Örtülü Reklam Nedir?

Sizlere bu yazımızda, örtülü reklam nedir? örtülü reklam nasıl yapılır? Örtülü reklam yasal mıdır? gibi soruların cevaplarından bahsedeceğiz.

Örtülü Reklam 

Örtülü reklamcılık, bir şirketin mesajını iletmek için daha yalın araçlara dayanır. Mesajın bileşenleri açıkça belirtilmemiştir. Bunun yerine, örtülü reklamcılık tüketicilerin kendi sonuçlarını çıkarmasını sağlar. Örneğin, ünlü bir restoran  akşam yemeklerinin fotoğraflarını çekebilir ve web sitesinde önemli ziyaretçilerin listesini sunabilir. Gizli mesaj, ünlülerin restorandan zevk alması ve başkalarına tavsiye etmesidir. Gizli reklamcılığın bir başka örneği, bir ürün veya hizmetin doğrudan bu mesajı bildirmeden üst düzey görünmesini sağlamak için lüks arabalar, kürklü montlar ve mücevherler gibi lüks nesneleri birleştirmek olacaktır.

Örtülü ReklamÖrtülü Reklam Nedir

Şimdi size ortulureklam.com sitesinden bir alıntı paylaşalım:

Rekabetin giderek yükselmesiyle birlikte, mevcut sistem yasalar ile bu rekabeti düzenlemek durumundadır. Reklam hukuku da diyebileceğimiz bu durum için, özellikle yazılı ve görsel medya üzerine denetlemelerde bulunan RTÜK, yakın zamanda “örtülü reklam” konusunda 2015 yılından itibaren yeni kısıtlamalar getirmiştir. Peki, nedir bu örtülü reklam?

6502 sayılı yeni Tüketici Kanunu’nda “Reklam olduğu açıkça belirtilmeksizin yazı, haber, yayın ve programlarda, mal veya hizmetlere ilişkin isim, marka, logo veya diğer ayırt edici şekil veya ifadelerle ticari unvan veya işletme adlarının reklam yapmak amacıyla yer alması ve tanıtıcı mahiyette sunulması örtülü reklam olarak kabul edilir” şeklinde tanımlanmıştır.

Örtülü Reklam Nasıl Yapılır

Adından da anlaşılacağı üzere açık bir şekilde reklam olduğu belli edilmeden, dolaylı yoldan yapılması gerekmektedir. Çoğunlukla haber içerikli program ve/veya yazılarda kullanılır. Bunun nedeni haber kavramının barındırdığı ciddiyet ve güvenilirlik özellikleridir. İzleyici/okuyucunun aslında mevcut bir konu, materyal ya da hizmet ile ilgili haber niteliği taşıdığını düşündüğü verinin kendisine ulaştırıldığını düşünürken, içerikte sunulan ve aslında reklam değeri taşıyan bilgiler edinir. Bu bilgiler ışığında, bahsi geçen ürün veya hizmete ihtiyaç duyduğun da, daha güvenilir gördüğü yerden almış olduğu bilgi sayesinden belirli bir marka veya kişiye yönlendirilmiş olacaktır.

Alıntıdan da anlaşılacağı üzere örtülü reklam dolaylı bir şekilde yapılır ve devlet tarafından denetim altındadır. Kısmen yasak kullanım şekilleri bulunur.

Örtülü Reklam Kullanmanın Nedenleri

Bazı işletmeler, özellikle küçük olanlar, açık bir şekilde pazarlama ve reklamcılık yöntemleri fikrinden hoşlanmayabilir. Bu yöntemler, tüketicileri baskı altına alıp şirket ile kişisel ilişkilerden kurtaracakmış gibi hissettirebilirler. Gizli pazarlama, tüketicilerin ürünleri satın almalarını, ancak aşındırıcı olmayan bir şekilde yapmaları için bir itici güç sağlamayı amaçlamaktadır. Gizli pazarlama, ürünle ilgili temel bir bilgi iskeletini ortaya çıkarır ve ardından ürünün satın alınmaya değer olup olmadığına dair nihai kararı vermeyi müşteriye bırakır.

Kaynaklar

https://smallbusiness.chron.com/message-components-implicit-advertising-vs-explicit-advertising-66649.html

https://smallbusiness.chron.com/implicit-marketing-64226.html

http://ortulureklam.com/ortulu-reklam/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.