VI. Philippe Kimdir

VI. Philippe; Fransız Philippe De Valois (1293 doğ.-1350 öl.), Valois hanedanının ilk Fransız kralı.

VI. Philippe Kimdir

Tahta Geçiş

1328’de Charles IV’ün ölümü üzerine, İngiltere Kralı III. Edward’ın tahtta iddiası olur. Bu muhalefet karşısında, VI. Philippe, IV. Charles’ın dul eşinin hamileliği sonuçlanana kadar bekler. Çocuk kızı olunca, VI. Philippe kral oldu ve 1328’de Reims’de taçlandı.

Tahta Geçtikten Sonraki Durumu

VI. PhilippeÖncellerinin geleneği sürdürerek, büyük babası Philip III’ün sanat koleksiyonunu himayesine başladı. Genel olarak, askeri gücünü akıllıca veya etkili bir şekilde kullanamamış ve asla ordu üzerinde kontrol sahibi olamamıştır. Saltanatının son on yılında İngilizlerin zaferleri ile net bir şekilde ortaya çıkan bu kusur. Taht için yetiştirilmediği ve eğitilmediğini göstermektedir. Bu durum; VI. Philippe’yi kısa sürede çok fazla ciddi krizlerle karşı karşıya kalmasına neden olur.

Fransa ve İngiltere’nin Yüzyıl Savaşları

İngiltere Kralı III. Edward, sadece Fransız tahtının bir rakibi değil, aynı zamanda Fransa’nın güneybatı sahilinde bulunan, Gascony hakkında da planları vardı.

Fransa da, uzun süredir İskoçya’nın tahtı için İngiliz karşıtı adayları desteklemişti. Buna ek olarak hem Fransa’nın hem de İngiltere’nin hedeflerinden olan Flanders bölgesinin zengin nüfusunun, İngiltere ile daha sıkı maddi bağlara sahipti.

Bütün bu çıkar sorunları bir başka sorunla savaşa dönüşecekti; VI. Philippe’in müsteşarlarından biri olan Artois’ten III. Robert, İngiltere’ye sığınmıştı. Fransa ve İngiltere arasındaki münasebetler bozulunca Robert’ın İngiltere’de iyi bir duruma gelir. VI. Philip, 1336 yılında Robert’ın Fransa’ya geri verilmesini talep eder. iadesini talep etti. Ancak bu talep karşılık bulmayınca VI. Philip, 1337’de Edward’a; kralın düşmanını korumakla suçlar.

Sonuçta 1331 yılından 1339 yılına kadar sürecek olan; uzun ve bu nedenle de zor geçecek olan Yüz Yıl Savaş’ları başladı.

Yüz Yıl Savaş’ları

VI. Philippe savaşmak için vergi toplamak zorunda kalıyordu ve vergileri yükseltmesi de isyanları tetikliyordu. Böylece bunu önlenmek için de din adamlarına ve burjuvaziye taviz vermek zorunda kalıyordu. Tüm bu zincirin devamında; burjuvazinin yükselirken ruhban sınıfında bir reform hareketi başlar.

VI. Philip tüm bu sorunlara ek olarak; güçlü Burgundy Dükü’nün etkisi altında olan konseyiyle de sıkıntı yaşıyordu.

Bir düzeyde savaş, bir efendi ile onun vassalının ihtilafı olarak başladı. Ancak seferlerin yoğunluğu, ekonomik ve politik baskılar, Fransa’nın ölümcül askeri zafiyeti gibi nedenler savaşı başlangıçtaki basit feodal çatışmanın ötesine taşıdı. Artık savaş milletler arası bir savaş olmuştu. Durumu daha da kötüleştiren şey ise hiçbir tarafın tam zafer kazanmak için yeterli kaynağı olmayışıydı.

Kara Ölüm

1348’de vebanın gelmesi, bu sorunların çoğunu arka plana itti.

Veba Avrupa’yı kasıp kavurdu. Fransa’nın sosyal ve ekonomik düzenine zarar verdi. Savaşın uzunluğu, Crécy ve Calais’deki son yenilgiler, savaşın yeterli şekilde finanse edilmesi için konulan vergilerin toplanmasındaki isteksizlik ve son olarakta veba, Philip’in saltanatının son yıllarına işkenceye çevirdi.

Kralın Ölümü

Ancak VI. Philippe 1350’de öldüğünde hala oradaydı (veba ile birlikte).

Bir isyan patlak vermesinden sonra Flanders içinde Ağustos o yılın, Flanders’in sayımı olan şövalyeler Cassel Savaşı’nda asi Flemings binlerce kasap, Philip çağırdı. Bundan kısa bir süre sonraTaç kazanmak için Philip yardım etmiş Artois Robert, kraliyet ailesinin bir üyesine karşı Artois countship iddia Philip onun acı düşmanı oldu Robert karşı yargı dava açmak zorunda kaldı. 1334 yılında Robert İngiltere’ye gitti ve 1337 yılında Yüz Yıl Savaşı’nın patlak vermesine yol açan İngiliz-Fransız ilişkilerinin bozulmasını hızlandırıyor, Edward III ve Philip arasındaki sorun kışkırtmaya başladı.

Askeri operasyonlar ilk başta kısıtlanmıştı. Ancak 1340’ta Fransa , Sluys Deniz Savaşı’nda büyük bir yenilgiye uğradı.. Bu arada, iç konsey, kral konseyindeki güçlü Burgundy Dükü adaylarının şiddetli etkisine dair kızgınlık nedeniyle daha da kötüye gitti. Ciddi bir kriz 1343’te sonuçlandı ve Philip’i krallığın mülklerini Paris’e çağırmaya zorladı, bu da kamuoyunu rahatlatmak ve idarenin yükünü hafifletmek için bazı tedbirler aldı . Fransa’nın Crécy’deki (1346) İngilizlerin yıkıcı yenilgisi başka bir krize yol açtı. Muhalifleri uzlaştırmak için hükümet, mali emanetleri üç abbot’a emanet etmek zorunda kaldı. 1347 kasım ayında yeni bir bölge toplantısı tekrar tekrar Kral’ı meclisini yeniden düzenlemeye zorladı. Kara ÖlümünYayılması1348 ve 1349’da, tüm politik soruları gölgede bıraktı. Philip öldüğünde, Fransa’yı savaş ve veba ile bölünmüştü, ancak satın alarak krallığın topraklarına bazı önemli eklemeler yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.