Hastings Savaşı

Agincourt Savaşı öncesinde (25 Ekim 1415) yapılan Hastings Savaşı; içeriği ile ters durumda bir taht kavgası görünümündedir.

Savaşı Hazırlayan Nedenler

1051’de William’ın İngiltere’yi ziyaret ettiği ve çocuksuz İngiliz kralı Confus’lu kuzeni Edward ile tanıştığı düşünülmektedir. Norman tarihçilerine göre, Edward William’ı mirasçı yapmaya söz verdi. Ancak, ölüm döşeğinde, Edward, krallığı İngiltere’deki lider soylu ailenin başı olan ve kralın kendisinden daha güçlü olan Harold Godwine’a verdi. 1066 yılının ocak ayında Kral Edward öldü ve Harold Godwine Kral II. William hemen iddiasına itiraz etti.

Normandiya Dükü William, İngiltere’yi İngiliz tahtına hak iddia ederek istila etti.

Savaş İçin Manevralar

Hastings Savaşı28 Eylül 1066’da William İngiltere’nin güneydoğusundaki Pevensey’de yaklaşık 7 bin asker ve süvariyle indi. Pevensey’i ele geçirir. Harold, Hastings’e yarım silahlı, eğitimsiz köylülerden oluşan yaklaşık 7 bin kişiyle yaklaşıyordu. İngiltere’nin eğitimli askerlerinin yalnızca yarısını seferber etmişti, ancak William’ın seçtiği defansif bir pozisyonda onunla buluşmasını sağlamak yerine William’a karşı ilerledi. Nihayetinde ordusunu organize etmek için durakladığı Hastings’e doğru yürüdü. 13 Ekim’de Harold, Hastings’in ordusuyla geldi

14 Ekim 1066 günü sabah 9’dan başlayarak, savaş bir günden daha az sürdü

Kral Harold tarafından yönetilen İngiliz ordusu, 14 Ekim 1066 sabahı Hastings yakınlarındaki Senlac Tepesi’ndeki pozisyonlarını üstlendi. Harold’ın yorgun ve tükenmiş Sakson birlikleri, Stamford Köprüsü’nü ele geçirmek için acı ve kanlı savaşın ardından güneyde ilerlemeye zorlandı .

William, süvari kadar piyadeye de saldırdı; Klasik İngiliz tarzında Harold’ın iyi eğitimli birlikleri, güçlü kalkan duvarlarının ardında savaştılar.

Çatışma çoğu zaman kalkan duvarı kırılmadan devam etti. Normand’ın geri çekilmesinin görünüşü, nihayet İngilizler, düşmanların peşinden koşarken, kendilerini savunma pozisyonlarından uzaklaşır.

Dikkatlice organize edilmiş düzenleri bozulduğunda, İngilizler süvari saldırısına karşı savunmasız kaldılar. Kral Harold tam olarak ne zaman öldürüldüğü bilinmese de öldürüldü.

Hastings Savaşı Sonuçları ve Sonrası

Hastings Savaşı’ndaki zaferinden sonra, William Londra’ya yürüdü ve şehri aldı. On Noel Günü, 1066, o Westminster Abbey İngiltere’nin ilk Norman kralı, taç giyidi. İngiliz tarihinin Anglosakson fazı sona erdi. İngiltere’nin toprakları ve halkının büyük bir sayımı olan “Domesday Kitabı” önemli başarıları arasındaydı. 1087’de William’ın ölümü üzerine oğlu William Rufus, İngiltere’nin ikinci Norman kralı olan William II oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.