Çocuklarda Saç Bakımı

Çocuklarda beslenme vücut gelişimini etkilediği gibi saç yapısını da etkiler. Çocukların saçları zamanla değişime uğrar. Bebekken, az, seyrek ve ince telli olan saçlar büyüdükçe kalınlaşır gürleşir ve çoğalır. Bu süreç içinde çocukların saç bakımı çok önemlidir. Çocuklara saç temizliğinin ve bakımının en iyi şekilde öğretilmesi gerekir. Saç bakımı sadece dış görüntü için değil sağlık açısından da önemlidir. Çocuklarda saç bakımı ve temizliğine dikkat edilmelidir. Çocuğun saçlarındaki sorunlara en iyi şekilde çözüm uygulanması gerekir.

Çocuklarda Saç Bakımı

Çocuklarda Saç BakımıBebekler dünyaya geldiğinde bazılarının saçları olmaz. Aylar geçtikçe saçlar uzamaya başlar. Bebekler üç yaşına geldiklerinde saç yapıları belirginleşir. Çocukların 3 yaşında saç şeklinin dalgalı veya düz olduğu kalınlığı ya da inceliği, saç miktarı netleşir. Doğarken saçları olmayan bebeklerin zamanla kafaları tamamen saçla dolar. Fakat zaman içinde saçlar değişime uğrayabilir. Sarı olan saç zamanla kararır. Aynı şey gözler içinde geçerlidir. Gri olan göz zamanla değişebilir. 8 veya 9 ay içinde renk kesinleşir. Değişimin nedeni melanin üreten hücrelerin olgunlaşmamış olmasıdır.

Çocuklarda Saç Uzamasını Kolaylaştıran Besinler

Sağlıklı ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Aynı şekilde güçlü ve hızlı uzayan saçlar için çeşitli besinler tüketmek gerekir. Bu besinler biyotin ve çinko içermelidir. Saçların uzun ve gür olması ne kadar genetik yapıya bağlı olsa da alınan gıda takviyelerle güçlendirilebilir. Yumurta, tam tahıllı ekmek, peynir, yoğurt, avokado, ahududu, sardalye, somon, alabalık, ceviz, muz, domates gibi gıdalar saçları kuvvetlendirir ve hızlı uzamasını sağlar.

Çocukların saç temizliği ve bakımı yapılırken erişkinlerdeki gibi her gün yıkanması gerektirmez. Çocukların saç derileri erişkinlerdeki gibi yağlı ve sorunlu değildir. İki günde bir yıkanması yeterlidir. Aksi takdirde saçlarda kuruma oluşur. Bu durum çocuğun aktivitesine bağlıdır terlemesiyle alakalı olarak yıkama sıklığı değişebilir. Çocukların şampuan tercihinde hipoalerjenik içerikli olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca şampuanın ph dengesi kontrol edilmelidir.

Zor Taranan Saçlar

Çocuklarda saç taraması kimi zaman zorlaşır. Uzun ve ince telli saçlar daha çabuk dolaşır ve taranması zorlaşır. Tarama işlemi kan dolaşımını hızlandırır ve uzamayı kolaylaştırır. Çocukların saçları günde iki kez taranmalıdır. İşlemi kolaylaştırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur.

Hindistan cevizi yağı saç sağlığı açısından çok faydalıdır. Saç kremi olarak da kullanılır. Hindistancevizi yağı elle damlatılarak saç köklerine uygulanmalı ve zorlamadan saçlar taranmalıdır. Çocukların saçlarını acıtmadan kolayca taranması için diğer bir yöntemde boş sprey şişesine ılık su ve Hindistan cevizi kremi ya da durulanmayan farklı bir saç kremi karıştırılır. Ardından saça sıkılır ve kolayca taranır. Fakat karışım saç köklerine uygulanmaz çünkü saç kremi dökülmelere sebep olabilir. Aynı şekilde elma sirkesi ve su karıştırılarak saça sıkılır ve taranır. Sirke aynı zamanda saça bit gelmesini önler.

Saç Bakımında Kurutma Ve Maşa Düzleştirme

Çeşitli organizasyonlarda çocuğun saçına maşa veya düzleştirme uygulanabilir fakat, seyrek aralıklarla olmak şartıyla. Çocuğun saçına çok sık uygulama yapmak saçlarına zarar verebileceği gibi dökülmeye neden olur. Çocukların saçları kesinlikle boyanmamalıdır. Uyumadan önce toka bandana çıkarılmalı ve mutlaka taranmalıdır.

Ev Yapımı Saç Kremi

Çocuklar için evde saç kremi hazırlamak mümkündür. Saf bala saf zeytinyağı karıştırılır. Saçlar yıkanmadan önce deriye masaj yaparak uygulanmalıdır. 15 dakika kadar bekletilmeli ardından yıkanmalıdır. Bu işlem aynı zamanda bebeklerin saçlarının uzamasına neden olur.

Badem Yağı Etkisi

Badem yağı A,B1, B2, B6 ve E vitamini içerir aynı zamanda tekli yağ ve çoklu doymamış yağ içerir. Bebeğin cildine badem yağı ile masaj yapılmalıdır. Badem yağı saçın uzamasını kolaylaştırır. Saçı gürleştirir ve bakım sağar. Badem yağı Hindistan gibi ülkelerde geleneksel olarak bebeklere uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.