Themistokles Kimdir?

Themistokles sözleri ve yaptıkları ile ön plana çıkan bir tarihi kişiliktir. Themistokles, muharebeler ve savaşlarda da görülen bir komutandır.

Themistokles Hayatı

Themistokles, orta sınıf bir Atinalı babanın ve Atinalı olmayan bir annesinin oğluydu. Yetenek sadece onu etkiledi. Bazıları göz yummak istediğinde Perse direnişi savundu ve en çok orduya güvendiğinden Atina donanmasının gelişimini teşvik etti.

ThemistoklesThemistocles, Eski zamanların en ilginç ve karmaşık karakterlerinden biridir. Genellikle Aristides’le karşılaştırılır ve kişisel dürüstlük ve ruhaniyetin asaletlerine kadar, karşılaştırma elverişsizdir. Ancak, uzak görüşlü yargı, cesaret ve vatanseverlik yoluyla, Pers Savaşı döneminde Atina’nın ve tüm Yunanistan’ın çıkarlarını daha fazla teşvik eden bir özellik yoktur. Miltiades gibi, devletin iyiliği için yaptığı katkılar, onun bir zaman önce görmezden gelinen bir sondan daha ağır basmasına neden oldu, o da ezici bir biçimde Atina’nın en büyük kahramanlarından biri olarak hatırlandı.

Politik ve Askeri Hayatı

İmparatorluğun Yükselişi

Donanmanın İnşası

M.Ö. 493’te başhakem seçildiğinde, Pire’yi ilk kez bir deniz üssü olarak geliştirdi ve 10 yıl sonra, rakipleri bir dizi çarpıklık tarafından ortadan kaldırıldığında, Atina’yı devlet karlarından yüz savaş gemisi yapmaya ikna etti.

Salamis Savaşı

Pers, MÖ 480 yılında Hellas’ı istila edince, Atina Yunanistan’ın en büyük donanmasına sahipti. Deniz politikası, Atina’yı tahliye etmek ve gemilerinin “ahşap duvarlarına” güvenmek anlamına gelse de, bu temalar tamamen Artemisium’da ve Salamis’te kullanılmasında ısrar etti.

Themistocles, Atina’nın ekonomik ve politik açıdan başarılı olmak için Atina’nın bir ilk hız deniz gücü olması gerektiğini açıkça gördü ve Atina’yı donanmasını inşa etmek ve limanlarını güçlendirmek için adımlar atmaya itti. Pers istilası gerçekleştiğinde, Atina, Yunan müttefiklerinin en büyük donanmasına ve en iyi kaptanlarına sahipti.

Spartan Eurybiades’in birleşik filodan sorumlu olmasına rağmen, Themistocles her zaman, Yunan donanmasının usta-aklı ve Salamis’in büyük zaferinin mimarıydı.

Themistocles – Önemli Olaylar

MÖ. 490 Maraton savaşında savaştı.

MÖ. 482 Atina’yı 200 gemiden oluşan bir donanma inşa etmeye ve limanları güçlendirmeye ikna eder.

MÖ. 480 Themistocles, Artemisium ve Salamis Deniz Savaşlarında artık bir Amiraldir.

MÖ. 479 Persler, Plataea savaşından sonra Yunanistan’dan sürülür.

M.Ö. 478 Atinalılar şehirlerini yeniden inşa etmeye başladılar. Sparta’nın isteklerine karşın bir duvar inşa ediyorlar.

M.Ö. 476 Rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları, Themistocles’a karşı sürgün cezası uygulanır.

M.Ö. 460 Sürgün içinde ölür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.