Hamile Kalmanın Yolları

Sağlıklı çiftlerin çocuk sahibi olmak için, doğru beslenme, yumurtalama dönemi için doğru zamanı bilmesi ve doğru yöntemlerin denenmesi gibi Hamile Kalmanın Yolları aşamalarını doğru şekilde uygulaması gerekmektedir.

Hamile Kalmanın Yolları

Kadınlarda yumurtlama dönemine en yakın günlerde veya yumurtlama günlerinde hamile kalma şansı çok fazladır. Yumurtlama günü, âdetin birinci gününden bir sonraki âdetin birinci gününe kadar olan gün sayısından 14 gün çıkarılarak ortalama olarak hesaplanır.

Hamile Kalmanın YollarıYumurtlama gününden 3 ya da 4 gün önce hamile kalma oranı yüksek dönemdir. Bu dönemde kadınlarda gebelik daha sık rastlanır.

Hamile Kalmanın Yolları ve Korunma

Korunma yöntemlerinden vazgeçilmesi ve hamileliğin istenmesi sürecinden itibaren 1 ila 3 aylık süreç arasında hamile kalınabilir. Sprial ve doğum kontrol hapları kullanımlarından yaklaşık 1 ay, korunma iğnesi kullanımının bırakılmasından yaklaşık 3 ay sonra hamle kalınır.

Düzenli İlişki

Doğurganlık sorunu olmayan bireylerin düzenli ilişki sonunda hamile kalma olasılığı daha fazla artmaktadır. Bir hafta içerisinde 3 ya da 4 kez ilişki yaşayan kadınların yüzde yetmiş’ i 6 aydan daha kısa süre içerisinde hamile kalmaktadır.

Günlük Beslenmeye Takviye Yapılması

Vücutta hücrelerin yenilenmesi, sperm sayısı ve spermin kalitesinin artırılması için besin takviyesi yapılmalıdır. Hücre yenilenmesi için E vitamini, kaliteli sperm için C vitamini, sperm sayısı ve testosteron içinse selenyum tüketilmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu takviyeler yapılınca hem hamile kalma olasılığı artar hem de süre kısalır.

Kafeinden Uzak Durulması

Hamile Kalmanın Yolları uygulanmadan önce gebelik ihtimalin düşüren kafein ve kafein içeren ürünler tüketilmemelidir.

İlişki Sonrası Kadının Yatma Pozisyonu

Ayakta ya da oturarak yapılan birleşmeler sonunda etki eden yer çekimi nedeniyle spermlerin rahim ağzından geçerek içeri girmesi zorlaşmaktadır. İlişki sonrasında kadınların sırt üzeri yatarak uzanması neticesinde spermler rahim ağzından geçip yumurtayla buluşacak ve hamile kalma ihtimali yükselecektir.

Erkeklerin Dar Kıyafetten Uzak Durması

Giyinilen dar baksır, pantolon, eşofman gibi kıyafetler kasık bölgesini sıcak tutarak ısının yükselmesine neden olur. Kasıklardaki ısı artması sonunda spermlerde sıkıntılar çıkar. Böylece hamile kalma ihtimali düşmektedir. Hamile Kalmanın Yolları uygulanırken erkeklerde dikkatli davranmalıdır.

Sıcaklardan Uzak Durulması

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, bu süreç içerisinde vücudu aşırı sıcakta bırakacak sauna, hamam ve sıcak banyodan uzak durmalıdır. Yüksek ısıya maruz kalan çiftlerde hamilelik ihtimali düşmektedir.

Elektronik Aletlerden Uzak Durulması

Elektromanyetik dalgalar hamile kalmayı engellemektedir. Televizyon, tablet, telefon ve bilgisayar yüksek oranda elektromanyetik saçtığından dolayı hamileli olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle hamile kalmayı düşüneneler elektronik aletlere 80 cm mesafeden daha fazla yaklaşmamalıdır.

Krem ve Kayganlaştırıcı Ürünlerinden Uzak Durulması

Bu tarz ürünlerin içerisinde bulunan kimyasallar spermlere zarar vermektedir. Zarar gören sperm sonrasında hamile kalma ihtimali azalmaktadır. Bu nedenden dolayı Hamile Kalmanın Yolları uygulanırken bu tarz kimyasal ürünlerden uzak durulmalıdır.

Sigara ve Alkol Tüketiminden Kaçınılmalı

Hem erkek hem kadınlar üzerinde içki ve sigara direkt olarak etkilidir. Sigara kullanımı erkeklerde sperm sayısını azaltır ve sperm hareketlerini kısıtlamaktadır. Alkol kullanılması sonucunda sperm yapısı bozulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.