bunların bile ne kadar büyük olacağı konusunda çok az fikirleri vardı.

Savaş Bir gün Kapıyı Çalacaktı

Ancak Yi, savaşın geleceğine inandı ve Yosu’ya gelişinden itibaren hazırlıklara başladı. Zenginliği ve zorlu disiplini bölgeyi güçlendirdi.

Ancak dikkatinin çoğu ünlü “kaplumbağa gemilerinin” gelişimine verdi. Bu gemiler, bir kaplumbağa kabuğu içine benzeyen kavisli bir kaplama güvertesine sahipti. Güvertenin ve yanların demirlenmeleri ve yatmayı önlemek için sivri uçlar kullanılmıştı. Yanlara; füze, mızrak vs. ateşleyebilecek ağır parçalara sahip 12 silah yerleştirilmişti.

Kaplumbağa gemilerine benzeyen gemiler, hem Çin hem de Kore’de daha önce biliniyordu, ancak tasarımı mükemmelleştiren kişi Yi idi. En etkili olabilecek taktikleri geliştirdi. Kaplumbağa gemilerini saldırı gemileri olarak kullandı.

İlk Başarılar

Japon işgal gücü 25 Mayıs 1592’de Pusan’a çıktı. İlk Kore donanması karşılaşması felakete yol açtı: Sağ Kyongsang Filosu’nun (Won Kyun) çekingen komutanı altında neredeyse tüm Kyongsang filosu kayboldu ya da yıkıldı. Yi derhal saldırıya devam etti. 13 Haziran’da Yosu’dan 85 gemiden oluşan bir filoyla ayrıldı. Bunlardan 24’ü silahlı savaş gemisiydi (henüz hazır olmayan kaplumbağa gemilerini içermiyordu), geri kalanı iletişim ve tedarik gemileriydi. Bir hafta sonra geri döndüğünde, toplamda 2’sinin büyük ya da orta gemili olmak üzere toplam 42 düşman gemisinin imha edildiğini ya da alındığını iddia ediyordu. Kendisi hiçbir kayıp yaşamadı.

İkinci Sefer

Aylar sonra Yi, Yosu’dan üç sefer daha gerçekleştirdi, şimdi güçlü kaplumbağa gemilerini filosuna ekledi. Bunlar, 14 Ağustos’ta Hansan Adası’nda büyük bir savaşta, Yi 73 parçalık bir Japon filosu ile karşılaşır. 59’unu batırdığı ya da kazandığını kanıtladı; kendi kayıpları çok azdı. Daha sonra Yaz ve sonbaharda dört sefer daha yapılır. Bu seferlerde toplam 375 Japon gemisi daha batırılır.

Yi’nin göze çarpan başarısının nedenleri, genel saldırganlığı, onun kötü şöhretli Kore kıyı gelgitleri hakkındaki toplam bilgisi ve nişan taktiklerindeki ustalığıydı, böylece düşmanı açık denize çekebiliyordu, burada daha büyük manevralar yapabiliyordu. Japonlar daha sonra bu karşılaşmalardan kaçınmayı öğrendi.

Seferlerin Sonuçları

Japonlar Cholla sahillerini tutarak kendi üslerinin güvenliğini sağladı. Chollala Eyaletindeki Japon gücü de Japonya’nın işgalini imkânsız hale getirdi. Böylece önemli pirinç ve insan gücü kaynaklarını korudu. Son olarak, Japon donanmasını yarımadanın batı kıyısından ve kuzeydeki büyük şehirlerden tamamen uzak tutarak, P’yongyang yakınlarındaki Japon kara mevkilerini zayıflattı ve bu durumun nihai kayıplarına katkıda bulundu.

Düşmanlar Arasında Politik Manevralar

1593’ün ortalarında savaş bir çıkmaza girmişti: Japonlar, Pusan yakınlarındaki Kıta Avrupası’na geri çekilmeye zorlandılar; Koreliler’in Çin müttefikleri pekte müttefiklik ilişkilerini yerine getirmiyordu.

