III. Charles Kimdir

Aile Hayatı

Aynı zamanda Charles The Simple olarak da bilinen Fransız III. Charles 17 Eylül 879’da Fransa’da doğdu. II. Louis’in ölümünden sonra III. Louis’nin 882’de ölümüyle düğünde, III Charles Fransa’nın yalnız kralı oldu.

Tahta Geçişi

III. CharlesIII. Charles sonunda 28 Ocak 893’te Reims başpiskoposu Fulk tarafından kral olarak taçlandırıldı. Bir başka krallık iddiasındaki kişi olan Eudes ile aralarında bir güç mücadelesi başladı ve 1 Ocak 898’de Eudes’in ölümünden sonra Kral III. Charles ülkenin tek hükümdarı oldu.

Vikingleri Yenen III. Charles

Batı Fransa’daki Viking baskınları sıklaşmıştı. Ancak, Rollo, 911’de Chartres’i kuşatma amaçlı bir keşif seferi gerçekleştirdi. Kenti tutma görevi King Charles the Simple ve bir grup aristokrata düşmüştü. Charles üstünlüğü ele geçirdi ve Rollo, savaşa devam ederek hiçbir şey elde edemeyeceğini fark etti. Charles, Rollo’nun ileri Viking saldırıları ile mücadelede değerli bir müttefik olabileceğini kabul etti ve görüşmelere başladı.

III. Charles, Rollo ve Vikingleri ile 911’de Saint-Clair-sur-Epte Normanlar’la yaptığı Antlaşması’yla onlarla müzakere etti. Bazıları vaftiz edildi.

Kral III. Charles, Normanlar’a İngiliz Kanalı’ndan Seine nehrine kadar bölgeyi vermeyi önerdi. Kuzeybatı Avrupa’nın en iyi tarım arazilerinden biri olan Normandiya Dükalığı olacaktı ve Charles’a sadakat yemini karşılığında onların olacaktı.

Yargılamaların bir noktasında, Walker’ın aşağıya inmesi ve kralın ayağını öpüşmek için yalvarması gerekiyordu. Rollo , jestin sembolik önemini kabul etti. Kral III. Charles atından indi ancak Rollo, Kral Charles’ı ayak bileğinden yakalayıp kaldırdı. Ve böylece ayağını öptü ve Frank’ın Kralı’nı bir kenara attı.

Geleneğe göre, Rollo ayrıca Charles’ın Simple’un kızı Gisela’nın ile evlenmeyi kabul etti. Rollo, Hıristiyanlığa geçişinden ve Normandiya’yu ele geçirmesinden sonra ona ihanet etti.

Viking Chieftain Rollo; Rollo “Walker” olarak adlandırıldı, çünkü adam o kadar büyüktü ki, hiçbir at onu taşıyamazdı. İki elli bir savaş baltasıyla korkunç bir karakterdi.

Ölümün Gelişi

Aynı yıl Charles, baronların daveti üzerine, I. Robert, Charles’ın yerine geçmesi düşünülen Kral Odo’nun kardeşi ile savaşır. Robert, Soissons savaşında öldürüldü, ancak zafer, Yeni Fransa Kralı olacak olan Burgundy Dükü Randolph’a kalır. III. Charles yakalanarak hapsedilir. Carolingian soyunun tek kralı, tahttan zorla çıkarılmıştı. Birkaç yıl sonra, 7 Ekim 929’da Péronne’da öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.