Elealı Zenon

Elealı Zenon, (doğ. MÖ. 495-öl. 430) Yunan filozof ve matematikçi. Çözülemeyen paradoksları (Yunanca’da “para-dox” para (“aksi” ya da “karşıt”) ve doxa (“inanç” ya da “kanaat”) ile bilinir.

Elealı Zenon Kimdir

Elealı Zenon’un sözleri ile meşhurdur. Kendisi Kıbrıslı değildir. Zenon, İtalya’nın güneyindeki Elea adlı Yunan kolonisinde doğmuştur.

Elealı Zeno, Eleatik Okulu’nun bir Yunan filozofu ve yaşlı filozof Parmenides’in (Sokrates’in eski bir çağdaşı) öğrencisi idi.

Elealı ZenonZeno’nun hayatı, Parmenides tarafından kurulan Eleatic Okulu ile olan ilişkisi dışında bilinmemektedir.

Pisagor ile analitik bakış açısı nedeniyle benzeşmektedir. Platon siyasetin teorik olanını yazarken Perikles siyaseti yapmak ile meşguldü.

Diogenes Laertius’un kısa “Zeno Yaşamı”nda; büyük ölçüde, yerel tiranlardan birisini devirmek için cesur bir komploda yer aldığına dair çelişkili bilgiler vardır.

Elealı Zenon Felsefesi

Gerçeğin bir ve bütün olduğu yönünde olan görüşü. Duyu organları ile saptanan dünyanın sürekli bir gerçeklik olarak varlığını sürdürdüğü üzerinedir.

Elealı Zenon Paradoksları

Zeno, En çok bilinenleri, çoğulluğun ve hareketin mantıksal imkansızlığını kanıtlayan paradoksu; Yarış Pisti, Aşil , Ok ve Stadyumdur.

Zeno’nun paradoksları yüzlerce yıldır matematikçileri ve araştırmacıları büyüledi ve henüz tatmin edici bir şekilde çözülmedi.

Yarış Pisti Paradoksu, hareketin duyuların bir yalanı olduğunu ve mantıksal olarak var olamayacağını gösterir.

Bu paradoks, eğer bir koşucu 100 metre koşarsa, ilk önce bu mesafeyi yarması gerektiğini iddia eder. Bu mesafeyi yarılamak için, ilk önce bu mesafeyi yarıya kadar götürmeli ve bunu yapabilmek için ilk önce o yarısı seyahat etmelidir.

Bu ilerleme ile Zeno, mesafenin ne kadar küçük olduğu fark etmez, koşucunun hedefine ulaşması için mantıksal olarak hala mümkün olmadığını göstermeye çalışır.

Kısaca; ne kadar uzak ya da yakın olursa olsun, koşucuyu hedeften ayıran bir mesafe olacaktır.

Elealı Zenon Aşil Paradoksu

Aşil kaplumbağa ile yarışmak ister. Ve ona yarışa önden başlaması için izin verir. O zaman Aşil, kaplumbağanın başlangıç noktasına ulaştığında, kaplumbağa daha kısa bir mesafeden geçmiştir. Aşil, o ikinci noktaya ulaştığında, kaplumbağa yeniden, vb. olur. Bu yüzden Achilles kaplumbağayı asla yakalayamaz.

Hareket ve zaman ilişkisi Aristo’nun tartışması o en başında bahseder hareket Zenonian paradoks yaptığı itiraz yolunu hazırlar: “Zeno nedenlerini fallaciously; çünkü her şey her zaman eşit olana karşı her zaman dinleniyorsa ve hareketlerin her zaman şimdi içinde olduğunu söylerse, o zaman hareket eden ok hareketsizdir. Aristoteles, Zeno’nun zamanın “bölünmezler” den oluştuğu yanlış varsayımına dayandığını söyler , bir sonraki argümanın “hareket eden okun hâlâ havada durduğunu” göstermek için tekrarladığı bir nokta olarak tekrar eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.