Cilt Lekesi Türleri

Cilt Lekesi TürleriCilt lekesi bir ya da birkaç sebepten oluşan ve deride renk değişmesiyle, hem erkek, hem de kadında görünen lekelerdir. Vücudun görünmeyen bölgelerinde de olan cilt lekeleri, en çok estetik sıkıntıyı yüzde olan türleriyle verir. Bu tarz lekeler, yüzün görünen bölgelerinde yoğunlaşır, kişiyi psikolojik travmalara kadar sürükleyebilirler.

Cilt Lekesi Türleri

Malezma,Şarap Lekesi,Et Benleri,Cilt Benleri,Lentigo ( Karaciğer/ Yaşlılık Lekesi),

Seboreik Keratoz (Yaşlılık Beni),Çiller,Güneş,Sivilce,Mantar, ilaç lekeleri, bilinen cilt lekesi türleridir.

A) Malezma:

(Hamilelik maskesi) Hamilelik döneminde aşırı salgılanan östrojen hormonundan kaynaklanır. Doğal olarak, bu tür sadece kadınlarda teşhis edilse de doğum kontrol ilaçlarının tüketilmesiyle de oluşmaktadır. Güneşe en çok maruz kalan yüz bölgesinde, normal deriden daha koyu renkle görülür. Yaz aylarında ve solaryum kullanımı sonrası daha fazla belirginleşirler.

 

B) Şarap Lekesi :

Yeni doğan bebeklerde müşahede edilen damar problemidir. Sağlığa zararları yoktur. Çocuk 7 veya 8 yaşına geldiğinde kaybolur. Yüzde görülme oranı daha yüksek olsa da, vücutta da çıkabilir. Halk arasında doğum lekesi diye adlandırılır.

C) Et Benleri:

Obezite, menapoz ve çeşitli hormonal bozuklukların tetiklemesiyle genelde orta yaşlı erkek ve kadınlarda aynı oranda görülebilir. Sancı yapmazlar ve en çok boyun ve göz çevresinde çıkarlar.

D) Cilt Benleri:

Oluşum nedeninin, genelde genetik mirasla geçtiğine inanılan, tam olarak sebebi bilinmeyen cilt lekeleridir cilt benleri. Çocuklukla oluşmaya başlayan benler, kişi yaş aldıkça çoğalır. Bazılarının üstünde kıl olabilir. Açık ve koyu renklerde bulunabilirler.

E) Lentigo ( Karaciğer/ Yaşlılık Lekesi):

Bir renk anormalliği hastalığı olan lentigo, genelde çillerle karıştırılır. Oysa Lentigo çillere oranla nispeten büyük ve daha koyu renktedir. Yazın daha belirginleşir.

Solar Lentigo(Güneş lentigo) sıklıkla rastlanılan bir çeşittir. Derinin sıklıkla, güneşle karşılaşmalarında meydana gelir. Sarışın kişiler bu durumdan en çok mustarip olanlardır. Güneş yanmaları sonrası, deri soyulmasında görülür.

F) SeboreikKeratoz (Yaşlılık Beni):

Kalıtsal sebeplerle meydana gelir. Cildi yağlı bir görüneme sokan lekelerdir. Yüz çevresinde olduğu gibi vücudun diğer bölgelerinde de olabilir, kolay teşhis edilemezler. Genellikle vücuttaki aşınmayla gelişirler.

G) Çiller:

Beyaz tenli kişilerde görülür. Küçük, cilde göre koyu renk lekelerdir. 50’li yaşlara doğru kayboldukları bildirilir. Güneşle fazla temas, bu cilt lekesinin çoğalmasını tetikler. Yazın çoğalır, kışın nispeten silikleşirler. Melanin pigmentinin aşırı salgılanmasıyla ilgisi vardır.

H) Güneş Lekeleri:

Genellikle yaz aylarında oluşumları sıklaşsa da, kışın da güneşten korunmakta fayda vardır. Güneş kremiyle korunum sağlanabilir. Güneşin zararlı ışıklarıyla temas sırasında vücudumuzdaki melanin, organizmayı korumak adına, aşırı miktarda salgılanır, bu salgılanma güneş lekelerine neden olur.

I) Akne ve Sivilce Lekeleri:

Ergenlik döneminde sıklıkla rastlanan ve en çok bilinen cilt lekeleridir.Yağ bezlerinin fazla salgılanmasıyla gerçekleşen bir tür iltihaplanmadır. Doğal bir süreçle gelişen sivilceler, ilerleyen dönemlerde, genel olarak iz bırakmadan tamamen kaybolsalar da, toplumun yüzde yirmiye yakın bölümü o kadar şanslı olamayabilir. Kalıcı izlere evrilen bu lekeler, deride delikler biçiminde kalıcı olabilen bu lekeler, hoş olmayan görünüme sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.