Side’de Tatil Ayrıcalığı

Side’de Tatil AyrıcalığıSide Antik Çağ’dan kalan bir antik kentidir. Birçok uygarlığa ait esere ev sahipliği yapmaktadır. Side sadece tarihi değerleri ile değil, doğal güzellikleriyle de oldukça dikkat çeken bir bölgedir. Side Antalya’nın gözde tatil mekânlarından ve turizm destinasyonlarından biridir. Tatilciler için tatil boyunca Side’de her kesime hitap edecek gezilip görülecek birçok yer mevcuttur. Ayrıca birçok aktivite de yer almaktadır. Side’de tatil son yıllarda giderek popüler hale gelmiştir.

Side’de Tarihi Mekânlar

Side’de birçok tarihi mekan yer almaktadır. Kent Surları, Athena Tapınağı, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Apollon Tapınağı, Su Kemerleri, Büyük Liman Hamamı, Liman Hamamı, Büyük Anıtsal Çeşme, Men Tapınağı, Baküs Tapınağı, Kolonnel Cadde, Üç Havuzlu Çeşme, tiyatro, Agora, Vespasianus Çeşmesi, Piskopos Sarayı ve Bazilikası, Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası gibi görülebilecek birçok yer vardır.

Büyük Anıtsal Çeşme: MS 2. yüzyılda yapıldığı bilinen Anadolu topraklarının en görkemli çeşmesi olan Anıtsal Çeşme Roma Dönemi çeşmesidir. Manavgat’ta yer almaktadır. Anadolu’nun en büyük çeşmelerden biri olan Anıtsal Çeşme 23 sütunu bulunmaktadır. Side Antik Kenti’ni ziyaret ederek Roma Döneminden izler taşıyan çeşmeyi görebilirsiniz.

Side Tapınağı: Adını güzellik ve sanat tanrısı olduğuna inanılan Apollon’dan alan Side Apollon Tapınağı’nın, Roma Barışı döneminde yapıldığı bilinmektedir. Tarihi M.S. 150 yıllarına dayanmaktadır. Side’de tatil yapanların ya da ziyaret edenlerin mutlaka bu tapınağı görmesi gerekir.

Side Antik Tiyatro: 3 katlı sahneden oluşan Side Antik Tiyatro Roma mimarisini yansıtan bir yapıdır. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özellikleri taşımaktadır. Side tatili sırasında görülmesinde gereken önemli yerlerden biride Side Antik Tiyatrosudur.

Side Limanı: Taş blokların üst üste yığılması sonucunda oluşan bir mendirekle çevrilen Side limanı milattan önceki yıllara aittir. Liman yarımadanın güney ucunda yer almaktadır. Side Limanı, tatilcilerin yat kiralama taleplerini karşılayacak bir kapasiteye sahiptir. Ayrıca tekneler için bölgenin bir başka barınma seçeneği de Manavgat Nehri’dir. Manavgat Nehri, doğal bir barınma ortamı sağlamaktadır. Manavgat Nehri Side Limanının yeterli olmadığı durumlarda tatilcilere kolaylık sağlıyor.

Side Müzesi: Side Müzesi, Roma Dönemi’nden kalma hamam kompleksi üzerinde yapılan restorasyonlar ile kuruludur. Side’de yapılan kazılar sonucunda lahitler, rölyefler, sütunlar, büstler, sütun başlıkları, heykel kaideleri, frizler, yazıtlar, heykeller görülmektedir. bu etkileyici müzeyi ziyaret ederek Akdeniz kıyılarının tarihine tanık olabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi: Manavgat Şelalesi, Side’nin doğasıyla büyüleyen köşelerinden olan Manavgat’ta yer almaktadır. 4 metrelik bir falezden dökülen ırmak sularından oluşan şelale ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor. Manavgat Şelalesi’nin etrafında yemek yenilebilecek restoranlar ve kafeler yer almaktadır. Ayrıca etrafta piknik yapılabilecek alanlar da bulunmaktadır. Bölgede 2 ayrı şelale daha yer almaktadır. Tatilciler için rafting ve jeep safari gibi aktiviteler de son derece eğlencelidir.

Side’de Tatil Keyfi

Side Çarşısı’na antik bir kapıdan giriş yapılmaktadır. Hem gündüz hem de gece ziyaretçilerine alışveriş imkânı sunan Side Çarşısı’nda alışveriş yapmak oldukça keyiflidir. Çarşıda farklı markaların tekstil ürünleri, ilginç el işçiliği örnekleri, turistik eşyalar, gümüş takılar bulmak mümkün.

Side merkezinde yer alan alışveriş merkezlerinde ise deri mağazalarında farklı ayakkabılar, ceketler, kemerler ve cüzdanlar bulunabilir. Ayrıca bölgede yer alan köy pazarlarında da alternatifler yer almaktadır.

Side’de Yemek Keyfi

Side genel olarak Antalya mutfağından izler taşımaktadır. Akdeniz kıyılarında yer alan Side bunun hakkını gereğinden fazla veriyor. Side mutfağında balık ve deniz mahsulleri başrolde yer almaktadır. Ayrıca turunç reçelleri ve sac kavurmanın lezzeti de bir başkadır. Side’de deneyebileceğiniz lezzetlerin arasında Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı ot kavurmaları da yer almaktadır. Açıkhava müzesini andıran Side’de, birçok farklı uygarlığa ait kalıntılar yer almaktadır.

Side ve çevresinde her şey dâhil sistemiyle hizmet veren 5 yıldızlı çok sayıda konaklama mekânı yer almaktadır. Taze balık ile çeşitli mezeleri denemeden geçmeyin. Side’de çok sayıda tatil köyleri ve tesisler yer almaktadır. Ayrıca otellerin sunduğu animasyon ve gösteriler oldukça dikkat çekicidir. Side merkezde otel dışında da eğlenmek isteyenler için eğlence kulüpleri ve kafeler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.