I. Petro Kimdir

Büyük Petro- Peter the Great-Deli Petro

I. Petro, 9 Haziran 1672’de Moskova, Rusya’da Pyotr Alekseyevich’te doğdu. 1682’de kardeşi V. Ivan ile birlikte hüküm sürerken Ivan’ın 1696’da ölümüyle Peter resmen Rus tahtına çıktı. Çar oldu. 1712’de I. Katerina ile evlendi.Deli Pedro sözleri ile sonraki tarhilerde öne çıkan kimselerden olur.

Rusya’nın Durumu

I. PetroPeter, kültürel olarak başarılı Avrupa ülkelerine kıyasla ciddi olarak az gelişmiş bir ulusu miras almıştır. Rönesans ve Reform Avrupa’ya doğru sürüklenirken, Rusya batılılaşmayı reddetti ve modernleşmeden izole kaldı.

I. Petro Reformları

Onun saltanatı sırasında, Peter Rusya’yı büyük bir ulus olarak yeniden kurmaya yönelik kapsamlı reformlar gerçekleştirdi. Peter, ülkenin ortaçağ aristokrasisinin yaptığı muhalefetin üstesinden geldi ve Rus sosyal hayatının her alanını etkileyen bir dizi değişiklik başlattı.

Güçlü bir donanma yarattı, ordusunu Batı standartlarına göre yeniden düzenledi, sekülerleşmiş okullar kurarak gerici Ortodoks Kilisesi üzerinde daha fazla kontrol elde etti. Ve ülkenin yeni idari ve bölgesel bölümlerini tanıttı.

Derin Değişiklikler

Peter, bilimin gelişmesine odaklandı ve halkını teknolojik gelişmeler hakkında eğitmek için çeşitli uzmanları işe aldı. Ticaret ve sanayiyi geliştirmeye konsantre olmuş ve burjuva bir nüfus yaratmıştır. Batı kültürünü yansıtmak adına, Rus alfabesini modernleştirdi. Julian takvimini tanıttı ve ilk Rus gazetesini kurdu.

İdari Değişiklikler

Peter, Rusya’nın arkaik hükümet biçimini ortadan kaldıran ve yönetimin bütün kollarını düzenleyen ve Rusya’nın dış politikasında önemli başarılara imza atan canlı bir Senato atayan uzak görüşlü ve usta bir diplomattı.

Bölgesel Kazançlar

Peter, Estonya, Letonya ve Finlandiya’dan toprak aldı; ve güneyde Osmanlı ile çeşitli savaşlar yaparak, Karadeniz’e erişimi sağlamıştır.

1709’da, ordularını bir Rus kışının ortasında Poltva şehrine kasıtlı olarak yönlendirerek İsveç ordusunu yendi.

1712’de Peter, Neva Nehri üzerinde St. Petersburg kentini kurdu ve başkenti Moskova’daki eski konumundan buraya taşıdı. Kısa bir süre sonra, St. Petersburg Rusya’nın “Avrupa’ya açılan penceresi” olarak kabul edildi.

Eksiklikler ve ölüm

Peter’ın yönetimi altında, Rusya büyük bir Avrupa ülkesi oldu.

1721’de Rusya artık bir imparatorluktu. Kendisi de Tüm Rusya İmparatoru unvanını, Anavatan Büyük Babası ve “Büyük” unvanını kabul etti. Etkili bir lider olduğunu kanıtlasa da, Peter’ın bazı zalimlikleri biliniyordu. Çeşitli reformlara eşlik eden yüksek vergiler, hükümdarlar tarafından hemen bastırılan vatandaşlar arasında ayaklanmalara yol açtı.

Peter iki kez evlendi. İlk evliliğinden en büyük oğlu olan Alexis, babası tarafından ihanet suçundan hüküm giydi ve 1718’de gizlice infaz edildi. Peter, 8 Aralık 1725’te bir mirasçı aday göstermeden öldü. Petersburg’da bulunan Aziz Peter ve Paul Katedrali’ne gömülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.