Bertrand du Guesclin Kimdir

Bertrand du Guesclin Hayatı

Bertrand du Guesclin, Fransa’nın küçük bir kasabasında, Brittany yakınlarında bulunan adlı 1320 yılında doğdu. Du Guesclin, 1320 yılında Rennes’in 50 kilometre kuzeybatısında Dinan adlı bir kasaba da doğar. Broons Lord Robert Du Guesclin’in en büyük oğluydu.

Şövalye Olma Heveslisi Genç

Bertrand du GuesclinSadece 17 yaşındayken Rennes kasabasında meydana gelen bir ortaçağ turnuvasının gerçekleştiğini duyduğunda, etkinliği görmek için bir at arabasıyla yola çıktı. Bertrand du Guesclin ortaçağ turnuvasına nihayet geldiğinde, görünüşü ve soylu sosyal sınıfının bir parçası olmamasından dolayı turnuvaya katılmasına izin verilmediği için diğer genç Şövalyeler tarafından alay edildi.

Görünüşüne rağmen Bertrand du Guesclin, ruhlu ve kararlı bir genç adamdı ve o günkü mızrak müsabakasına girmesini engelleyecek hiçbir şey yoktu, kullanabileceği bir atı ve yüzünü örtmek ve kimliğini gizlemek için bir kask bulmayı başardı. Efsane, o güne meydan okuduğu, 15’den fazla iyi eğitimli ve silahlı şövalyeyi yenemediği her mızrak müsabakasını kazandığı için, herkes bu parlak şövalyenin kim olduğunu bilmek istedi, sonunda birisinin kimliğini açığa çıkarmak için kaskının siperliği kaldırıldı. Bertrand du Guesclin’in yüzünü hayrete düşüren şaşkın kalabalık, hayranlık uyandırdığı aile olarak ortaya çıktı.

İngilizler Geliyor

1356 yılının Eylül ayında, Poitiers’deki feci Fransız yenilgisinden bir ay sonra, büyük bir İngiliz ordusu Doğu Brittany’de Rennes’i kuşattı.

Fransız Kralı II. John, savaşta yakalanmış ve İngiltere’de tutuklu kalmıştı. Bu nedenle Brittany’de Fransız yanlısı fraksiyonlara yardım etmesini sağlayacak olan Dauphin Charles’ın kontrolü altındaydı.

İngiliz İşgali Sürerken

Duke of Lancaster’dan Grosmont Henry, 1.500 adamla Brittany’nin en önemli ikinci kasabası etrafındaki duvarların yıkılmasından önce geldi. İlk hızlı saldırı girişimi başarısız olduktan sonra, Lancaster duvarların altında tünel açtırdı. Lancaster’ın ordusunun morali yüksekti ve Dük’ın adamları yakın zaferi sezdiler.

Neyse ki, Doğu Brittany’de faaliyet gösteren yerel düzensizlerin kaptanlarından biri olan yakın zamanda şövalye edilen bölgeden küçük bir soylu olan Akeri Komutan Bertrand du Guesclin’di.

Bertrand du Guesclin Kendini Göstermesi

Büyük şaşkınlıklarına rağmen, Lancaster kısa bir süre sonra birbiri ardına küçük bir gerilemeler yaşadı. Du Guesclin’in iaşe hatlarını vurması ile Lancaster dokuz ay sonra kuşatmasını iptal etti. Kendini kurtarmak için kasabadan fidye istedi. Onu aldığında, 1357 Temmuz’da çekildi.

Du Guesclin tartışmasız bir şekilde Fransa’nın Yüz Yıl Savaşının büyük kahramanlarından biriydi. 1340’lı yılların başlarından beri Fransız tacı için 1380’de ölümüne kadar hizmet veren Du Guesclin, orta ve batı Fransa’da İngiliz saldırılarına karşı Fabian taktiklerini kullandı. Fransa’nın Constable’ı olarak görev yaparken, 1360’da imzalanan Bretigny Antlaşması ile kazanılan topraklardan İngilizlerin geri çekilmesine yardımcı oldu. Anlaşma, III. Edward’ın güneybatı Fransa’daki varlıklarını büyük ölçüde genişletti. Guyenne ve Gascony’e ek olarak, İngilizler Poitou, Saintonge, Perigord, Limousin ve diğer küçük alanların kontrolünü ele geçirdi.

Önemli bir şekilde, İngiliz kralı artık Fransız kralın vassal değildi ve bu nedenle ona saygı göstermek zorunda değildi.

Breton Ardılının Savaşı ve Ölüm

Brittany Dükü III. III, 1341’de bir erkek varisi olmadan öldüğünde, Guerande’de batı Brittany’de bir mülk sahibi olan üvey kardeşi John Montfort IV, duchy’yi yönetme hakkına sahipti. Fransız Kralı II. Philip’in bir yeğeni olan Blois Charles, John Montfort III’ün bir yeğeni olan karısı Jeanne de Penthievre’nin Salic yasası altında düşmanı devralması gerektiğini ileri sürerek iddiasına itiraz etti. Çatışma Breton Ardılının Savaşı olarak bilinir. İngiltere Kralı III. Edward, Montfort’u destekledi ve Fransız Kralı Philip VI, Blois’i destekledi. Squire du Guesclin, Blois ordusunun bir biriminde görev yaptı. Northampton Kontu’ndan William de Bohun liderliğindeki İngiliz kuvvetleri, 30 Eylül 1342’de Morlaix Muharebesi’nde Blois’i mağlup ettiler. Fransızlar o yıldan sonra Montfort’u ele geçirdiler. 1343’te bir ateşkes sırasında serbest bırakıldı, daha sonra İngiltere’ye gitti. 1345’te bir ordunun başına geçerek Brittany’ye döndü, ancak 26 Eylül 1345’te Hennebont’ta hastalandı ve öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.