Kırmızı Türban İsyanı

İsyana Kadar Olanlar

Kırmızı Türban İsyanı, Cengiz Han döneminde yaşanan önemli olaylardan biridir. On iki yüzyılın sonlarında ve on üçüncü yüzyılın başlarında, Cengiz Han (1167-1227) Moğol kabilelerini Orta Asya’ya yayılan ve hemen teslim olmayan herhangi bir şehri yok eden büyük bir fetih gücüne kavuşmuştu. Kırmızı Türbanlılar1209’da Çin’in kuzey sınırında Xi Xia’nun fethine başlandı ve 1215’te Pekin Moğollar tarafından alındı. Khitan kraliyet ailesinin bir üyesi olan Yeluchucai, göçebe Moğolları, Çinli köylüleri ve onların tarımını yok etmeme konusunda ikna etmişler, bunun yerine onlara vergi ve Çin endüstrilerinden elde ettikleri karları vereceklerdi. 1279 yılında Kubilay Han, Güney Song Hanedanlığını bitirir ve Yuan Hanedanlığını kurdu. Kubilay Han hükümet içinde Moğollara üst düzey yönetici pozisyonları verdi. Çinlilerin silah sahibi olmalarına izin verilmiyordu. Moğollar, Çinliler ve diğer etnik gruplar arasında evlilik yasaklandı. Kubilay Han’ın 1294’te öldükten sonra, yeteneksiz liderlerle devlet bozulur. Hatta 1320 ile 1329 arasında dört imparator vardı. Moğol egemenliğine karşı muhalefet, özellikle ezilen tuz işçileri gibi ağır çalışma koşullarında çalışan Çinlilerden geldi. Enflasyon yaygındı. Aynı zamanda, kıtlıklar ve Sarı Nehrinin sürekli taşarak çevresinde ne varsa sürüklemesiyle köylüler için aşırı sıkıntıya neden oldu. Veba “kara ölüm” da hareketin doğuşuna katkıda bulundu. Farklı gruplar veya dini mezhepler, genellikle yaklaşan kıyamet konusunda halka öğütler veriyordu.

Kırmızı Türban İsyanı Ordusu

“Kırmızı Turbanlar” veya “Kırmızı Atkılar”, amacı Moğolları devirmek ve Song Hanedanlığını yeniden kurmak olan gizli köylüler topluluğuydu. Onların ideolojisi, Buddha Maitreya’nın yaklaşmakta olduğuna inandığı, Güney Song’un bir Budist mezhebi olan White Lotus’dan öğeler içeriyordu; Maniheizm (Babil kökenli) üçüncü yüzyılda Çin’e ulaştığında Budizm’e adapte oldu. Ayrıca bu inanışa bir tepkide bu isyana neden olmuştur. “Kırmızı Türban” adı ise kırmızı bayrak kullanma geleneğinden ve kendilerini ayırt etmek için kırmızı türban takmalarından geliyordu.

İsyan

“Kırmızı Türban” isyanları, ilk olarak Zhejiang kıyısında, Han Guozhen’un Han Çinli ve bir grup Yuan görevlisine saldırdığı zaman başladı . Bundan sonra, Sarı Nehir’in kuzeyindeki Han Shantong’un liderliğindeki Beyaz Lotus toplumu Moğolistan karşıtı duyguların merkezi haline geldi. 1351’de, toplum silahlı bir isyan başlattı. Han Shantong, Yuan Hükümeti tarafından tutuklandı ve idam edildi. Ölümünden sonra, Beyaz Lotus’un önde gelen bir üyesi olan Liu Futong, Maitreya Buddha’nın enkarnasyonu olduğunu iddia eden Han’ın oğlu Han Liner’e yardım etti ve babasını ve Kızıl Türban Ordusunu kurdu. Bundan sonra, Yangtze Nehri’nin güneyindeki diğer bazı Han isyancıları Güney Kırmızı Türbanlar adı altında isyan etti. Güney Kırmızı Türbanlarının kilit liderleri arasında Xu Shouhui ve Chen Youliang vardı.

Hongwu İmparatoru; Zhu Yuanzhang

1352’de, Zhu Yuanzhang adlı bir Budist, Han Liner’in takipçilerinden biri olan Guo Zixing (Kuo Tzuhsing) tarafından yönetilen bir isyan grubuna katıldı. Zhu, Kuo’nun evlatlık kızı olan Prenses Ma’yla evlendi. 1353 yılında Zhu, Ch’u-chou’yu (şimdi Nanking’in batısında bir bölge olan Anhwei Eyaletindeki Ch’u bölgesi) ele geçirdi. Kuo Tzu-hsing 1355’te öldüğünde, Zhu asi ordunun lideri oldu. 1356’da Zhu, Nanjing şehrini aldı ve burayı askeri üssü yaptı. 1361’de, kendi hanedanını kurma niyetiyle Wu Dükü unvanını aldı. İlk başta, kuzey sınırını istikrara kavuşturmak için Han Liner’i destekledi. 1363’te, Jianxi Eyaleti, Poyana Gölü’nün 1363’te dünya tarihinin en büyük deniz savaşlarından birini yaparak rakibi Chen Youliang’ı (Ch’en Yuliang; 1320–1363) yendi. Chen, orta Yangzi bölgesini kontrol eden güneydeki Kırmızı Türban Ordusunun lideriydi. Zhu 1367’de bütün batı Yangzi’yi fethetti ve en güçlü rakipleri olan Zhang Shicheng’i yendi. Zhu, Yangtze Deltasına ulaştığında, iyi eğitimli Konfüçyüs bilginleri ile çalıştı. Bazıları devlet işlerinde danışmanları oldu.

Zhu, genişlemesini destekleyen askeri örgütü ile birlikte etkin bir yerel yönetim kurdu. Zhu, Budist öğretilerden vazgeçti ve kendisini Konfüçyüs ve neo-Konfüçyüs düzenleyicilerinin savunucusu olarak konumlandırdı. Moğolları devirmek ve Han Çin’ini geri kazanmak için etnik bir devrim çağrısı yapan Zhu, halk desteğini kazandı. Zhu’nun karizması, Çin’in her yanından yetenekli taraftarlar çekti. Moğollara karşı ilerlemeden önce Güney Çin’deki daha küçük, daha zayıf asi gruplarını bastırmaya karar verdi. 1368’de Zhu Yuanzhang, Ming Hanedanlığının Hongwu İmparatoru olarak bilinen Yingtian’da imparatorluğunu ilan etti. Han Çinlileri’ni desteklemeye teşvik etmek için bir çağrı olarak” Moğollardan Kurtulmak ve Hua’ı Yeniden Kurtarmak” sloganını kullandı. Kuzeydeki seferler başarılı oldu. 1368 Ağustos’unda Ming birlikleri Peking’e girdi ( Dadu ) Yuan imparatoru Shun Ti, İç Moğolistan’a kaçtı ve Yüan hanedanlığının egemenliği sona erdi. Moğollar, Büyük Duvar’ın kuzeyine doğru itildi. Çin, Ming’in altında yeniden birleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.