Aksine bu sıralar Çin ve Japon generalleri arasında barış görüşmeleri başladı. Koreliler bu görüşmelere katılmadılar. 1593 ve 1594’te sınırlı sayıda savaştan sonra genel olarak ateşkese zorlandılar.

Yi genel merkezini doğuya doğru, Hansan Adasına (üssü, Japonyanın üssü olan Pusan’a) taşıdı ve Birleşik Krallıktaki tüm filo komutanlığını üstlendi (1593 Temmuz).

Entrikalarla Gelen Son

1596’da barış görüşmeleri çöktüğünde, Toyotomi Hideyoshi ikinci bir işgale hazırlanmaya başlar.

Yi’yi, savaşta ortadan kaldırılamadığından, şimdi entrikalara başvurulur. Bir yandan, Yi’nin istikrarlı başarıları, beceriksiz Won Kyun’a destek olan kurulun düşmanlığını kazanmıştı.

Yi’ye Japon general, Kato Kiyomasa’nın Japonya’dan geçtiği tarihi ve yerini söyleyeceğine ikna ettiler. Yi bariz tuzağı görür ve kurulun savaşa katılma talimatlarına uymayı reddetti. Bu itaatsizlik için düşmanları onu tutukladı ve Seul’e getirildi. Burada yargılanır ve ölüm cezasına çarptırılır, ancak bunu ordudaki destekçileri gözaltında tutulmasıyla sonuçlandırmıştır.

Daha sonra unvanlarından sıyrılan Yi, 17 Temmuz 1597’de Cholla ordusunun yönetim merkezine katıldı.

Orduda Tekrar

Won Kyun, Yi’nin eski komutlarını ile 200’den fazla gemiyi felakete uğratmıştı(27 Ağustos 1597). Won Kyun öldü ve sadece bir avuç geminin kalır. Hansan Adası’ndaki üst kaybedilince Cholla sahillerine çekilirler. Böylece kurul eldeki en iyi komutanları Yi’ye geri dönmek zorunda kalır. 13 Eylül’de yeniden atandı, 2 hafta sonra dağınık filosuna ulaştı. Malzemesi yoktu ve Yosu’daki üssü kullanılamazdı. Dahası, Japonlar şimdi iç bölgedeki büyük Cholla kentlerini süpürüyor ve kalan Kore donanma kuvvetine kararlı bir darbe için gemilerini topluyorlardı.

Ama Yi, cesareti ile gezdiği sular hakkındaki bilgisini birleştirerek, onu en büyük zaferi olan, Myongnyang savaşına (26 Ekim 1597) taşıyan bir birikime sahiptir.

Savaş

133 parçalık filosunun Japon gücü tarafından görülmesine izin verir. Onları anakara ve Chindo büyük adası arasında Myongnyang Boğazı’na soktu. Yi’nin boğazın karşısına mevzilenir. Doğal olarak düşmanın karşıdan gelecek gemi sayısı kısıtlanır.

Yi, günlüğünden; “dar bir dağ yolundaki bir adam binlerce insanı korkutabilir.”

Gün biterken Japonlar 30 gemi kaybederek çekilir. Yi hiç gemi kaybetmemişti. Japonların ilerlemesi çöktü. Çin takviyeleri, 1598 Ağustos’unda güney karargahında Yi’ye katılır.

Ekim 1598’de, Çinliler kıyıdaki kalelere karşı bir saldırıda bulunur. Başarısız olurlar. Bu sırada Toyotomi Hideyoshi aniden öldü ve ölürken tüm birliklerin Kore’den çekilmesi emrini verdi.

Ancak Sunch’on yakınlarındaki kalesinde bulunan Konishi Yukinaga, 14-15 Aralık’ta onu kurtarmaya gelen büyük bir Japon filosu ile buradan ayrılmak için Yi ile savaşır. Noryang’ın savaşı olarak bilinen savaşta, Konishi kaçtı, ama Japonlar 200 gemiyi ve binlerce asker kaybetti. Ancak Kore daha büyük bir şey kaybetti. O da Yi idi.

Boyundan aldığı bir tüfek mermisi yarası ile yere yığılır. Son emri, savaş bitene kadar ölümünü bir sır olarak tutmaktı, çünkü haberler sonucu olumsuz olabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.