Jilet İzlerine TCA Peeling

Jilet İzlerine TCA PeelingTCA,  yani trikloroetanoik asit, klor atomlarının hidrojen atomlarıyla değiştirildiği bir asetik asittir. Solüsyon olarak kullanılır. Renksiz ve aşındırıcıdır. Jean-BaptisteDumas tarafından 18 yüzyıl başlarında keşfedilmiş ve günümüze dek kullanılagelmiştir. TCA organik radikal değerler teorisi açısından oldukça iyi bir örnektir.  Proteinler, DNA ve RNA gibi makromoleküllerin çökeltilmesi için biyokimyada yaygın şekilde kullanılır. Güneş lekeleri, cilt kırışıklığı, sivilce, ameliyat lekeleri,  jilet izleri dövme çıkarma gibi tedavilerde TCA sıklıkla tercih edilir.

Tcapeeling, sivilce, pigmentasyon bozuklukları,kırışıklıklar, ameliyat ve jilet izleri başta olmak üzere aktif olarak kullanılan dinamik bir yöntemdir. Sonuçlar ve komplikasyonlargenelde cilttekiyaralanma ve hasar derinliğiyle ilişkilidir; Bu kıstas tedavi sürecinde belirleyicidir. Komplikasyonların görülmesi, daha koyu cilt tiplerinde ve güneşe maruz kalma ile daha olasıdır ve küçük tahrişlerden, pürüzlü pigmentasyonakadar değişebilirler. Çok seyrek vakalarda, ağızdan alınan veya göze sürülen TCA  daha  sert komplikasyonlara neden olabilir. Bu sebeple TCA maddesi çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalı, peeling aşamasında ağıza alınmaması gerekmektedir. Keşfedildiği yıldan bu yanayapılan en popüler ve yaygın görülen işlemdir. Dermatologlar 19. yüzyılda peeling yöntemlerine ilgi göstermeye başladı. 1874 yılında Viyana’da dermatolog Ferdinand vonHebramelasma, Addison hastalığı ve çiller tedavisinde bu tekniği kullandı. 1882’de Hamburg’da Paul G. Unna deride, trikloroasetik asit (TCA) ve fenolün etkilerini tanımladı.20. yüzyılın ilk yarısında fenol ve TCA çeşitli merkezlerde kullanıldı. Alfa-hidroksi asitler (AHA), 1980’lerin sonunda ve 1990’lı yıllarda yüzeysel peeling maddeleri olarak piyasaya sürüldü.

Asitler, yüzeysel, orta ve derin peeling araçları olarak sınıflandırılarak  uygun bir şekilde kullanılabilir, ancakbazı peeling yöntemlerinde, kaşıntı, artan deri duyarlılığını, epidermoliz, alerjik ve tahriş edici dermatit, ve post-enflamatuarhiperpigmentasyon (PIH) neden olması sebebiyle,TCA,  kimyasal peeling açısından en güvenilir yöntemlerden biridir.Özellikle jilet izlerinde harika sonuçlar vermiştir.

KİMYASAL PELELERİN KOMPLİKASYONLARI

Kimyasal peeling, cildin pul pul dökülmesine ve ardından cildin yenilenmesine yol açan, yeni cildi yeniden oluşturan, belirli bir kuvvetteki kimyasal maddenin uygulanmasını içerir. Bu, tekniğe bağlı bir prosedürdür. Çok nadiren de olsa, yara oluşumu gözlenebilir. Ancak belirtmek de yarar vardır ki; bu durumlar, kişinin talimatlara uymaması, tekrarlanacak işleminin aralıklarını dikkate almaması sebebiyle olabildiği gibi, daha çok özensiz kullanımlarda söz konusudur.Enfeksiyonlu bölgeye tatbik edilmesi, iyileşme döneminde yetersiz bakım başkaca sebeplerdir. Bu durumlarda olası yan etkiler şunlardır:

Tahriş, yanma, ağrı, ödem, kabarcıklanma, Enfeksiyonlar (bakteriyel, herpetik ve kandidal)

Yara izi, iyileşmede gecikme,dokusal değişiklikler, Hiperpigmentasyon, hipopigmentasyonKutanöz bariyer kaybı ve doku hasarı, sivilce patlamaları, Alerjik reaksiyonlar, toksisite.

Doğru kullanımlarda genellikle, komplikasyonlar yok denecek kadar azdır ve koyu tenli bireylerde, beyaz tenli bireylere nazaran daha sık görülür.

JİLET İZLERİ İÇİN TCA

Sivilce lekeleri, yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar, ameliyat izleri, dövme silinmesi gibi konular baştaolmaküzere Tcapeeling, jilet izlerinde de oldukça etkilidir. Tca solüsyonunu, sizi rahatsız eden jilet izine sürmeden önce sorunlu bölgeyi temizlemeniz ve çok iyi durulamanız gerekmektedir. Alan temiz olmalıdır ama su, solüsyona karışarak etkisini azaltmamalıdır. Cilt tiplerinin farklı olduğu unutulmamalı, hassas ciltler için peeling işlemi aralıklar bırakılarak yapılmalı, hassas cildin reaksiyonu tartılmalıdır. Herhangi bir rahatsızlıkta işlem durdurulmalıdır. Yapılacak olan Tcapeeling işleminde zaman ve aralıklar önemlidir. Yaklaşık 8 ay ya da cildin yapısına göre 10 ay sürecek yöntem, haftada belli günler mütemadiyen uygulanmalı, uygulama sonrası nemlendirici krem  veya merhemler işlem yapılan yere sürülmelidir. Sıcaktan ve bilhassa güneşten korunmak çok önemlidir. Uzun süre güneşe maruz kalma, güneşten koruyucu uygulamanın yetersiz kalması,  komplikasyona yol açabilir.Ağrı ve yanma sıklıkla hassas ciltteki bir kabuk soyma işlemi sırasında görülür. Yeniden epitelizasyon tamamlanıncaya kadar kabuğun soyulmasından 2-5 gün sonra da devam edebilir.

ÖNLEMLER

Hemen buz uygulaması ağrı ve yanma hissini azaltır. Ağrıkesiciler kullanılabilir. Hidrokortizon veya flutikazon gibi steroidler iltihabı azaltır, cildi nemlendiren yumuşatıcılar, PIH’yi önlemek için güneşten koruyucular kullanılmalıdır

SONUÇ

Peeling, hafif jilet izlerinde 3-5 gün, orta dereceli izlerde, 15-30 gün, derin izlerde, 60-90 gün içerisinde kaybolma eğilimine girer. Gözle görülür şekilde kaybolmaya başlayan jilet izlerine uygulanmaya devam eden TCA peeling sonrası, her daim nemlendirici kullanmak zaruridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.