Sıkıştırılmış Toz Pudra

Sıkıştırılmış toz pudra (Kompakt pudra) şık, çok yönlü ve kullanışlı olduklarından vazgeçilmez özelliktedirler. Kompakt pudralar gün ortasında yapacağınız küçük rötuşlar yaparak, makyajınızı fazla çaba harcamadan korumanızı sağlar. Fondöten kullanmadan, sadece kompakt pudra günleri ayarlayabilirsiniz. Cildiniz donuk ya da yağlanmış olsun hiç dert etmeyin, kurtarıcı olarak kompakt pudra var. Cilt tipiniz ya da cilt tonunuz ne olursa olsun, kompakt pudra söz konusu ise, seçenekler karşısında şımaracaksınız demektir. Kuru ciltten, yağlı cilde kadar herkese hitap eden ürünler bulunabiliyor.

Makyaj alışverişine gittiğinizde kompakt pudra seçerken aşağıdaki noktalar aklınızda olsun :

Sıkıştırılmış Toz Pudra Nasıl Seçilir Ve Nasıl Kullanılır?

Şimdi kompakt pudranın nasıl seçileceğine dair, birkaç noktayı inceleyelim.

 • Sizin İçin En Mükemmel Olabilecek Kompakt Pudra Tonunu Seçin

Toz PudraMarkadan bağımsız olarak, her zaman ten renginize uyan bir renk seçin. Cildinizin tonundan daha hafif tonda bir malzeme seçerseniz, cildinizin bir süre sonra gri ya da küllü bir ton aldığını görebilirsiniz. Öncelikle kendi cilt tipiniz ve aradığınız kapatma seviyesi hakkında bilgi edinin.

Cilt tonunuz açık ise, pembe tonlu ve cildinizden bir iki ton daha açık renkte kompakt pudra tercih edebilirsiniz. Cilt tonunuz daha koyu ise, sarı veya turuncu bir alt ton ve cildinize mümkün olduğu kadar tam uyan renk tonunda bir kompakt pudra tercih edin. Ürünün nasıl göründüğünü daima yüzünüzde deneyin, elinizde denemeyin. ( El ve yüz ciltlerinin renk tonları farklıdır).

 • Makyaj Uzmanlarına, Önerilerini Sorun

Her kompakt pudra, farklı bir düzeyde kapatma özelliğine sahiptir. Daha doğal bir görünüm elde etmek için saydam tozları deneyin ya da şeffaf olanları seçin. Orta veya tam kapatma özelliğinde olan kompakt pudralar, kusurları ve pürüzsüz görünümü ortadan kaldırır.

Kompakt Pudra Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Küçük Noktalar

 • Hijyen ve sanitasyon çok önemlidir. Bu nedenle kompakt pudra uygulamasından önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Cildinizin hızlı bir şekilde matlaşması için, işlemden önce makyaj kitinizin üzerine bir kurutma kağıdı sürün.
 • Direkt yüze uygulama sırasında makyaj süngeri kullanmaktan kaçının. Sünger ürünün çoğunu emmeye eğilimlidir. Makyaj süngerler rötuşlar için idealdir.
 • Daha iyi bir sonuç sağlayacağı kesin olduğundan, ayrıca makyajınıza profesyonel bir dokunuş getireceği için, kaliteli fırçalara yatırım yapın.
 • Kompakt tozun pudranın uygulanması için doğru teknik, önce ürünü fırçaya almak, daha sonra fırça ile yüze yaymak ve en sonunda yine fırça ile ya da makyaj süngeri ile karıştırmaktır.
 • Kompakt pudra daha parlak, daha temiz ve parlak bir cilt için en uygun çözümdür.

Cildiniz Yağlı İse;

 • Yağ salgısı üretimi kontrollü, mat bir yüzey tozu seçmenizi öneriyoruz.
 • Cildinizi yağlı gösterebileceği için parlak olan ve parlaklık sağlayan tozlardan uzak durun.

Cildiniz Kuru İse;

 • Cildinizi daha da kurutacak, mat bir ürün kullanmayın.
 • Cildinizin daha sağlıklı ve daha az pul pul olmasını sağlayacak, krem bazlı bir kompakt veya yarı saydam bir toz kullanın.

 

Cildiniz Hassas İse;

 • Mineral bazlı tozlar içeren ürünleri kullanın.
 • Genellikle toz kompaktlarda bulunan yumuşatıcı yağlar ve mumlar, koku ve koruyucu madde içermedikleri için daha çok tercih edilmelidir.
 • Cilt tipiniz ister yağlı, isterse kuru olsun kompakt toz pudra seçiminde, hassasiyetinizi göz önünde bulundurun. Cilt dostu olanı seçin.

Sizin için tam anlamıyla mükemmel olanı bulmak için, biraz deneme yanılma yöntemi uygulamanız gerekir. Ama elde edeceğiniz sonuç, inanın buna değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.