Makyaj Bazı

Makyaj yapmak kadınlar için önemli bir meseledir. Makyajın kendi ten rengi ve yapısına uygun bir şekilde yapılması dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Makyaj yapımında kullanılan malzemelerin seçimi de en az makyaj kadar önemlidir. Farklı kozmetik markaları, çeşitli türlerde ve fiyatlarda makyaj bazları satmaktadır.Bu yazımızda sizlere makyaj bazı nedir? makyaj bazı nasıl kullanılır sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Makyaj Bazı Nedir

Makyaj BazıMakyaj ile cilt arasında olan, makyajın gün içerisinde kalıcı olmasını, daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için makyaj bazını kullanılır. Makyaj bazını kullanmadan önce cilt temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Genellikle krem formunda makyaj ürünüdür, yüzdeki ince çizgileri doldurarak fondöten veya pudranın bu ince çizgilere dolmasını engeller. Nemlendiricilerden sonra kullanılan makyaj bazıysa yüzdeki lekeleri, sivilceleri kapatmaya yardımcı olur, makyajı alt yapıya hazırlar, gözenek görünümünü azaltır, ufak kırışıklıkları örter.

Makyaj Bazı Çeşitleri

Bütün makyaj bazlarının görevi aynı olsa da cilt yapısına uygun olanın kullanmak daha doğrudur. Makyaj bazları renksiz, renkli, mat, nem ve aydınlık görüntü verme seçenekleri vardır.

Normal Ciltler İçin Makyaj Bazı: Cilt gün içerisinde ne çok kuru nede çok yağlı, cilt gözenekleri ne büyük, nede küçük ise normal cilt tipiniz var demektir. Bunun için hafif nemli, ışıltılı görünüm veren aydınlatıcı makyaj bazları tercih edilmelidir.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı: Yağlı ciltlerin en büyük sorunu makyaj ile birlikte cildin daha yağlı görünmesidir. Bunun için matlaştırıcı makyaj bazları kullanılmalı, makyaj bazından önce nemlendirici kullanımı fazla olabileceği için nemli ve mat makyaj bazları kullanılmalıdır. Kullanılan bazların gözenekleri tıkamamasına dikkat edilmeli, aksi halde yağlı olan cilt için sivilcelere neden olur. Mineral bazlı ürünler tercih edilmeli.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Bazı: Cildi nemlendiren ve gün içerisinde nem dengesini koruyan bazlar tercih edilmelidir. Makyaj bazını kullanmadan önce cilt nemlendirilmeli hatta serum yağlar ile yumuşatılmalıdır.

Karma Ciltler İçin Makyaj Bazı: Karma ciltler için amaç pürüzsüz ve kalıcı bir makyaj olmalıdır. Çünkü , karma ciltlerde ya mat baz yada nemli ve aydınlatıcı bazlar kullanılır. Başka bir seçenek yüzünüzün yağlı bölümleri için mat makyaj bazları kullanımı, diğer kalan bölümler için farklı makyaj bazını uygulamak.

Akneli ve kızarık ciltler için yeşil renkte makyaj bazını kullanılmalıdır. Makyaj bazları günlük makyaj içinde uygulanabilir, doğal görünümü sayesinde fondötene ihtiyaç duyulmayabilir. Makyaj bazını ne kadar ince uygularsanız iyi durması da bir o kadar artar. Sürüldükten sonra kurumasını bekleyip daha sonra makyaja devam edilmelidir. Bezelye büyüklüğünde makyaj bazını makyaj fırçası yada el parmak uçları ile dairesel hareketler ile sürülür. Göz altları ciltten 3 kat daha hassa olduğu için makyaj bazını en az göz altlarına uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.