Tesettür elbise Modelleri

Tesettür Elbise ModelleriTesettür, kelime anlamı olarak örtünmek demektir. Moda başlığı altında tesettür giyim, muhafazakar giyimi tercih eden kadınların daha şık görünmeleri ve zarafetlerinden ödün vermemeleri adına, onlar için özel olarak kıyafet üretmeyi amaçlayan giyim firmalarının aynı ad altında üretim yapması için ortaya çıkarılmış bir terimdir.

Tesettür giyim, özellikle son zamanlarda oldukça fazla konuşulan ve eleştirilen bir giyim alanıdır. Zira birçok ünlü modacı bu alan adına çalışmalar yapmakta ve ürettikleri tasarımları sunmak için hem ülkemizde hem de yurtdışında defileler düzenlemektedir. Düzenlenen defileler için aynı normal giyimde olduğu gibi mevsimlere bağlı olarak kreasyonlar oluşturulmakta ve bu tasarımlar muhafazakar giyimi benimseyen kadınların beğenisine sunulmaktadır.

GENEL OLARAK TESETTÜR ELBİSE MODELLERİ NELERDİR?

Tesettür giyim adı altında oluşturulan elbiseler, muhafazakar giyimi benimseyen kadınlar tarafından İslami şartlara uygun olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen kıyafetlerdir. Tesettür giyim için üretilen bir elbisenin İslami şartlara uygun olması demek, o elbisenin iç göstermemesi ve kadının baş kısmından ayak bileklerine kadar teni göstermeyecek şekilde örtülü olması demektir.

Bu elbiseler uzun kollu ve uzun eteğe sahip şekilde üretilmektedir ve bu elbiselerde sırt, bacak, omuz,göğüs vb. hiçbir yırtmaç ve dekolte kullanılmamaktadır. Tesettür giyim elbiseleri aynı normal giyim elbiselerinde olduğu gibi mevsimsel kreasyon şeklinde çıkartılmakta ve dönemsel olarak tesettür giyim elbiselerinde de moda yenilikleri meydana gelmektedir. Günümüzün tesettür giyim elbiselerinde ikili takım şeklinde etek bluz birleşiminden oluşan elbiselere oldukça sık rastlanmaktadır.

Bunun dışında bluz ve bol pantolonlardan oluşan kıyafetlerde üretilmekte ve muhafazakar giyimi tercih eden kadınlar tarafından rağbet görmektedir. Ayrıca tesettür giyim adına üretilen koleksiyonlarda pek çok desene rastlamak mümkündür. Bu kıyafetlerde desen ve renk ayrımı yapılmamakla beraber, normal giyimden farkı parçaların iç göstermemesi, vücut hatlarını belli etmeyecek darlıkta olması, yırtmaç ve oyuklara yer verilmemesidir.

TESETTÜR ELBİSELER NEYE GÖRE TERCİH EDİLMELİDİR?

Günümüzde birçok renkte, modelde ve desende tesettür elbisesi bulunmaktadır. Kadınlar, aynı normal giyimde olduğu gibi tesettür giyimde de kendi vücut tiplerine ve zevklerine uygun kıyafetleri tercih etmelidirler. Tesettür giyim elbiselerin kesimlerinde en çok rastlanan modeller çan eteğe sahip ve boru elbise olarak adlandırılan modellerdir.

Çan etekli modeller genellikle kadınların bel kısmında daralırken, boru kesim elbiseler bol bir şekilde aşağıya doğru inmektedir. Etek boyları kadınların tercihine bırakılmakta ve ister yere kadar uzun ister ayak bileklerinde biten elbiseler muhafazakar giyimi tercih eden kadınlar tarafından kolayca bulunmaktadır.

Tesettür giyim elbiselerinin yaka modelleri ise aynı normal giyimde olduğu gibi bisiklet yaka, gömlek yaka ya da boğazlı yaka olarak çeşitlilik göstermektedir. Bu kısımda muhafazakar modayı takip eden kadınların yapması gereken tek şey kendi vücut tiplerine ve zevklerine uygun elbiseyi tercih etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.