Jimmu Kimdir?

Jimmu bazı kaynaklarda ilk Japon İmparatoru olarak gösterilen Ugayafukiaezu’nun babasıdır. Ancak Jimmuyu da bu makama uygun görenler vardır. Günümüzde Japon İmparatoru Akihito’nun da bulunduğu Japon Hanedanlığının ilk İmparatoru.

Japon Hanedanlarının Mitoslara Göre Kökeni

Güneş tanrıçası Amaterasu’nun yaratılışından sonra Japonya’ya erkek ve dişi büyük ruhların veya kaminin kozmik bir birleşmesiyle düzen getirdiği söylenir. Şinto inancına göre evren sürekli olarak kaosa değil, düzene doğru yol alır.

JimmuŞinto inancında, Jimmu Güneş tanrıçası Amaterasu’nun doğrudan torunuydu. Amaterasu, torunu Nigini’yi Prenses Konohana-Sakuya ile tanıştırıp ve evlendirip Japon adalarına gönderdi.

Hanedanların soyları bu üç oğula dayanır:

Bunlardan biri Japon deniz tanrısı ve Amaterasu’nun kardeşi olan Prenses Toyotama ile evlenen Hikohohodemi no Mikoto (Yamasachi-hiko) idi. Bu evlilikten; Hikonagisa Takeugaya Fukiaezu no Mikoto adlı oğulları doğar. Ebeveynlerinin terk ettiği Hikonagisa kız kardeşi Prenses Tamayori tarafından yetiştirilmiştir. Dört oğlu vardı.

Ondan, Japonya’nın tüm geçmiş ve şimdiki imparatorlarının soyu izlenebilir. Jimmu (Orijinal adı Kow-yamato-iware-hiko’dur.)

Kojiki ve Nihon Shoki’ye göre, İmparator 13 Şubat 711’de doğdu ve 11 Mart 585’de öldü.

Efsaneye göre, Jimmu ve büyük erkek kardeşleri, Kyushu’nin (modern Miyazaki vilayeti) güneyi olan Takachiho’da doğdular. Erkek kardeşi Itsoto Mikoto, başlangıçta göçü yöneterek klanı doğuya getirdi. Seyahatleri sırasında, Itsuse no Mikoto, yerel bir şefin, Nagasunehiko’nun elindeki bir savaşta öldürüldü. Jimmu devraldı ve üç ayaklı bir karga olan Yatagarasu’nun rehberliği ile Yamato’ya tekrar Nagasunehiko ile çarpıştılar ama bu kez zafer onların olur.

Jimmu’nun Mirası

Bu miras, Hükümdar, toprak ve toprağı daha istikrarlı hale getiren insanlar arasındaki özel bağdır.

Japonya tarihinde bu bağın getirdiği saygı bir süreklilik gösterir. Ancak II. Dünya Savaşı’nın sonunda ilahiyatından feragat edildiği zamana kadar sorgulanmadan egemen olmaya devam etti.

1889’da, Kashihara Shrine, İmparator Jimmu’nun taht edindiği noktada Nara Eyaleti kuruldu. Şehir ona adanmıştır.

Sonuç Olarak

İmparator Jimmu, saltanatının, geleneksel olarak, MÖ. 660’dae başladığı, böylece İmparatorluk çizgisinin başlangıcı ve Japonya’nın temeli olan milliyetçi mitle ilişkilendirildiği söylenir.

Bu tarihte herhangi bir koordineli, istikrarlı veya merkezileşmiş “Japon” devleti için arkeolojik veya tarihsel bir kanıt yoktur, ancak, Japon devletine veya daha sonraki tarihsel dönemlere ait İmparatorluk soyuna sürekliliği olan bir mitolojik kişidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.