Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama, elektronik cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama çabalarını kapsamaktadır. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanalları kullanıyor. Bilişim sektörünün son dönem en popüler konularından biri de bu pazarlama alanıdır. Bu pazarlamanın başarılı olması için birçok farklı yöntem bulunur. Seo çalışmaları, viral – örtülü reklamlar bunlar arasında en popüler olanlarıdır.

Dijital Pazarlama Nedir

İnternete bugün ne kadar erişilebilir olursa, size her gün internete giren insan sayısının artmakta olduğunu söylersem bana inanır mısınız?

Aslında, Pew Research’e göre, yetişkinler arasında “sabit” internet kullanımı sadece son üç yılda % 5 arttı. Ve biz çok şey söylememize rağmen, insanların alışveriş yapıp satın alma şekli gerçekten değişti. Çevrimdışı pazarlama, eskiden olduğu kadar etkili değil.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Pazarlama her zaman kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmakla ilgilidir. Bugün bu, onları zaten vakit geçirdikleri yerlerle tanışmanız gerektiği anlamına geliyor: internette.

Modern pazarlamayı desteklemek için İnternet ve diğer dijital medya ve teknolojinin kullanılması, hem akademisyenler hem de profesyoneller tarafından yaratılan şaşırtıcı derecede çeşitli etiketler ve jargonlar ortaya çıkardı. Dijital pazarlama, internet pazarlama, e-pazarlama ve web pazarlaması olarak adlandırıldı ve bu alternatif terimler zaman içinde değişti …

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

İşletme sahiplerinin dijital pazarlama faaliyetlerinin dijital pazarlama kampanyaları hakkında daha akıllı kararlar alabilmeleri için nasıl çalıştığını anlamaları önemlidir. Her şeyin nasıl çalıştığını anlamanın anahtarı, dijital pazarlamanın her bir öğesini tanımak ve her birinin pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini tanımaktır.

Dijital pazarlamanın, herhangi bir işletmede pazarlamanın geleceğine olan önemini anlamak için, kitle etkileşiminin anlaşılması ve yönetilmesi gereken şeyleri düşünmek yararlı olacaktır. Günümüzde dijital pazarlama, web sitesi veya e-postadan çok daha fazla sayıda izleyici etkileşimi ile ilgilidir. 5D’ler, tüketicilerin markalarla etkileşime girme fırsatlarını ve işletmelerin kitlelerine farklı şekillerde ulaşmalarını ve öğrenmelerini sağlar:

Dijital cihazlar – kitleler, akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, TV’ler ve oyun cihazları dahil olmak üzere, bağlı web sitelerinin ve mobil uygulamaların etkileşimli olarak kullandıkları markaları deneyimlerken deneyimler.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital platformlar – bu cihazlardaki etkileşimlerin çoğu, bir Facebook ya da Facebook, (Instagram), Google (ve YouTube), Twitter ve LinkedIn gibi büyük platformlardan ya da hizmetlerden bir tarayıcı ya da uygulamalar yoluyla gerçekleştirilir.

Dijital medya – reklam, e-posta ve mesajlaşma, arama motorları ve sosyal ağlar dahil olmak üzere kitlelere ulaşmak ve onlara ulaşmak için farklı ücretli, sahip olunan ve kazanılan iletişim kanalları.

Dijital veriler – içgörü işletmeleri, kitle profillerini ve bunların çoğu ülkede yasalarla korunması gereken işletmelerle etkileşimlerini hakkında toplar.
Dijital teknoloji – işletmelerin web sitelerinden ve mobil uygulamalardan mağaza içi kiosklara ve e-posta kampanyalarına etkileşimli deneyimler oluşturmak için kullandıkları pazarlama teknolojisi veya martech yığını.

Sıkıştırılmış Toz Pudra

Sıkıştırılmış toz pudra (Kompakt pudra) şık, çok yönlü ve kullanışlı olduklarından vazgeçilmez özelliktedirler. Kompakt pudralar gün ortasında yapacağınız küçük rötuşlar yaparak, makyajınızı fazla çaba harcamadan korumanızı sağlar. Fondöten kullanmadan, sadece kompakt pudra günleri ayarlayabilirsiniz. Cildiniz donuk ya da yağlanmış olsun hiç dert etmeyin, kurtarıcı olarak kompakt pudra var. Cilt tipiniz ya da cilt tonunuz ne olursa olsun, kompakt pudra söz konusu ise, seçenekler karşısında şımaracaksınız demektir. Kuru ciltten, yağlı cilde kadar herkese hitap eden ürünler bulunabiliyor.

Makyaj alışverişine gittiğinizde kompakt pudra seçerken aşağıdaki noktalar aklınızda olsun :

Sıkıştırılmış Toz Pudra Nasıl Seçilir Ve Nasıl Kullanılır?

Şimdi kompakt pudranın nasıl seçileceğine dair, birkaç noktayı inceleyelim.

 • Sizin İçin En Mükemmel Olabilecek Kompakt Pudra Tonunu Seçin

Markadan bağımsız olarak, her zaman ten renginize uyan bir renk seçin. Cildinizin tonundan daha hafif tonda bir malzeme seçerseniz, cildinizin bir süre sonra gri ya da küllü bir ton aldığını görebilirsiniz. Öncelikle kendi cilt tipiniz ve aradığınız kapatma seviyesi hakkında bilgi edinin.

