Tesettür Giyim

Tesettür GiyimTesettür kelimesi İslam kültürüne ait bir kelimedir. İslam dini kadınlar için örtünmeyi gerektiren bir din olduğundan, moda alanı içerisinde örtünen kadınların kıyafetlerinin adlandırılması için tesettür giyim kavramı kullanılmaktadır. Örtünerek muhafazakâr bir giyim tarzını benimseyen Müslüman kadınların şık görünmeleri ve kıyafet çeşitliliğine sahip olabilmeleri için tesettür giyim kavramı ortaya çıkarılmış ve tesettüre uygun olabilecek modeller üretilmeye başlanmıştır.

TESETTÜR KELİMESİ NE İÇİN KULLANILMAKTADIR?

Tesettür kelimesinin terim anlamı örtünmek demektir. Bu terim, dini kurallar çerçevesinde Müslüman kadınların vücutlarında görünmemesi gereken yerleri örtmeleri anlamına gelmektedir. Tesettür kelimesi yalnızca kadınlar için kullanılan bir kelime değildir. Aynı zamanda Müslüman erkeklerin de uymaları gereken bir tesettür çerçevesi bulunmaktadır. Fakat erkeklerin vücutlarında örtmeleri gereken bölgeleri kadınlara kıyasla çok daha az olduğu için, bu terim kadınlara özel bir terim olarak hafızalarda yer edinmiştir. Bu sebepten dolayı tesettür giyim üreten şirketler özellikle kadın tesettür giyim üreticisi imajı vermekte ve kadınlar için tesettür kıyafeti üretimine ağırlık vermektedirler.

TESETTÜR GİYİMDE NELER BULUNMAKTADIR?

Tesettür giyim özellikle son dönemlerde oldukça revaçta olan bir moda alanıdır. Tesettür giyim alanında muhafazakar yaşam tarzına sahip bayanlar için eşarp, şal, pardösü, ferace, etek, bol pantolon vb. kıyafetler üretilmektedir. Günümüzde yalnızca tesettür giyim adı altında varlığını sürdüren markalar bulunmaktadır. Bu markaların baz aldığı asıl konu, muhafazakar giyim tarzına sahip kadınların da şık olmasını sağlamaktır. Markalar, aynı normal giyimde olduğu gibi tesettür giyim için de her mevsim kreasyonlar oluşturmakta ve bunları tesettürlü bayanların beğenisine sunmaktadır.

Bu sayede dini inançları gerektirdiği için örtünen kadınlar şıklıklarından ve zarafetlerinden ödün vermemektedirler. Aynı normal giyimde olduğu gibi, tesettür giyim için de birçok markanın tasarımları defilelerde tesettürlü bayanların beğenisine sunulmaktadır. Tesettür giyim açısından parçaların birbirleriyle olan uyumu oldukça önemsenmektedir.

Bu nedenle tesettür giyim yalnızca kıyafet olarak anlaşılmamalıdır. Tesettür giyim adı altında çanta, ayakkabı, kemer, toka, takı vb. birçok aksesuarın üretildiği ve satışa sunulduğu bilinmesi gereken bir noktadır. Bu aksesuarlar genellikle kıyafetin rengine, modeline, kumaşına bakılarak kombin edilmekte ve tesettürlü bayanların karşısına çıkarılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.