Kulak Temizliği

Duyu organı olan kulak kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Dışardan müdahale ile günlük kulak temizliği, kulak içindeki kiri artırır. Bunun yanısıra işitme kanallarında bakterilere ve tozlara zemin hazırlanmış olur.

Çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuyla kulak kendi kendini temizleme işlevini gerçekleştiremeyebilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Vücuttaki her organın işleyiş mekanizması farklıdır. Aynı şekilde kulağında işleyişi bozulmadığı sürece evde temizleme işlemi sağlanabilir. Fakat bu işlemi kulak zarı rahatsızlığı olmayan kişiler için uygundur. İşlem uygulanmadan önce mutlaka doktor tarafından bilgi alınmalıdır.

Aşırı Kulak Kiri

Kulak TemizliğiKulak içindeki kiri anlamak zor değildir. Eğer kişi kulakta devamlı olarak çınlama hissediyorsa, kulaktan kötü kokular geliyorsa, aynı zamanda kaşınma ve doygunluk hissi mevcutsa, kulak içinde zaman zaman ağrı yaşanıyorsa kulak içindeki kiri işaret edebilir.

Evde Kulak Temizliği

Evde kulak temizleyebilmek için kulak enfeksiyonu veya kulak zarında herhangi bir problem olmaması şarttır. Bu nedenle işlem gerçekleştirilmeden önce doktor muayenesinden geçilmelidir.

Pamukla Kulak Temizleme İşlemi

Doktorlar kulak çubuklarıyla kulak temizlemenin yanlış bir yöntem olduğunu vurgularlar. Bu nedenle kulak çubuğu yerine ufak bir parça pamukla da uygulanabilir. Yapılması gereken şey kulağın görünen tarafındaki kirleri pamuk ile almaktır.

Sıcak Su ile Kulak Temizleme İşlemi

Herhangi bir şişeye teni yakmayacak şekilde sıcak su doldurulur. Ardından kulağın üstünde 30 dakika kadar bekletilir. Bu sayede kulağın içindeki kir yumuşar ve temizliği kolaylaşır. Kir yumuşadıktan sonra pamuk yardımıyla kulak temizlenir.

Antiseptik Bitki Çaylarıyla

Kaynamış suyun içine bir tutam kuru papatya eklenir. Ardından ağzı kapatılır ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Çayın ağzı kapalı demlenmesi gerekir çünkü doğal yağlarını bu sayede kaybetmeyecektir. Demlenen çay oda sıcaklığına geldiğinde kulağın içine kaçmasını engelleyerek temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Kulak temizleme yöntemlerinin en risksiz yöntemi masajla yapılandır. Kulak arkasını parmaklarla ovarak masaj gerçekleştirilir. Masajla birlikte ağız açılıp kapatılmalıdır. Arada sırada kulaklarda oynatılır. İşlemin ardından pamukla temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Saline Solüsyonu

Yarım çay bardağı suya 7,5 gr tuz eklenir ve karıştırılır. Elde edilen tuzlu suya pamuk batırılır kafa yan yatırılarak pamuktaki su bir kaç damla olacak şekilde kulağa damlatılır. 1 dakika bekledikten sonra kafa ters yöne çevrilerek su dışarı atılır. Aynı işlem diğer kulağa da uygulanır.

Bebek Yağı

Boş olan kulak damlası şişesinin içi bebek yağıyla doldurulur. 5 dama kadar kulağa uygulanır. Ardından kafa ters yöne çevrilerek yağın kulaktan atılması sağlanır. İşlemin ardından pamuk yardımıyla kulak içi derine ulaşmadan temizlenir.

Parafin Yağı

Eczaneden temin edilen parafin yağı can yakmayacak şekilde ısıtılıp kulağa uygulanır. Ardından çok bekletilmeden suyla kulak yıkanır. 3 gün boyunca işlem uygulanmalıdır. Kulak kirini yok etmekte oldukça başarılıdır.

Lobelya çayı ve münver ağacı dutuyla kulak temizleme işlemi

Çaylar kuru nemsiz ve ağzı kapalı şekilde muhafaza edilmelidir. Bu çaylar demlenerek 3 gün boyunca tüketilmelidir.

Zeytinyağı

Saf zeytinyağı ve su karıştırılır. Ardından şırınganın iğne ucu çıkarılır ve karışım kulağa birkaç damla sıkılır. Uygulama 4 gün boyunca tekrarlanabilir.

Kirpi Çayı Otu

Kulak iltihabını tedavi etmektedir. Çay kaynar suya eklenir. 10 dakika bekletilir. Ardından hastalık bitene kadar tüketilmelidir.

Kulak Çubuğu

Serumen sıvısı kulağı dış etkenlere karşı korumaktadır. Kulağın ürettiği bu sıvı halk arasında kir olarak nitelendirilse de kulak çöpü sokularak kulağa tamamen zarar verilmiş olur. Bu nedenle kulak çubuğuyla kulağı temizlemek bakterilere ve mikroplara karşı savunmasız hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.