III. Richard Kimdir?

Richard III , 1485’te Bosworth savaşında ölümü, Güller Savaşı’nın sonunu belirten ve Tudor çağının başlangıcını işaret eden İngiltere’nin son Yorkist kralıydı. Shakespeare, onun hakkında bir de oyun yazmıştır. Ünlü Tiyatro oyunlarından III. Richard.

III. Richard Hayatı

Richard, 2 Ekim 1452’de Northamptonshire’daki Fotheringhay Kalesi’nde doğdu. Babası Richard Plantagenet, York Dükü ve annesi Cecily Neville’di. Richard, iki ebeveynin de İngiliz tahtına hak iddia etti. Richard kardeşleri ile iktidar için pekte mücadele etmemiştir. Normandiya Dükü olur.

Güllerin Savaşları

III. RichardBabasının Henry VI ile çatışması, Richard’ın erken yaşantısına hükmeden Güllerin Savaşlarının önemli bir sebebiydi.
Babası ve ağabeyi 1460’da Wakefield Savaşı’nda öldü.
1461’de, Richard’ın kardeşi Edward, Edward IV oldu ve ona Gloucester Dükü’nü yarattı.

1470’de, Edward VI, kısaca Henry VI tahtına geri döndüğünde sürgüne gönderildi. Ertesi yıl İngiltere’ye döndüler ve Richard, Edward’ı tahtına geri getiren Barnet ve Tewkesbury’deki Yorkist zaferlerine katkıda bulundu.

Kule’deki Prensler 

Edward, 1483 yılının Nisan ayında öldüğünde, Edward, Edward’ın oğlu ve halefi 12 yaşındaki Edward V. için bir koruyucusu olarak seçildi. Yeni kral, Ludlow’dan Londra’ya seyahat ederken, Richard onunla tanıştı ve onu başkentine kadar götürdü. III. Richard resmen saltanatına başladı. Temmuz ayında taçlandı. İki genç prens Ağustos’ta ortadan kayboldu ve Richard tarafından öldürüldüğü söylentileri yaygındı.

Sonun Başlangıcı

Richard’ın eski müttefiki olan Buckingham Dükü tarafından Ekim ayında ortaya çıkan bir isyan hızla çöktü. Ancak, Buckingham’ın savunması, yandaşları ile birlikte, Richard’ın gücünü ve aristokrasi ile centilmen arasındaki desteği erozyona uğrattı.

Bir Savaşçı Kralın Ölümü

1485 yılının Ağustos ayında, Fransa’da yaşayan tahtta bir Lancastrian davası olan Richmond, Earl Earl Henry Tudor, Güney Galler’e indi. Doğuya yürüdü ve 22 Ağustos’ta Leicestershire’daki Bosworth Field’da savaştan kaçmayı reddeden, Richard savaşta öldürüldü ve Henry Tudor tahtını Henry VII olarak kabul etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.