Hamilelikte İlk Ay

Hamilelikte ilk ay yumurtalamanın gerçekleştiği dönemdir. Döllenme meydana gelip, babadan gelen spermlerle cinsiyet belirlenir. Embriyo rahim içerisinde yerleşerek büyümeye başlamaktadır. Bebeğin kalp ve basit dolaşım sitemi oluşmaya başlamaktadır. Böylece Hamilelikte İlk Ay hafta olarak incelenir.

Hamilelikte İlk Ay Sürecinin Hafta Hafta İncelenmesi

 1. Hamilelikte İlk AyHafta: Hamileliğin ilk haftası gebelik oluşmadan önce, yumurta bırakımı ve ana rahiminin gebeliğe hazırlanması sürecini oluşturur. İlk haftada bebek yoktur. Rahim içerisinde spermeler ve yumurtalar buluşmaktadır.

 2. Hafta: Bu haftada anne karnında bebek oluşmamıştır. Vücut olası gebelik durumu için hazırlanır. Rahim iç çeperi döllenen yumurtanın rahat şekilde yerleşerek yuvalanması için kalınlaşarak yumuşak bir döşek haline gelir. Yerleşmenin desteklenmesi için rahim içindeki tabaka progesteron ve östrojen hormonları sayesinde besleyici ve yapışkan bir şekle bürünmektedir. Hamilelikte İlk Ay sürecinde 2. Haftada rahimdeki yumurtaya tek seferde yaklaşık 350 milyon sperm ulaşmaktadır. Ancak yalnızca bir sperm yumurtayı delerek içeriye girmektedir.

 3. Hafta: Bu haftada bebek ilk hali olan zigot ( sperm tarafından döllenen yumurta ) sürekli bölünme halindedir. Döllenmiş yumurtala devamlı progesteron hormonunu tetikleyerek anne adayının adet döngüsünü devre dışına atan HCG adındaki hormonu üretmektedir. Hamilelikte İlk Ay süreci içerisinde 3. Hafta sonrasında döllenen yumurta devamlı bölünerek blastokist adını alarak yüz hücreli top halinde rahime ulaşır.

 4. Hafta: Hamilelikte İlk Ay sürecinin sonuna gelindiğini göstermektedir. Blastokist yani döllenen yumurtalar artık rahme yerleşmiştir. Rahimde bütün hazırlıklar tamamlanıp, bebeğin kabul edilmesi için gerekli şekilde kalınlaşmıştır. Döllenen yumurta artık embriyodur ve hamilelik testinde bulguları gösteren HCG hormonu annenin idrarında gözükmektedir. Bebek Hamilelikte İlk Ay sonunda her gün 1 mm büyümeye devam eder.

Hamilelikte İlk Ay ve Annenin Durumu

 • Hormonlarında hızlı değişimler görülmektedir.

 • Hamilelikte İlk Ay sürecinde bazı anne adayları kokulara karşı duyarlılık kazanmaktadır.

 • Döllenen yumurta rahme yerleşinceye kadar geçen süre içinde ara sıra kanamalar görülebilir.

 • Anne adayının göğüslerinde, ağrı, hassasiyet, şişmeler, dolgunluk, göğüs ucunda koyulaşmalar gözükür.

 • Aşırı yorgunluk, halsizlik ve devamlı uyku hali durumları ortaya çıkar.

 • Anne adayında idrara çıkma sıklığı artar.

 • Midede gaz ve şişkinlik olur.

 • Mide bulanmaları ve salyalarda artış görülür.

 • Ruhsal olarak sinirli, duygusal ve alıngan olabilir.

 • Bazı yiyecekler çok istenirken bazıları hiç istenmez.

Hamilelikte İlk Ay ve Yapılması Gerekenler

Anne adayı girilen Hamilelikte İlk Ay sürecinde bir doktora başvurarak kapsamlı şekilde muayene edilir. Alerjik durumlar, kullanılan ilaçlar, kronik rahatsızlıklar, sosyal özellik vb. durumlar incelenir. Anne adayının ve hamileliğin durumu belirlenerek hareket edilir. Anne ve bebek sağlığı için doktor tarafından: kan testi, kızamık ve benzeri hastalıklara karşı bağışıklığı testi, kan şekeri testi, frengi ve AİDS testi, sarılık kontrolü gibi testler yapılarak gözetim altına alınır.

Anne adayı Hamilelikte İlk Ay sürecinde yeterli ve düzenli uyumalıdır. Yorgunluk belirtisinden kurtulmak için yürüyüşler yapmalıdır. Vücutta besin eksikliğinden kaynaklanan ( demir, protein, kalori vb. ) yorgunluğu azaltmak için düzenli ve hatta gerekirse doktor kontrolünde beslenme programı uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.