Marston Moor Savaşı

Marston Moor Savaşı için, İngiliz topraklarında yapılan savaşların en büyüğü olduğu düşünülmektedir. Saat 7’de başlamış ve yaklaşık iki saat sürmüştür.

Marston Moor Savaşı

Savaşın Öncesi

1644 yılının başlarında, iki yıl boyunca Kralcılar ile savaştıktan sonra Parlamenterler, İskoç Antlaşmaları ile ittifak oluşturur. Sonuç olarak, Leven Kontu tarafından komuta edilen bir Antlaşma ordusu, güneye İngiltere’ye taşınmaya başladı.

Marston MoorKuzeydeki Kraliyet komutanı, Newcastle Marquess, Tyne Nehri’ni geçmelerini önlemek için harekete geçti. Bu arada, güneyde Manchester Kontu altındaki bir Parlamenter ordusu, kuzeyde York’un Kralcı (Royalis) kalesini tehdit etmek için ilerlemeye başladı. Kenti korumak için geri düşen Newcastle, nisan ayı sonlarında tahkimatlarına girdi.

Savaşa Doğru

1644’te İngiliz İç Savaşı sırasında York kuşatıldı. Şehirdeki kraliyetçi birlikler kombine bir İngiliz Parlamentosu ve İskoç ordusu tarafından kuşatıldı.

En sonunda Prince Rupert tarafından komuta edilen başka bir Kraliyet ordusu kurtarmaya gelmeye çalıştı. Rupert’in yolda olduğunu duyunca, müttefikler kuşatmayı terk ettiler ve 2 Temmuz’da Martson Moor’da toplandılar.

Parlamanter gücü komutanları; Wetherby ve Leven ve Manchester’da buluşarak York’u kuşatmaya karar verirler. Kenti çevreleyen Leven, müttefik ordusunun baş komutanı oldu. Güneyde, Kral Charles, Ren’in en büyük generali olan Prince Rupert’i, York’u rahatlatmak için birlikler toplamaya gönderdi. Kuzeyde, Rupert Bolton ve Liverpool’u ele geçirdi ve gücünü 14.000 kişiye çıkardı. Rupert’in yaklaşımını duyan Müttefik liderler kuşatmayı terk ettiler ve prensin şehre ulaşmasını engellemek için güçlerini Marston Moor’da yoğunlaştırdılar. Ouse Nehri’ni geçtikten sonra Rupert, Müttefiklerin yan tarafına yerleşti ve 1 Temmuz’da York’a geldi.

Savaşa Geçiş

2 Temmuz sabahı, Müttefikler komutanları güneydeki tedarik hatlarını Hull’a karşı koruyabilecekleri yeni bir pozisyona geçmeye karar verdiler. Taşınırken, Rupert ordusunun düşmana yaklaştığına dair raporlar alındı. Leven daha önceki emrini bozdu ve ordusunu uzlaştırmaya çalıştı. Rupert, Müttefiklerin fark etmediğini ümit ederek hızla ilerledi.

Başlıyor

Günün manevraları nedeniyle, ordular savaş için kurulmuşken akşamdı. Bu bir dizi yağmur duşu ile bir sonraki güne kadar saldırmayı geciktirmek için Rupert’i ikna etti ve askerlerini akşam yemeği için serbest bıraktı.

Askerlere saldırı emri 7:30 verildi. Müttefiklerin solunda, Oliver Cromwell süvarileri ile tarlada savaşıyordu. Ve Rupert’in sağ kanadını parçaladı. Buna karşılık, Rupert kişisel olarak kurtarmaya bir süvari alayı götürdü. Ancak bu saldırı da yenildi.

Sol ve Merkez

Rupert’ın komutanları Müttefiklere karşı yürüdüler. Leven’in piyadeleri, kralcı merkeze karşı ilerledi ve bir miktar başarı yakaladı. Sağda, Sir Thomas Fairfax’ın süvarileri tarafından düzenlenen bir saldırı Lord George Goring yönetimindeki kralcı mevkidaşları tarafından yenildi. Karşı saldırı, Goring’in atlıları Fairfax’ı Müttefik piyadelerinin yanına doğru sürmeden önce geri itti. Bu yan saldırı, kralcı piyade tarafından bir karşı saldırı ile birleştiğinde, Müttefik askerinin yarısının kırılmasına ve geri çekilmesine neden oldu. Savaşın kaybedildiğine inanan Leven ve Lord Fairfax sahadan ayrıldı.

Marston Moor Savaşı – Cromwell’in Kurtarılması

Manchester Kontu, kalan piyade ile bir sınır yapmak için toplanırken, Cromwell’in süvarileri de savaşa döndü. Boynunda yaralanmış olmasına rağmen, Cromwell hızla kendi adamlarını kralcı ordusunun arkasına götürdü. Dolunay altından saldıran Cromwell, Goring’in askerlerini arkadan vurdu. Bu saldırı, Manchester’ın piyadelerinin ilerlemesiyle birleştiğinde kralcıları tarladan sürmeyi başardı.

Marston Moor Savaşı Sonrası

Marston Moor’daki Kralcıların yenilgisi, İngiltere’nin kuzeyindeki kral egemenliğini etkili bir şekilde bitirdi.

Marston Moor Savaşı, Müttefiklerden yaklaşık 300 kişinin öldürülmesine mal olurken, Kraliyetçiler yaklaşık 4,000 ölü ve 1.500 kişinin esareti ile bitti.

Savaşın sonucunda, Müttefikler York’ta kuşatmalarına geri döndüler ve 16 Temmuz’da şehri ele geçirdiler ve Kuzey İngiltere’deki Kralcı iktidarı etkin bir şekilde bitirdiler. 4 Temmuz’da, Rupert, 5.000 erkekle, krala yeniden katılmak için güneyden çekilmeye başladı. Önümüzdeki aylarda, Parlamenter ve İskoç kuvvetleri bölgedeki kalan Kraliyetist garnizonları ortadan kaldırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.