Kuru Saç İçin Tavsiyeler

Kuru Saç İçin TavsiyelerParlak saçlara kavuşmak düşündüğünüzden de kolay.Kuru saç sadece cansız ve sağlıksız görünmeyle sınırlı değil. Saç dökülmesi, kepek oluşumuda çoğu zaman saçın kuruluğundan kaynaklıdır. Bu yüzden kuru saçlara sahipseniz bir an önce tedaviye başlamalısınız.

Saçlarınızın sürekli yıkanması, kireçli sulara maruz kalma, saçlarının sık sık boyanması, kullanımından vazgeçilmeyen bakım ürünlerinin sıkla kullanılması, çeşitli hastalıklar ve yetersiz beslenme zamanla saçlarınızın uçlarının kuruyup saç yapınızın bozulmasına sebep olur. Kuru saçlardan nasıl mı kurtulursunuz?

 Kuru Saç Ve Kurtulma Yöntemleri

Zeytinyağı:Zeytinyağı her zaman popüler bir çözüm ürünü olup kuru saçlar ve kuru saç uçları içinde çok önemli bir çözüm kaynağıdır.

Zeytinyağı E Vitamini ve antioksidan içerdiği için saç uçlarını etkin bir şekilde nemlendirir ve yıpranmış saçları onarır. Bu yağ saçtaki kurumayı önlemenin yanı sıra saçları güçlendirir, saçlara parlaklık etkisi verir.

Saçlarınızın uzunluğu ve gürlüğüne oranla bir cezveye zeytinyağını ekleyin ve ısıtın. Isınmış olan zeytinyağını 4-5 dakika bekletin ardından saç uçlarından saç dibine kadar yayın masajla yağı saçınıza yedirin. Sonrası bir strec filmiyle saçlarınızı en az yarım saat veya 1 gece başınızda bekletin. Bu yöntemi haftada en az 1 kez uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra kesinlikle saçınızı şampuanla iyice yıkayıp durulayın ve saçınızdaki nemliliği 2-3 kullanımdan sonra fark edeceksiniz.

NOT: Zeytinyağı yoksa badem yağı, hint yağı, mısır yağı veya katı hindistan cevizi yağıda kullanabilirsiniz.

Mayonez:Kuru saçlara ve saç uçlarını tedavi edebilmek için bir başka yöntemde mayonezdir. Bol miktarda protein içerdiği için saçınıza parlaklık ve uçlarındaki kırık ve saçtaki kuruluğa çözüm bulmanızda yardımcı olur. Saç çok ıslak olmayacak şekilde biraz su değdirin ve ardından mayonezi saç derinizden saç ucunuza kadar masajla uygulayın. Saç bonesi veya streç filmiyle saçınızı sarın ve 1 saat başınızda bekletin. Ardından ılık suyla durulayın ve şampuanla yıkayın haftada 2-3 kez tekrarlanabilir.

Yumurta:

Kuru ve yıpranmış saçları onarmak için protein ve lesitin açısından iyi bir kaynaktır. Yumurta saçlarınıza canlılık katar, güçlenip ve onarılmasına yol açar. 1 yumurta akını 2 yemek kaşığı ılık su ile karıştırın ve saç diplerinize uygulayın 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayıp şampuanla yıkayın. Saçınızın kuruluk derecesine göre haftada bir kaç kes deneye bilirsiniz. Yumurta ile yapılabilecek bir başka yöntem ise 3 yumurtayı kırın üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı ekleyin. Saçınızın seyrek veya gür olmasına bağlı olarak malzemeleri daha az veya daha çok kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saçınızı hafif ıslatın malzemeyi saçınıza ve saç diplerinize uygulayın. Bir streç filmiyle veya boneyle iyice sarın ve 30-40 dakika bekletin. Ilık suyla iyice durulayın ve ardından şampuanla yıkayın saçlarınıza nemlilik ve canlılık katmak için haftada en az 1 kere uygulayabilirsiniz.

Muz:

En etkili maddelerden bir tanesi olan muz, yıpranmış ve kuru saçlar için kullanılabilir. Yüksek oranda potasyum içeren ve nemlilik özelliği kazandıran bir faktördür. Saçların kırılmasını önler, saçların yumuşamasına yardımcı olur ve saçların elastik yapısını artırır. Saçlarınızın uzunluğu ve gürlüğüne göre ayarlayın ve bir robot veya blender yardımıyla su kıvamına getirin. Saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar uygulamaya başlayın, 1 saat bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Etkili sonuçlar almak istiyorsanız haftada en az 2 kere uygulanmalı. Muzla ilgili yapılabilecek 2. bir yöntem ise, su gibi kıvama gelmiş muzun içine 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı bal katıp iyice karıştırın. Saç diplerinize masaj şeklinde uygulayıp 25-30 dakika bekletin ardından ılık su ile yıkayın. Haftada 1-2 kez yapılabilir.

Avokado:

Yağlı saç bakımı için kullanılan besinlerden biride avokadodur. Doymuş yağ, A,E Vitamini, protein ve çeşitli mineral içeriğiyle kuru ve yıpranmış saçlara nemlilik ve parlaklık katmada son derece etkili bir kaynaktır. Özellikle saçları eski nemine kavuşturmada büyük rol oynar. 1 tane avokadoyu blenderden geçirip sıvı hale getirin. İçine 1 yemek kaşığı buğday tohumu yağı ve mısır yağını katıp iyice karıştırın. Tüm saça yayın ve saç diplerinize kadar uygulayın. 30-40 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. İyi sonuçlar almak için haftada en az 1-2 kez uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.