Marcus Aurelius Kimdir

Marcus Aurelius Hayatı

Roma imparatoru Marcus Aurelius, 26 Nisan 121’de Roma, İtalya’da doğdu. Felsefi çıkarımları ile tanınan Aurelius, Roma tarihinde en saygın imparatorlardan biriydi. Zengin ve politik olarak öne çıkan bir ailede doğdu. Büyüyen, Aurelius, Latince ve Yunanca öğrenen özel bir öğrenciydi. Fakat en büyük entelektüel ilgisi, kader, akıl ve kendini sınırlamayı vurgulayan bir felsefe olan Stoisizm idi. Eski bir köle ve Stoacı filozof Epictetus tarafından yazılan söylemler, Marcus Aurelius üzerinde büyük bir etki yarattı. Onun ciddi ve çalışkan doğası İmparator Hadrian tarafından bile fark edildi.

Marcus AureliusÖlümünden sonra, Hadrian imparator olarak Titus Aurelius Antoninus’u (İmparator Pius Antonius olarak bilinir) varisi olarak ilan eder. Hadrian ayrıca Antoninus’tan Marcus Aurelius’u evlatlığı olarak almasını ister. Devlet ve kamu işleri yollarını öğrenirken, evlatlık babasıyla birlikte çalıştı.

145 yılında imparatorun kızı Faustina ile evlendi. Bazıları uzun süredir yaşamadıkları halde birlikte çok sayıda çocuğu vardı. En çok bilinenleri kızları Lucilla ve oğulları Commodus.

Siyasete Giriş

140 yılında, Aurelius konsül ya da senatonun lideri oldu. Yıllar geçtikçe, Antoninus için güçlü bir destek ve danışmanlık kaynağı olarak gelişen daha fazla sorumluluk ve resmi yetki aldı. Aurelius ayrıca felsefi çalışmalarına devam etti ve yasaya ilgi duydu.

İmparatorluk Dönemi

161 yılında Aurelius iktidara geldi ve resmi olarak Marcus Aurelius Antoninus Augustus olarak anılmaya başlanır. Bazı kaynaklar Antoninus’un kendisini tek halefi olarak seçtiğini gösterir.

Antoninus’un barışçıl ve müreffeh yönetiminden farklı olarak, iki kardeşin ortak saltanatı savaş ve hastalık tarafından damgalanmıştı.

Parthia Seferi

160’larda, Parthian imparatorluğu ile Doğu’daki topraklar üzerinde kontrol için mücadele ettiler. Aurelius Roma’da kalırken Verus seferleri denetledi. Seferlerdeki başarılarının çoğu, özellikle Avidius Cassius olmak üzere Verus altında çalışan generallere atfedilmiştir. Daha sonra Suriye valisi oldu. Askerler, geri dönerken yıllarca süren ve nüfusun bir kısmını silen bir çeşit hastalıkta getirdiler.

Almanlara Karşı Sefer

160’ların sonlarında Alman kabileleriyle bir başka askeri çatışmaya girmek zorunda kaldılar. Alman kabileleri Tuna Nehri’ni geçti ve bir Roma şehrine saldırdı. Gerekli fonları ve birliklerini yükselttikten sonra, Aurelius ve Verus işgalcilere karşı savaşmak için gitti. Verus 169’da öldü, bu nedenle Aurelius tek başına baskı yaparak Almanları kovmaya çalıştı.

İmparator Olmak İsteyenler

Marcus Aurelius, 175 yılında, başka bir meydan okuma ile karşı karşıya kaldı. Bu kez onun pozisyonu için. Aurelius’un ölümcül hasta olduğu konusunda bir söylentiyi duyduktan sonra, Avidius Cassius imparatorluk için hak iddia etti. Bu, Aurelius’un kontrolü ele geçirmek için Doğu’ya gitmeye zorladı. Fakat Cassius’la kendi askerleri tarafından öldürüldüğü için savaşmak zorunda kalınmadan durum düzeldi.

Tekrar Almanlar

Bir kez daha Alman kabileleriyle savaşırken, Aurelius oğlu Commodus’u 177’de sefere katıldı. Birlikte imparatorluğun kuzey düşmanlarıyla savaştılar. Aurelius, imparatorluğun sınırlarını bu çatışma yoluyla genişletmeyi umuyordu, ancak Aurelius bu vizyonu tamamlamak için yeterince uzun yaşamadı.

Ölüm

Marcus Aurelius 17 Mart 180’de öldü. Oğlu Commodus imparator oldu ve kısa süre sonra kuzey askeri çabalarına son verdi. Ne var ki Marcus Aurelius, ödediği savaşlar için hatırı sayılır bir şey değildir; Düşüncelerinin bir koleksiyonu Meditasyonlar adlı bir çalışmada yayınlanmıştır.

Marcus Aurelius Sözleri

 • Sabah kalktığında hayatta olmanın nasıl bir ayrıcalık olduğunu düşün – nefes almanın, düşünmenin, zevk almanın, sevmenin…
 • İnsanlar sizi, sadece aynı yerden canları yandıkları zaman anlar.
 • Düşünceleriniz ne ise hayatınızda o’dur, hayatınızın gidişini değiştirmek istiyorsanız düşüncelerinizi değiştirin…
 • İyi insan nasıl olmalı diye tartışarak daha fazla vakit kaybetme: İyi insan ol.
 • Bedenin bu hayatta direnirken, ruhunun pes etmesi yüz kızartıcıdır.
 • İyilik; sahici ve yapmacıklıktan ya da ikiyüzlülükten uzak olduğunda, alt edilmezdir.
 • Zümrüt, onu övmezlerse daha mı az güzel olur?
 • İyi şeyler yapmak, ama karşılığında kötü bir ün kazanmak bir hükümdarın yazgısıdır.
 • Pek yakında insanları unutmuş olacaksın ;pek yakında insanlar da seni unutmuş olacak.
 • Bilgisizli­ğin ve kendini beğenmişliğin, bilgelikten daha güçlü olması ne tuhaf, değil mi?
 • Şafakla birlikte kendine şunları söyle: İşgüzar, nankör, hilekâr, egomanyak, geçimsiz kişilerle karşılaşacağım.
 • İnsan yaşlı da ölse genç de ölse ölünce aynı şeyi yitirir; şimdiki zaman insanın yoksun kalabileceği biricik şeydir, çünkü sahip olduğu biricik şeydir, hiç kimse sahip olmadığı bir şeyi yitiremez.
 • …Bir defa yanlızlık içine tam oturduktan sonra bize zarar verebilecek hiçbir şey yoktur.

Marcus Aurelius’tan günümüze kalan tek ve en önemli yapıt, Yunanca yazmış olduğu “pensees” (düşünceler / meditasyon) dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.