Serik’te Tatil

Serik’te TatilAntalya şehir merkezine 40 km uzaklıkta yer alan Serik Aspendos Tiyatrosu, antik yerleşim alanları ve şelaleleri ile yaz turizminin en canlı noktalarından biridir. Akdeniz’in büyüleyici coğrafyasında size uzun ve keyifli bir tatil imkânı sunuyor. Serik’te tatil son yıllarda popüler hale gelmeye başladı.

Serik’in mis gibi doğasıyla ve sahip olduğu antik kentleriyle hem dinlendirici hem de keşif dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tatilcilerine muhteşem fırsatlar sunan Serik yaz sezonunun açılmasının ardından nüfusunu ikiye katlamaktadır. 22 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip Serik tatilcilerine zaman kavramını unutturacak bir tatil sunmaktadır. Bölgede gezilip görülebilecek birçok mekân bulunmaktadır.

Serik Gezilecek ve Görülecek Yerler

Aspendos Antik Kenti:  Bir Pamfilya şehri olan Aspendos Antik Kenti Akdeniz kıyısında eski bir yerleşim alanıdır. Serik’in en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Kalıntılarıyla bölgenin tarihine ışık tutmaktadır. Tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan antik kentin kendi döneminde süs eşyaları ve at ticaretinin en önemli merkeziydi. Kentin Akalar tarafından kurulduğu bilinmektedir.

Perge Antik Kenti: Serik’in önemli antik yerleşim alanlarından biri olan Perge Antik Kenti şehir merkezine yaklaşık 18 km mesafede yer almaktadır. Zengin kalıntısıyla yıllık ziyaretçi potansiyelini yüksek tutan Perge Antik Kenti, Hellenistik döneminden izler taşımaktadır. Aksu sınırları içerisinde yer alan kent Pamfilya şehirlerine başkentlik yapmıştır. Aynı zamanda ticaret yolu üzerinde yer alan Antalya Perge, stratejik bir değere sahiptir.

Sillyon Antik Kenti: Aspendos Antik Kenti ile Perge Antik Kenti arasında kalan Sillyon Antik Kenti Serik’te görülmesi gereken yerlerden biridir. Bölgede yer alan diğer antik kentler gibi zengin bir tarihi olan Sillyon, Serik merkeze yaklaşık 15 km mesafede yer almaktadır.

Pednelissos Antik Kenti: Kozan Köyü’ne yaklaşık 1 kilometre mesafede yer alan Pednelissos Antik Kenti Pisidia kentlerinden biridir. Pednelissos Antik Kentinde tapınak, hamam, bazilika gibi kalıntılara rastlamak mümkün. Pednelissos Antik Kenti, Adada Antik Kenti ve Sagalassos Antik Kenti arasında kalmaktadır. Serik ziyaretinde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Zeytintaşı Mağarası: Serik merkeze yaklaşık 16 kilometrelik uzaklıkta kalan Akbaş Köyü sınırları içerisinde yer alan Zeytintaşı Mağarası, Antalya Serik’in doğal oluşumları arasındadır. İki kattan oluşan mağara 14 metre derinliğe sahiptir.

Serik’te Tatil Aktiviteleri

  • Coğrafi konum itibariyle rafting sporu için oldukça elverişli olan Serik’te bulunan Köprülü Kanyon’da mutlaka yapılan rafting turlarına katılın.
  • Yeşil bir doğaya sahip Serik’te uzun yürüyüşler yaparak çevreyi keşfedin. Yürüyüşünüz sırasında yanınızda fotoğraf makinesi bulundurarak muhteşem fotoğraf karelerine sahip olun. Gördüğünüz tüm güzellikleri fotoğraf karelerine yansıtarak tatilinizden geriye güzel anılar bırakabilirsiniz.
  • Sıcak havalardan bunaldığınızda istediğiniz zaman Serik plajlarına gidip, denizin ve kumsalların tadını çıkarabilirsiniz.

Serik’te Yemek Lezzeti

Serik yöresel yemeklerinde Akdeniz’in sağlıklı ve hafif mutfağının etkileri görülmektedir. Antalya mutfağından izler taşımaktadır.  Deniz ürünleri ve zeytinyağlıların ön planda olduğu Antalya mutfağında kabak cintmesi, palize, laba dolması, lezzet çıkısı, hulüklü, gülüklü çorba mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında yer almaktadır. Serik restoranlarının menüsünden yöresel yemekler eksik olmaktadır. Menülerde aynı zamanda balık ve ızgara çeşitleri de yer almaktadır.

Serik Seyahatinde Konaklama İmkânı

Herkesin davetkâr bulduğu bir yer olan Serik’te Aspendos Tiyatrosu gibi gezilecek popüler birçok yer bulunmaktadır. Serik bölgesinin kültür mirasını yakından görmek ve keyifli bir tatil geçirmek için konaklayabileceğiniz birçok otel bulunmaktadır. Otellerde tek gece ya da 1 hafta gibi daha uzun bir süre kalabilirsiniz. Serik’te bulunan oteller tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek niteliktedir. Serik Antalya havalimanına 29 km uzaklıkta yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.