Tokugawa Ieyasu Kimdir?

Tokugawa Ieyasu Şogunluğu, Japonya’nın feodal yapısını değiştirerek bir bütün devlet haline getirmiştir. Tarihi izole hale gelişlerinden önceki son serbest dönem. Samuray savaşçıları ile kullandığı silahları ünlü bir dönemdir.

Tokugawa Ieyasu Hayatı 

Tokugawa Ieyasu, Mikawa vilayetinin oğlu olan 1542’de Matsudaira Takechiyo’da doğdu. Doğduğu sırada, Japonya, neredeyse yüz yıldır sürmüş olan toprak beyleri arasında şiddetli çekişmelerle birlikte iç savaş tarafından sarsıldı.

Tokugawa IeyasuJapon tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Ieyasu, bir savaşçı, devlet adamı ve Tokugawa hanedanı hanedanının kurucusuydu.

Dört yaşındayken Ieyasu, klan ve komşu Imagawa klanı arasındaki ittifakı sağlamak için rehin olarak gönderildi. Mahkemelerinde büyüdü ve bir asil zata uygun eğitim verildi.

İktidar Yaklaşan Ieyasu, Oda Nobunaga ile ittifak

1567 yılında babasının ölümü onu Matsudaira’nın lideri olarak bırakan Ieyasu, güçlü bir komşu olan Oda Nobunaga ile ittifak kurdu.

Bu sırada onun adını Matsudaira’dan ailesinin çıkarıldığı bölgenin adı olan Tokugawa’ya çevirdi. Ayrıca kişisel adını Ieyasu olarak değiştirdi, şimdi de Tokugawa Ieyasu olarak biliniyordu.

Ieyasu, önümüzdeki on bir buçuk seneyi Nobunaga’yla hareketti ve kendi nüfuzunu ve zenginliğini arttırdı. Şimdiye kadar önemli bir askeri itibar kazanmıştı.

Nobunaga 1582’de suikasta uğradığında, Ieyasu daha fazla toprak aldı ve Nobunaga’nın halefi Toyotomi Hideyoshi ile ittifak kurdu.

Hideyoshi, Ieyasu’yu Japonya’nın doğusundaki toprakları yöneterek büyüyen bağımsızlığını korumaya çalıştı.

Japonya’da Güç Dengelerinin Değişimi

Ieyasu genel merkezini Edo’nun küçük limanına (şimdi Tokyo’nun bulunduğu yer) yaptı. Hideyoshi, Kore’de sefer yürütürken Ieyasu, küçük oğlunun gardiyanlarından biri oldu.

Yeniden İç Savaş

Japonya’daki önde gelen askeri şahsiyetler şimdi birbirlerine karşı düzen vermeye başladı ve iç savaş yeniden patlak verdi.

Hideyoshi tarafından atanan danışmanlardan bir diğeri, Ishisa Mitsunari idi ve Ieyasu’ya karşı Batı Ordusunu oluşturan oydu.

1600 yılında Ieyasu, Batı Ordusu’nu Sekigahara’nın kararlı savaşında yendi, böylece Japonya’da üstünlük elde etti.

Japonya’nın Birleştiricisi

1603’te İmparator ism-Yōzei, sadece ismiyle, Ieyasu’ya, onun üstünlüğünü teyit etmek için shogunun tarihi unvanını verdi.

Japonya, Ieyasu’nun kontrolü altında birleştirildi. Japonya’ya istikrarı sağlamak için çok çalıştı ve James I of England ve diğer Avrupalı yöneticilerle hediye alışverişini içeren dış ticareti teşvik etti.

Ancak, Ieyasu’nun halefleri altında, Japonya’nın kendisini yabancı temastan etkili bir şekilde izole etmesi daha sonra oldu.

Ieyasu 17 Nisan 1616’da öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.