I. Elizabeth, Kraliçe Elizabeth

Kraliçe Elizabeth Hayatı

Kraliçe Elizabeth, son Tudor hükümdarı, 7 Eylül 1533’te Greenwich’te doğdu. Henry VIII ve ikinci eşi Anne Boleyn’in kızıydı. Elizabeth iki yaşına geldiğinde, annesi babasının emirile öldürülür. Daha sonraki yıllarda Henry’nin altıncı karısı Catherine Parr, genç Elizabeth’e karşı büyük bir ilgi duydu ve en yüksek standartlarda eğitim görmesini sağladı.

Politik Durumlar

Kraliçe Elizabeth1553’te, Elizabeth’in üvey kardeşi Mary kraliçe oldu. Mary, İngiltere’de Katolikliği yeniden kurmaya kararlıydı. Bu nedenle Protestan Elizabeth’i doğrudan bir tehdit olarak görmüştür. Elizabeth, başarısız bir isyanın ardından 1554’te Londra Kulesi’ne hapsedilir.

Protestan Altın Çağ

Kasım 1558’de, Mary’in ölümünden sonra, Elizabeth tahtta çıktı. Bazıları Elizabeth’in 45 yıllık saltanatını İngiliz tarihinin altın çağı olarak görür.

Elizabeth’in Kraliçe olma konusundaki ilk önceliği İngiltere’yi Protestan inancına döndürmek oldu. Elizabeth, bazı eski Katolik geleneklerinin devam etmesine izin vermesine rağmen, bir İngiltere Kilisesi oluşturulmasına yardım etti.

Kraliçe Elizabeth, William Cecil, Lord Sekreteri Dışişleri Sekreteri ve istihbarattan sorumlu Sir Francis Walsingham da dahil olmak üzere, yönetiminde kendisine yardımcı olacak bir dizi yönetici seçti.

Elizabeth’in saltanatı İngiltere’yi denizaşırı ticaretini önemli ölçüde genişletti ve onun büyük desteğiyle Sir Francis Drake 1580’de dünyayı başarılı bir şekilde dolaşan ilk İngiliz oldu. Bu dönemde İngiltere’de Shakespeare, Spenser ve Marlowe gibi ünlü yazarlar bulunmaktaydı.

Kraliçe Elizabeth aynı zamanda halkı tarafından görülmeye de hevesliydi. Saltanatı sırasında 25 bölgesel ziyarete gitti, çoğu zaman bir araba yolculuğunda yolculuk yapmak yerine at sırtında gidiyordu.

Mary, İskoç Kraliçesinin Hazin Sonu

Ancak, 1568’de Elizabeth’in kuzeni Mary -İskoçlar Kraliçesi- İngiliz tahtına karşı güçlü bir iddia ile ortaya çıktı.

Birçok Katolik toprak sahibi İngiliz tahtına Mary’yi yerleştirmeye odaklandı. Ancak Francis Walsingham’ın yardımıyla, Elizabeth, Mary’yi hapsetti ve 19 yıl boyu sürekli gözetim altında tutuldu.

Elizabeth büyük toprak sahipleri merkezli komployu bilmesine rağmen Elizabeth onlara karşı hareket etmekte isteksizdi. Ancak, 1586 yılında Walsingham, Elizabeth’i devirmek için doğrudan bir komploda bulunan Babington olayını ortaya çıkardı. Mary ihanetten yargılanmış ve 1587’de infaz edilmiştir.

İspanyol Armadası

Ertesi yıl İspanya’nın II. Philip’i, Elizabeth’i devirmek ve Katolikliği yeniden kurmak için İspanyol Armadası olarak bilinen büyük bir gemi filosu ile hareket eder. Her zaman popüler bir hükümdar ve parlak bir halk sözcüsü olan Elizabeth, ülkeyi bu ortak düşmana karşı birleştirdi. Tilbury’deki birliklere yapılan ünlü bir konuşmada şunları söyledi: “Zayıf, zayıf bir kadının cesedine sahip olduğumu biliyorum; ama bir de İngiltere Kralı’nın kalbi ve midesi var.”

Kısmen kötü hava koşullarınında yardımı ile İngiliz Donanması, Sir Francis Drake’in komutasında İspanyol Armada’sını yendi.

Evlilik ve Ölüm

Danışmanlarından, özellikle de Lord Burghley’den gelen baskıya rağmen, Elizabeth daima evlenmeyi ve bir mirasçı sağlamayı reddetti. Robert Dudley ile Leicester Kontu arasında yakın bir ilişki vardı ve diplomatik amaçlar için evlenme vaadini kullanmaya itiraz etmiyordu, ancak hayatının sonuna kadar bağımsızlığını savundu.

Kraliçe Elizabeth 1 den Sonra Tahta Kim Geçti

Elizabeth 24 Mart 1603’te Richmond Sarayı’nda öldü ve İskoç Kraliçesi Mary’nin oğlu Protestan VI. James tahta geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.