Kraliçe Victoria Kimdir

Kraliçe Victoria Hayatı

Kraliçe Victoria, 24 Mayıs 1819’da Londra’nın Kensington Sarayı’nda doğdu. Edward III, George III’ün dördüncü oğlu Kent’in tek kızıydı. Babası doğumundan kısa bir süre sonra vefat etti ve tahtın mirasçısı oldu çünkü arka sıradaki üç amcanın -George IV, York Frederick ve William IV- hayatta kalan meşru çocukları yoktu.

Tahta Geçiş ve Evlilik

Kraliçe VictoriaVictoria, IV. William’ın 1837’de ölümü üzerine 18 yaşında Kraliçe oldu. Prens Albert ile olan evliliğinden 1840 ve 1857 arasında dokuz çocuğu oldu. Çocuklarının çoğu, Avrupa’nın diğer Kraliyet aileleriyle evlendi. Victoria kocasına derinden bağlıydı ve öldükten sonra, 1861’de, 42 yaşındayken depresyona girdi. Kendisini devletin işine adanmış bir kocası ve güvenilir bir danışmanı kaybetmişti. Onun saltanatı için siyah giydi. 1860’ların sonuna kadar kamuoyunda nadiren ortaya çıktı;

Cumhuriyetçilerin Güçlenmesi

Kraliçe Victoria Parlamentoyu 1866 ve 1867’de şahsen açmaya ikna olmuştu, ancak inzivada yaşadığı için çok eleştirilmiş ve bu sırada oldukça güçlü bir cumhuriyetçi hareket gelişmiştir. Zamanla, ailesinin özel çabaları ve Benjamin Disraeli’nin 1868’de Başbakan oluşu ile 1874’ten 1880’e kadar dikkati çeken Kraliçe, yavaş yavaş kamu görevlerine yeniden başladı.

Dış Politikada Barışçı Yıllar

Kraliçe’nin saltanatının orta yılları boyunca etkisi genellikle barış ve uzlaşmayı desteklemek için kullanılmıştır. 1864’te Victoria, bakanlarını Prusya-Danimarka savaşına müdahale etmemesini sağlamıştır. 1875’te Alman İmparatoru’nun (kızı evlenmişti) yazdığı mektubun ikinci bir Fransız-Alman savaşını engellemeye yardımcı olduğu açıklanır.

Doğu Sorunu

1870’lerde Doğu Sorunu – İngiltere’nin Avrupa’da azalan Türk İmparatorluğu politikasına ilişkin konusu – Victoria (Gladstone’un aksine), Britanya’nın gerekli reformlar için baskı yaparken, Türk hegemonyası’nı Rusya’ya karşı bir istikrar siperi olarak sürdürmesi gerektiğine ve Britanya’nın savaşa dahil olabileceği bir zamanda destem mahiyetli yardımlar yapılabileceği siyaseti güdülür.

Hindistan’ın Sömürgeleştirilmesi

Victoria’nın popülaritesi 1870’lerden itibaren artan emperyal büyüme ile güçlendi. 1857 tarihli Hint İşgalinden sonra, Hindistan hükümeti, Doğu Hindistan Şirketi’nden Taç’a devredildi ve Valilik Genel Başkan Yardımcısı Viceroy’a yükseldi ve 1877’de Victoria, Disraeli hükümetinin geçtiği Kraliyet Başlıkları Yasası altında Hindistan’ın İmparatoriçesi oldu.

Politikada Reformlar ve Sonuçları

Bu eylemler 1867 İkinci Reform Yasası’nı; seçmenleri rüşvet ya da sindirme yoluyla baskı altına almayı imkânsız kılan 1872’deki gizli oylama; ve 1884 tarihli Halklar Yasası’nın Temsili – yılda en az 10 sterlin değerinde kalacak olan tüm ev sahipleri ve kiracılar- yılda 10 sterlin değerinde arazi sahipleri, oy kullanma hakkına sahipti.

1867 İkinci Reform Yasası’ndan ve iki partili (Liberal ve Muhafazakar) sistemin büyümesinden sonra, Kraliçe’nin manevra alanı azaldı. Hangi bireyin başbakanlığı işgal etmesi gerektiğini seçme özgürlüğü giderek kısıtlandı.

1880’de, başarısız bir şekilde, William Gladstone’u durdurmayı denedi -ki Disraeli’ye hayran olduğu kadar sevmediği ve politikalarını güvendiği için- Başbakan olmaktan vazgeçti. Genel seçimleri henüz kazanmış olan Liberal partiden bir devlet adamı olan Hartington Marquess’i tercih etti. İmparatorluğun çok güçlü bir destekçisiydi ve onu hem Disraeli’ye hem de son Başbakan Salisbury Marquess’e yaklaştırdı.

Victoria Yönetiminin Uzun Ömürlü Oluşunun Sonuçları

Victoria ve ailesi, ulaşım gelişmeleri ve gazetelerin yayılması ve fotoğrafın icadı gibi diğer teknik değişiklikler sayesinde eşi görülmemiş bir ölçekte seyahat etmiş ve görülmüştür. Victoria, tren kullanan ilk hükümdar hükümdardı – ilk tren yolculuğunu 1842’de yaptı.

Victoria’nın Ölümü

Victoria, ileri yaşına rağmen görevlerine sonuna kadar devam etti.

Victoria, 22 Ocak 1901’de, yaklaşık 64 yıl süren bir saltanattan sonra, daha sonra İngiliz tarihinin en uzun olanı olan Wight Adası’ndaki Osborne House’da öldü. Ölümünde, Britanya’nın “güneşin hiç batmadığı dünya çapında bir imparatorluğa” sahip olduğu söylendi. Oğlu VII. Edward onun yerine geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.