Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Merhaba sevgili okurlarımız. Aloe vera bitkisinin bir çok faydalı özelliği bulunmaktadır. Aloe vera jelinin temin edilmesi zor olan ürünlerden biridir. Çünkü ülkemizde pek büyüyen bir bitki değildir. Bu yüzden dışarıdan eczane veya aktardan aldığımız aloe vera jelleri %97-98 saflıktadır. Bunun için kıvam arttırıcı veya renklendirici maddeler kullanılmaktadır. Bu yüzden tamamen doğal olarak bulmak istiyorsanız kendi ürününüzü kendiniz yetişmenizi ederiz. Fazla zor değil bu konuda sizlere yardımcı olacağız.

Aloe Vera Faydaları

Aloe veranın bir çok farklı türü bulunurken ülkemizin iklim koşullarına en uygun olanı aloe barbadensis’dir. Aloe vera yetiştirmesi çok zor değildir. Yetiştirme için iyi güneş alan ve akşamları esinti alan bir yerde çok kolay yetişir. Sulama yapılırken çok dikkat edilmelidir. Fazla sulamadan kesinlik uzak durmalısınız. Nasıl ki sağlık açısından her şeyin fazlası zarardır, aloe vera yetiştirirken de fazla su zarar verir. Fazla sulamadan oluşacak hastalıklardan biri köklerin çürümesi olacaktır.Ancak güneş konusunda ise gün boyu evin en çok güneş alan kısmında bulunması gerekir. Ancak sadece öğle sıcaklarında direk güneşe maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Çok aşırı güneşte içinde jelin azalmasına sebep olabilir. Bu yüzden dengeyi iyi kurmak gereklidir.

Aloe VeraSulama yapılırken dikkat etmemiz gereken nokta sulamadan önce toprağın tam olarak kurumuş olmasıdır. Bu şekilde bitkinin suya ne zaman ihtiyaç duyduğunu anlayabiliriz. Toprağı hafiften alt üst ettiğimizde ortalama 5-6 cm aşağısına kadar toprağın kuru olması önemlidir. Bu kuruluğu gördüğünüzde bitki su vermeye hazır demektir.

Aloe Vera Yetiştirilmesi

Topraktaki nemi saklamak için ise üzerine çakıl taşları koyabilirsiniz. Bu nem kaçışını önleyecektir. Genel olarak ortalama büyüklükte bir saksı yeterlidir. Aloe vera dipten minik ve fazla sayıda kökler çıkartarak çoğalacaktır.Toprağın humuslu toprak olması tercih edilmelidir.Aloe vera gübreleme işlemi de şu şekilde yapılır; İlk bahar, yaz mevsiminde 20 günde bir sıvı genel içerikli veya kaktüs gübreleri sulama suyuyla beraber verilmelidir. Aynı zamanda solucan gübresi veya diğer organik gübreler ile de bitki beslenebilir.

Genel olarak toprağını uzun süre kullanabilirsiniz.Ortalama 2 -3 yıl gibi süre içinde toprak değişimi de yapabilirsiniz. Bazen alt köklerinde ufak kurumalar meydana gelmektedir. Bunları temizlemenizi öneriyoruz. Aloe Vera çiçeğinde dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkinin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Aynı zamanda soğuk silikon, mum yada yakıcı olmayan yapışkanlarla da  kapatılabilir.

Vitamin Suyu Kullanımı

Aloe Vera çiçeğimize, vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken husus, çiçeğimiz yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise bu dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda değiliz. Yani çiçkeler gür olarak çıkıyor ve bitki uzaması normal veya hızlı şekilde oluyorsa vitamine ihtiyaç yoktur. Ancak çiçeğimizin çiçekleri solmuş ve budamasını yapmış isek bu dönemde bitkinin hem çiçek açması hemde gelişmesi için seralar ve mağazalarda satılan çiçek vitaminlerini kullanma koşullarına uyarak bitkimize besin desteği verebiliriz. Örnek: Genelde besinler 1LT suya bir kapak ölçeğinde vitamin dökülür, iyi şekilde karıştırılan suyla vitamin bulunduğu ortamdaki çiçeklere sulamadaki standart ölçeğimizle ilaçlı suyu bitkilerimize on beş günde bir yada ayda bir uygulayabiliriz.

Aloe Vera Yetiştirmede Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

1 – Bitkinin gereksiz olarak çok sulanması.

2 – Bitkimizin saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması ve uzun süre bu suyun toprak içinde kalması.

3 – Çürük veya hastalanan bitkinin topraktan alınmayıp, diğer çiçeklere zarar vermesi.Bu yüzden hasta ve çürük kökler hemen topraktan alınmalıdır.

4 – Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması: Humusla toprak tercih edilmeli ve kaliteli toprak olmalıdır.

5 – Bitkimizin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkimize zarar vermektedir.

Ek olarak aloe verayı daha fazla çoğaltmak isterseniz kökünden bir kısmını alıp başka saksıya aynı kurallara dikkat edip büyültebilirsiniz.

Aloe Vera Özü Nasıl Çıkartılır?

Yapraklarının belli boyuta ulaştıktan sonra asıl kullanacağımız ve faydalı özellikleri olan jel kısmını çıkarmalıyız. Bu işlem fazla zor değildir. En basit olarak elinizle sıkarak bu jeli çıkartabilirsiniz. Ancak yeterli baskı uygulayamayacağımız için jel bir kısmı içinde kalır.Bunun için 2 li değirmen sistemi vardır. 2 yuvarlak yassı taş arasına koyulan yapraklar sıkılıp jel kısmı akmaktadır. Bu şekilde en verimli olarak ve soğuk sistem ile bu jeli çıkarabilirsiniz. Ancak bu sisteme ulaşamıyorsanız evde yapımından kısaca bahsedelim. Öncelikle yaprakları bir tabağa koyun. Bıçak yardımıyla uçlarını kesin ve elinizle kabuk kısmında açıp yaprağı 2 ye böldüğünüzde içindeki jel kısmına ulaşabileceksiniz. Sonra bunu elinizle veya tahta kaşıkla almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü içeriğindeki C ve E vitaminleri metallerle ufak tepkimelerde oksidatif bir etki olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden metalle temas ettirmemenizi öneririz.

Bunun sonrasında aloe verayı istediğiniz gibi kullanabilir bal,yoğurt,limon gibi ürünlerle karıştırıp farklı karışımlar yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Gıda olarak tüketimini önermiyoruz. Çünkü aşırı laktasif ( ishal ) yapıcı etkisi bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi olmadan tüketmemenizi öneriyoruz. Mutlu ve Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.