Saç Nezlesi

Deride ağrıya neden olan kaşıntı ve yanma hissi oluşturan hastalığa saç nezlesi denir. Bu hastalık daha çok kadınlarda görülmektedir. Erkeklerdeyse kadınlara oranla 3 kat daha az görülmektedir. Bunun nedeniyse genel olarak kadınların erkeklere göre saçlarının daha uzun olmasıdır. Uzun saçlarda görüldüğü için bu hastalığa, prenses hastalığı ya da rapunzel hastalığı adı verilir.

Saç Nezlesi Nedir

Saç NezlesiSaç nezlesi; kıl foliküllerinin beyin sinir sistemine bağlı olarak, foliküllerdeki kıl kökünde hiç kıl kalmayacak şekilde sinir sisteminin beyine acı hissi vermesiyle oluşur. Diğer bir açıklamada saç derisi hassas olan kişilerde görülmesidir. Uzun saçın sıkı bağlanması sonucu hassasiyet oluşur ve saç kökü nefes alamaz bu nedenle de saç nezlesi oluşabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda saç nezlesi yaşayan kişilerin saç kaybı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Fakat nezle geçtikten sonra saç kaybı ya da saç dökülmesi sorununun devam etmesi saç nezlesiyle alakalı olamayabilir.

Saç dökülmesi ve saç nezlesi bu iki hastalık birbirlerini tetikleyebilir. Araştırmalar sonucunda kadınların %34lük kısmında saç dökülmesinin yanı sıra ağrı şikayeti de bulunmaktadır.

Saç Nezlesinin Nedeni Nedir?

İğnelenme, kaşıntı, yanma, ağrı hissi ve saçları sıkı bağlamak saç nezlesine neden olmaktadır. Saçlar sürekli olarak sıkı bağlanırsa saç kayıpları oluşur. Özellikle saç yıkandıktan sonra kurulanmaması, bunun üzerine kötü hava koşullarıyla karşılaşılması(yağmur, rüzgar) saç köklerini zayıflatır. Kaşıntı problemine ve dökülmelere neden olur. Saçların çok sık işlem görmesi, düzleştirilmesi, fön çekilmesi ve maşa yapılması ısıya ve kimyasal işleme maruz kalması da saç nezlesini tetikler.

Saça fön çekilirken deriye sıcak havanın teması tahrişe neden olur. Saça ve saç derisine uygulanan kozmetik ürünler saçın soğuk kalmasına neden olmaktadır. Bazı saç boyaları kişinin alerjik bünyesine bağlı olarak saç nezlesine neden olabilir. Düzensiz beslenme ve vitaminsizlik saç problemleri ve hastalıklarını da beraberinde getirir. D vitaminin eksikliği saç nezlesini tetikler.

Kesin olmasa da saç nezlesi hastalığı depresyon hastalarında, stresli ve endişeli kişilerde, obsesif kompülsif bozukluğu yaşayan hastalarda, pskomotik hastalarda daha sık ortaya çıkar. Ayrıca saç nezlesi hastalığı doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da daha sık ortaya çıktığı gözlemlenir. İlacı bıraktıktan sonra şikayetler sona erer.

Saç Nezlesi Belirtileri Ve Tedavi Şekilleri

Hastalığı taşıyan kişide deriye temas sonucunda aşırı ağrı hissi ve yanma iğnelenme mevcuttur. Hastalıktaki ana belirtide budur. Bunun yanısıra deride kızarmalar, yaralar, kopmalar ve döküntüler gelişebilir. Saç nezlesi hastalığının kesin ve net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Sorunun neyden kaynaklandığı tespit edilerek önlemler alınıp ortadan kaldırılabilir.

Semptomlar kişiden kişiye farklılık göstereceği için alınan önlemlerde değişir. Buna rağmen hastalığın seyrinde azalma görülmüyorsa mutlaka dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Yumurta, et, balık süt ve ürünleri düzenli tüketilmelidir. Vücuttaki çinko eksikliğinde saçta zayıflık oluşabilir. Bu nedenle çinko eksikliğine dikkat edilip takviye alınmalıdır. Diyet programı uygularken sert ve hızlı kilo vermekten kaçınılmalıdır.

Sadece saç nezlesi için değil birçok hastalığı tetikleyen stresten uzak durulmalıdır. Doktor kontrolünde kullanılan bir takım antidepresan ilaçları saç derisine iyi gelmemektedir. Hormonel değişimler de saç derisi hastalığını tetikler ve doğru tedavinin uygulanması gerekir. Saç bakımı uygulandığında doğal ürünler tercih edilmelidir. Saça zarar veren kozmetik ürünlerinden uzak durulmalı ve saç doğal haline bırakılmalıdır. Saç diplerinde kuruma engellenmeli ve uygun şampuanlar tercih edilmelidir. Aşırı sıcak ya da soğuk su saç derisine temas etmemeli ve ılık su tercih edilmelidir. Saç yıkmamanın ardından 2, 3 saat geçtikten sonra dışarı çıkılmalı ve saç diplerinin kurumuş olduğundan emin olunmalıdır. Özellikle de soğuk kış aylarında özen gösterilmelidir. Saç tarama işlemi yapılırken nazik davranılmalı ve zorlanarak çekiştirilmemelidir. Ayrıca sert kaşınmamalı ve sert sıkı bağlanılmamalıdır. Deriye yumuşak ve nazikçe uygulanan masaj sonucu şikayetlerde azalma hissedilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.