Güneş Sonrası Cilt Bakımı

Güneş Sonrası Cilt BakımıÖzellikle yaz aylarında güneş nedeniyle ciltte lekelenme ve yaşlanma belirtileri görülmektedir. Özellikle cilt yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri güneştir. Güneş ışığı kişilerde ilk olarak deri kalınlaşmasına yol açar. Leke tedavisinin en önemli adımı güneş koruyucularıdır. Kapalı ortamlarda dahi olsanız güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca leke tedavisinde peeling ve renk açıcı kremler de kullanılmaktadır. Yaz aylarında genellikle bronzlaşmak için sık sık güneşlenmeniz gerekir. Fakat güneş ışınlarının cildinize zarar vermesine izin vermeyin. Yaz aylarında cilt daha çok bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.Güneşlenme sonrası yapmanız gerekenler;

  • Güneşlenme sonrası duş almayı ihmal etmeyin. Güneş losyonunu kullandıktan sonra cildiniz losyonu iyice emdikten sonra duşunuzu alın. Sıcak su ile duş almanız cilt gözeneklerinizin daha iyi temizlenmesini ve cildinizin hava almasını sağlar.
  • Bronzlaşma ya da güneşlenme sonrası cildinizi yenileyin. Cildinize bol miktarda nemlendirici sürerek ve bol sıvı tüketerek cildinizin nem ve sıvı dengesini koruyun. Bol su içerek cildinizi daha sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
  • Güneşlenme sonrası yeniden güneşlenmek için 1 gün beklemeniz gerekmektedir. Cildin güneş sonrası kendisini toparlamak için zamana ihtiyacı vardır.

Güneş Lekeleri

Güneşten gelen ultraviyole ışınları ciltte lekelere neden olmaktadır. Bu lekeler;

Çiller: çoğunlukla yüz bölgesinde görülen küçük kahverengi lekelerdir. Kış aylarında azalırlar.

Parfüm Lekesi: güneş ışınları, parfüm, kolonya gibi kozmetik ürünlerin deriye temas etmesiyle kahverengi lekeler oluşmasına neden olur. En az 30 faktörlü güneş koruyucu kullanarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Lentigolar: güneşin temas ettiği yerlerde görülen ve kış aylarında geçmeyen kahverengi lekelerdir. Buna aynı zamanda karaciğer lekeleri de denilmektedir. Özellikle açık tenlilerde, sarışınlarda ve orta yaş üstündekilerde görülmektedir.

Bitki Lekeleri: bazı bitkilerin deriye temas ettiği yerlerin güneş görmesiyle birlikte egzama sonucu oluşan kahverengi lekelerdir. Bu lekelere çoğunlukla incir ve çimen neden olmaktadır.

Açık Renkli Lekeler: birkaç milimetre çapında kol ve bacakların alt kısımlarında görülen yuvarlak ve açık çaplı lekelerdir.

Melazma: ışık duyarlılığı olan kişilerin yüzünde oluşan koyu renkli lekelerdir. Leke tedavisinde bazı soldurucu kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

Güneş Koruyucunun Taşıması Gereken Özellikler

Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF değerleri ideal miktarda elde edilecek değerdir. Güneş koruyucu üzerinde yer alan SPF değerini elde etmek için güneş kreminden en az yarım tatlı kaşığı yüze sürülmelidir. Güneş kremi ve losyonlarının bolca sürülmesi önerilir. Güneş koruyucunun renksiz ve kokusuz olması tercih edilmelidir. Suya ve terlemeye karşı dayanıklı olmalıdır. UVB ve UVA’ya karşı koruyucu olması gerekmektedir. Tahriş edici özelliklere sahip olmaması gerekiyor. Güneş koruyucuları güneşe çıkılmadan yarım saat önce sürülmeli. Daha sonra 4 saatte bir tekrar sürülmesi gerekmektedir. Ayrıca deri tipinize uygun koruyucu seçmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.