Çocuklarda Fiziksel Gelişim ve Beslenme

Çocuklarda Fiziksel Gelişim ve BeslenmeVücuda gerekli besinin alınamaması insan gelişimine etki yapan en büyük etmendir. Büyük bir etkinlik içinde olan çocuk ve genç devamlı besin alma ihtiyacındadır. Bu ihtiyacı gerektiği şekilde giderilemeyen çocuk ve gencin sağlığının bozulduğu, enerjisinin tükendiği görülür; dolayısıyla tam kapasitesi içinde gelişmesi engellenmiş olur.

Beslenme dendiği zaman çoğunlukla tıka basa yemek anlaşılmaktadır. Oysa vücuda gereken besinin, vitaminin ve madenlerin alınamaması halinde tıka basa yemenin hiçbir değeri olmamaktadır. Diğer yandan ekonomik zorunluluklar nedeniyle çoğu öğrencilerimiz evlerinde ne bulursa onu yemek zorunda kaldıklarından, tek yönlü beslenmektedirler. Tek yönlü beslenme başka bir deyimle vücuda gereken besinin yalnızca bir kaçım devamlı alma, yine öğrenciyi besinsizliğe düşürmektedir.

Anne babaların ellerindeki besin maddelerini hazırlama yollarını bilmemelerinden dolayı, gerektiği gibi değerlendirmemeleri boşuna besin israfına yol açmaktadır. Bu konuda onlara gerekli bilgilerin verilmesi halk eğitiminin konusu olmakla beraber yine de öğretmenlerce gerekli uyarmaların yapılması ve bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

Öğrencilerin iştahı ve beslenme alışkanlıkları onların beslenmesi üzerinde önemle etki yapan iki değişkendir. Genel olarak organizmanın herhangi bir besine ihtiyaç duyması iştah olarak belirmekte ve o besinin alınmasına organizmada bir arzu doğmaktadır. Ancak küçük yaşlardan beri edinilen bazı alışkanlıklar, organizmanın ihtiyacı olan besine karşı isteksizlik doğurmaktadır. Böylece organizmanın ihtiyacı olan besine karşı doğal eğilimi kötü alışkanlıklarla babalanmaktadır.

Beslenme eğitimi çocukluk ve ergenlik çağındaki öğrencilerimizin hangi besine ihtiyaçları olduğunu öğretmeye ve bunları usulüne göre yeme alışkanlığını vermeye dayanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.