Henry VI Kimdir?

Henry VI Hayatı

Kutsal Roma İmparatoru I. Frederick ve Burgundy Beatrix’in oğlu olan Henry, bugün Hollanda’da bulunan Nijmegen’de 1165 sonbaharında doğdu. 4 yaşındayken Henry VI, Alman kralı seçildi ve 1169 yılının Ağustos ayında taçlandı.

Sicilya Kralı II. Roger’ın ölümlü kızı olan Konstanz’e olan 1186 evliliği, sahiplerini potansiyel olarak genişletti. Constance, Sicilya’nın II. William’ın tek mirasçısıydı ve William’ın 1189 Kasım’da ölümünden sonra, Henry Sicilya Krallığı’nın unvanını kazandı.

Henry VI İmparator Oluyor

Henry VIHemen hemen aynı zamanda, Henry, III. Haçlı Seferi’nde Kutsal Topraklar için ayrıldığında imparatorluğun kontrolünü ele geçirdi.

1189-1190 yılları arasında Henry, Bavyera ve Saksonya’nın eski bir dükasının isyanını bastırdı.

1190 yılının Haziran ayında, Frederick Kilikya’da (şimdi Türkiye’nin bir kısmı) Saleph Nehri’ni geçerek öldü.

Henry, dük ile barış yaptı ve 1116 Nisan’ında Papa IV. Celestine III tarafından İmparator Henry IV’ü taçlandırdı ve eşi Constance ile birlikte imparatoriçe taçlandırdı.

Yerel baronlar Henry’i reddederler. Onlar, Constance’ın erkek kardeşi Apulia’dan Roger Roger’ın meşru bir oğlu olan Lecce’li Tancred’ı seçtiler.

Henry VI, Sicilya’yı fethetti ve kontrol altına almaya devam etti, ama sonra Almanya’ya dönmek zorunda kalır.

Konstanz Sicilya’da kaldı ve ardından Tancred tarafından kaçırıldı. Papa Celestine III, Tancred’ın Sicilya kralı olarak tanınması karşılığında Constance’ın serbest bırakılmasına müdahale etti.

Aslan Yürekli Richard’a Aracılık

İngiliz Kralı Richard I (aka “Aslan Yürekli Richard”) 1192’de, Üçüncü Haçlı Seferi’nden dönüşünde, Avusturya Dükü Leopold V tarafından ele geçirildi.

Richard daha önce Henry VI’yı Sicilya’nın işlerine karıştığı için kızdırmıştı ve Henry Leopold V’ye Richard’ı ona teslim etmesini emretmişti.

Henry, bir haçlıyı hapsetmek için aforozla karşı karşıya kaldığında, planlarına devam etti. Uzatılmış müzakerelerle Henry, Richard’ın serbest bırakılması ve İngiltere’ye güvenli geçişi karşılığında 150 bin gümüş fidye çıkardı.

Sicilya’nın Alınışı

Henry VI nihayet Sicilya’daki durumu bastırmaya odaklanmakta özgürdü. Tancred 1194’te öldüğünde, genç oğlu William kral oldu.

Henry Sicilya’ya fazla direnç görmeden girebildi ve kontrolü ele geçirdi. Ona karşı koymuş olanlara ağır zarar verdi.

Ölüm

Henry VI şimdi tartışmalı olarak Akdeniz’in en güçlü hükümdarıydı. İmparatorluğun tahtını kalıtsallaştırmaya çalıştı ve bir süre için başarabileceği gibi görünüyordu. Ancak, Alman baronlarının azınlık kalıtsal yönetimine karşı çıktı.

1197’de Henry VI, sıtma ile uğraşırken güney İtalya’da bir haçlı seferi için hazırlanıyordu. O, 28 Eylül’de öldü. Oğlu, II. Frederick, Sicilya krallığını devraldı ve daha sonra Kutsal Roma İmparatoru oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.