Dezenformasyon Nedir?

Sizlere bu yazımızda dezenformasyon nedir? Nasıl Uygulanır? Zararları nelerdir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Dezenformasyon Nedir?

“Sahte haberler” konusundaki söylemin büyük bir kısmı üç kavramdan oluşmaktadır: yanlış bilgi, yanlış bilgilendirme ve yanlış yönlendirme. Ancak, yanlış olanlardan doğru olmayan mesajları ve bunlardan zarar görmeyi amaçlayan “aracılar” tarafından yaratılan, üretilen veya dağıtılan mesajları ayırt etmek önemlidir:

Dezenformasyon Yanlış bilgilendirme: Bir kişiye, sosyal gruba, organizasyona veya ülkeye zarar vermek için sahte ve kasıtlı olarak oluşturulan bilgiler.

● Yanlış bilgi: Yanlış olan, ancak zarar verme niyetiyle yaratılmayan bilgiler.

● Bilinçli Yanlış Yönlendirme: Bir kişiye, organizasyona veya kontrata zarar vermek için kullanılan gerçekliğe dayanan bilgiler

Dezenformasyon Nasıl Yapılır

Şimdi size dezenformasyon.org sitesinden bir alıntıyı paylaşalım:

Web’in göreceli anonimliği ve web sitelerinin yaratılmasının uygunluğu, insanların çevrimiçi olarak dezenformasyonu yapmasını kolaylaştırdı. Dezenformasyonun amaçları için geliştirilen siteler tipik olarak birkaç özelliği paylaşmaktadır. Örneğin, böyle bir site genellikle açıkça belirtilmiş bir amaca sahip değildir veya belirtilen amaçlarla ilgili çok az içeriğe sahiptir. Bir dezenformasyon sahasındaki içeriğin çoğunluğu genellikle belirli bir gündemle ilişkilidir, çok çekişmeli olabilir ve kolayca çürütülebilen açıkça yanlış bilgiler içerebilir. Dezenformasyonlu web sitelerinin en yaygın özelliği iletişim bilgilerinin veya herhangi bir “Hakkımızda” sayfasının olmamasıdır.

Çevrimiçi dezenformasyonun, blog ve tartışma forumu gönderileri, yorumları ve Twitter ve Facebook gibi sosyal medya web siteleri aracılığıyla da yayılır.

Alıntıdan da anlayacağınız üzere yanlış bir bilgi öncelikle mevcut verinin yanlış olduğunun gizlenerek sunulmasıyla gerçekleştirilir.

Yanlış Bilgiyi Tespit Ettiğimde Ne Yapmalıyım?

Öncelikle paylaşmayın. Bu, yanlış bilgilendirmenin yayılmasını durdurmak için yapabileceğiniz en büyük, en yararlı şeylerden biridir.

Sonra parçayı doğrulayın. Öyküde hızlı bir Google araması yapın:  Aynı bilgileri bildiren güvenilir haber siteleri var mı? Bu bilgilerin orijinal kaynağı nedir? Orijinal kaynak tanıdık gibi görünüyorsa, kaynağı araştırın: Başka bir yere bakın — diğer satış noktaları bunun hakkında ne söyler? Wikipedia sayfası var mı? Bu, organizasyonun bir önyargı geçmişine sahip olup olmadığını veya yanlış bilgilendirme yapıp yaymadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Kaynaklar

https://ethicaljournalismnetwork.org/tag/fake-news

https://www.dezenformasyon.org/dezenformasyon/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.