John Hawkwood Kimdir

John Hawkwood Hayatı

On dördüncü ve on beşinci yüzyıl boyunca, İtalya birçok ulus-devlete bölünmüştür: Napoli Krallığı, Papalık Devletler, Cenova, Venedik, Floransa, Milano ve diğerleri. Bu küçük prensiplerin çoğunun ekonomik refahı ticarete dayanıyordu. Birçoğu, ihtiyaç duyulduğunda, kendilerini savunmak için büyük ordular yetiştiremediler. John  Hawkwood hikayesi tam da bu döneme denk gelmektedir.

John HawkwoodSonuç olarak, neredeyse her şehir devleti ya da İtalyan yarımadasının krallığı, kimi zaman “savaşçılar” olarak adlandırılan condottieri ya da paralı askerleri kiraladı. Avrupa’da 1301-1499 arasındaki zaman dönemi savaşlar ve çatışmalarla doluydu, en dikkate değer olanlardan biri de İngiltere ve Fransa krallıkları arasında savaşan Yüz Yıl Savaşıydı. 1337-1453 yılları arasında sürmüş olmasına rağmen, sonucu geciktiren bir dizi ateşkes ve barış anlaşması ile kesintiye uğramıştı.

Savaşta ilk büyük duraklama, 1360’da onaylanan Brétigny Antlaşması’ydı. İki savaşan arasındaki barış neredeyse dokuz yıl sürmüştür. Ancak, İngiliz ordusundaki çok sayıda şövalye ve diğer askerler terhis edilmişti ve bir düşman ülkesinde iş bulmak için çabalıyorlardı.

Pek çoğu kendilerini yağmacı gruplara dönüştürdü ve Fransız kırsalını yağmalamaya başladı.

Aile Hayatı

John Hawkwood, 1323 yılında Essex’in, Sible Hedingham köyünde doğdu. Babası Gilbert, fakir olmaktan çok toprak sahibiydi. Bir “günlük” ise, genç John’un terzinin çırağı olmak için Londra’ya taşındığını söylüyor.

Askerlik Hayatı

Ancak, Fransa ile savaşın patlak vermesi ona yeni fırsatlar getirdi. Kral II. Henry’nin ordusuna bir mızrakçı olarak katıldı. Bazı tarihçiler Crecy (1346) ve Poitiers (1356) savaşlarında savaştığına inanıyorlar. Brétigny Antlaşması’nın onaylanmasıyla birlikte, Hawkwood ve yüzlerce arkadaşı, düşman Fransa’da kendilerini savunmak için serbest bırakıldı.

Beyaz Şirket; Yağmacı Gruplar

Birkaç ay sonra, “serbest şirket” veya paralı kuvvetler örgütlenmeye başladı. Bu grup, Alman kaptanı Albert Sterz tarafından komuta edildi. Orijinal adı “İngiliz ve Almanların Büyük Şirketi” idi. Daha sonra Beyaz Şirket olarak ünlendi. Bir fikre göre; şirketin askerlerinin bazen “beyaz zırh” olarak adlandırılan plaka posta zırhını giydiği düşünülüyor. Beyaz Şirket, tahmini 1361’de İtalya’ya geçti ve acil ordulara ihtiyaç duyan herhangi bir şehir devletinden istihdam istemek zorunda kaldı. Başlangıçta, bu asker güruhu, 3500 süvari ve 2000 piyadeden oluşuyordu. Piyadeler arasında, Hawkwood’un özel bir bağ hissettiği 600 kadar İngiliz mızrakçısı da vardı. Yıllar içinde şirketin büyüklüğü değişti.

Beyaz Şirket, “mızrakçı’yı” 3 kişilik bir birim halinde organize etti; bir silahlı adam, bir mızrakçı ve bir de yedek. Sadece ilk iki adam silahlandırılırken, yedek genellikle savaş sırasında silah ve atları tutuyordu. Birliğin önderliğine belirli bir demokratik unsur egemendi. Bazen Komutanların görevden alınması için oy bile kullanılırdı. Bu süreç, Hawkwood’un 1365’te Şirket’in lideri olma olasılığı oldukça yükseltti. Şirket ayrıca, karmaşık bir idari birime de sahipti. Şirketin işverenleri ile olan ilişkisinin hukuki ve sözleşmesel yönlerini yöneten İtalyanlar ve genellikle noterler. Mali işlerini yürütmek için de bir sayman vardı.

John Hawkwood Savaşları

Hawkwood, İtalyan yarımadasında yaklaşık 30 yıl boyu görev yaptı. Şirket genellikle Papa tarafından işe alınmalar oluyordu. Ancak sunulan hizmetler için ödeme her zaman mevcut değildi. Bir örnekte, Beyaz Şirket, Papalık Devletlerinin Floransa’ya karşı çalıştırılmasındaydı. Şirket Florentine topraklarına yaklaşırken, şehrin iki elçisi Hawkwood ve adamları ile buluştu. Görüşmelerden sonra, Hawkwood 130.000 florin ödeme aldı. Buna ek olarak, sonraki beş yıl için 600 florin ek emeklilik ve ömür boyu yıllık 1200 florin emekli maaşı aldı. Daha sonra Toskana ve İtalya’nın diğer bölgelerinde geniş araziler satın aldı.

İtalya’daki hizmetinin en tartışmalı bölümlerinden biri, 1377 Şubat’ında meydana gelen bir olaydı. Cesena kasabası sürekli olarak savaştı, ya da üst düzey yöneticilerine karşı ayaklandı. Kasaba, Sekiz Azizlerin Savaşı sırasında 1377 başlarında isyan etti. Bu sefer, Cenova Kardinal’i (daha sonra antipope VII. Clement) Robert komutası altında Giovanni Acuto (Hawkwood için daha açık bir isim) Breton birlikleri tarafından tekrar ele geçirildi. İkinci kirli işi ise, Papa XVI. Gregory’nin emri ile hareket eden, 2,500 ila 5.000 silahsız sivili öldüren vahşi cinayeti yönetmiştir. O zamanki savaş yasalarına göre bu ” Cesena Bloodbath ” ve kardinal “Cesena kasabı ” nın etiketini kazanmasına yol açtı.

Hawkwood’un Stratejisi

Hawkwood, mükemmel bir alan komutanı iken, uçlarına ulaşmak için bir dizi strateji kullanmıştır. Bir zamanlar, kuvvetleri üstün bir düşmanla karşı karşıya kaldığında, rakibi ile ertesi gün savaş alanında buluşmayı kabul etti. Geceleri boyunca, Hawkwood adamlarını, adamlarının hala kamplarda olduğu izlenimini vermek için yakındaki bir ormanın ağaçlarına bayrak ve pankartlar yerleştirmeye yönlendiriyordu.

Bazen ödeme gerçekleşmezse, Hawkwood’un adamları kasabalara, manastırlara veya diğer zengin hedeflere karşı baskınlar yaparlardı.

Castagnaro Yenilgisi

Kariyerinin en büyük savaşlarından biri, 11 Mart 1387’de Castagnaro’da gerçekleşti. Padua ordusuna komuta eden Hawkwood, Paduan kuvvetinden en az 3’e 1 olan Verona ordusuna karşı savaştı ve yenildi.

Ölümü

Hawkwood, İngiltere’ye çekilmeden önce 17 Mart 1394’te Floransa’da öldü. 20 Mart’taki cenazesinin ardından Duomo’da ayrıntılı bir tören düzenlendi.

Giovanni Acuto’nun güvenilir bir portresi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.