Cilt tonunuz açık ise, pembe tonlu ve cildinizden bir iki ton daha açık renkte kompakt pudra tercih edebilirsiniz. Cilt tonunuz daha koyu ise, sarı veya turuncu bir alt ton ve cildinize mümkün olduğu kadar tam uyan renk tonunda bir kompakt pudra tercih edin. Ürünün nasıl göründüğünü daima yüzünüzde deneyin, elinizde denemeyin. ( El ve yüz ciltlerinin renk tonları farklıdır).

 • Makyaj Uzmanlarına, Önerilerini Sorun

Her kompakt pudra, farklı bir düzeyde kapatma özelliğine sahiptir. Daha doğal bir görünüm elde etmek için saydam tozları deneyin ya da şeffaf olanları seçin. Orta veya tam kapatma özelliğinde olan kompakt pudralar, kusurları ve pürüzsüz görünümü ortadan kaldırır.

Kompakt Pudra Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Küçük Noktalar

 • Hijyen ve sanitasyon çok önemlidir. Bu nedenle kompakt pudra uygulamasından önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Cildinizin hızlı bir şekilde matlaşması için, işlemden önce makyaj kitinizin üzerine bir kurutma kağıdı sürün.
 • Direkt yüze uygulama sırasında makyaj süngeri kullanmaktan kaçının. Sünger ürünün çoğunu emmeye eğilimlidir. Makyaj süngerler rötuşlar için idealdir.
 • Daha iyi bir sonuç sağlayacağı kesin olduğundan, ayrıca makyajınıza profesyonel bir dokunuş getireceği için, kaliteli fırçalara yatırım yapın.
 • Kompakt tozun pudranın uygulanması için doğru teknik, önce ürünü fırçaya almak, daha sonra fırça ile yüze yaymak ve en sonunda yine fırça ile ya da makyaj süngeri ile karıştırmaktır.
 • Kompakt pudra daha parlak, daha temiz ve parlak bir cilt için en uygun çözümdür.

Cildiniz Yağlı İse;

 • Yağ salgısı üretimi kontrollü, mat bir yüzey tozu seçmenizi öneriyoruz.
 • Cildinizi yağlı gösterebileceği için parlak olan ve parlaklık sağlayan tozlardan uzak durun.

Cildiniz Kuru İse;

 • Cildinizi daha da kurutacak, mat bir ürün kullanmayın.
 • Cildinizin daha sağlıklı ve daha az pul pul olmasını sağlayacak, krem bazlı bir kompakt veya yarı saydam bir toz kullanın.

 

Cildiniz Hassas İse;

 • Mineral bazlı tozlar içeren ürünleri kullanın.
 • Genellikle toz kompaktlarda bulunan yumuşatıcı yağlar ve mumlar, koku ve koruyucu madde içermedikleri için daha çok tercih edilmelidir.
 • Cilt tipiniz ister yağlı, isterse kuru olsun kompakt toz pudra seçiminde, hassasiyetinizi göz önünde bulundurun. Cilt dostu olanı seçin.

Sizin için tam anlamıyla mükemmel olanı bulmak için, biraz deneme yanılma yöntemi uygulamanız gerekir. Ama elde edeceğiniz sonuç, inanın buna değer.

Tesettür Gelinlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, düğün organizasyonlarına hız verilir. Yepyeni bir hayata adım atacak olan çiftler, bu özel gecelerinde her detayın hayal ettikleri şekilde şekillenmesini isterler. Özellikle gelin adaylarının itinayla hazırlandıkları düğünler, onlar için ömürleri boyunca unutamayacakları kostümü giymek anlamına da gelir. Şüphesiz her genç kızın rüyalarını süsleyen gelinlik modelleri, bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Düğün gününden günler öncesinde, bu tatlı telaş içinde içlerine sinecek olan modeli arayan hanımlar, arzularına ulaştıklarında büyük mutluluk yaşarlar. Tasarımcıların, senenin modasına göre şekillendirdikleri gelinlik modelleri, bu anlamda her zaman yenilenerek, talebe karşılık vermeyi başarabilmiştir. Biz bugün sizler için, 2018-2019 en şık tesettür gelinlik modelleri hakkındaki makalemizi paylaşarak, konuya ışık tutmak istiyoruz.

2018-2019 En Şık Tesettür Gelinlik Modelleri

Son yıllarda büyük değişim rüzgârları esen tesettür modası, gelinlik sektöründe de kendini gösteriyor. Oldukça şık modellerin sunulduğu 2018-2019 tesettür gelinlik modelleri, senenin tüm dikkat çeken detaylarını içinde barındırıyor.

Dantel gipürler, taş ve inci ayrıntılarla hareketlendirilen gelinlikler, gecenin bu özel kıyafetini taçlandırıyor. Kemerler, volan, altın, gümüş ve apoletli omuz işlemelerin yer aldığı modeller, gelin adaylarımızın beğenisine sunuluyor. Senenin favori kumaşı olan satenlerde, gelinlik modellerinde sıklıkla yer alıyor.

Sade Tesettür Gelinlik Modelleri

Bunun yanı sıra, gelinliklerin vazgeçilmezi olan kabarık eteklerde, kapalı gelinlik modellerinde kullanılan bir diğer ayrıntı olarak göze çarpıyor. Gelin adayının arzusuna göre, tek parça veya iki parça şeklinde seçilebilen modellerde, etek kısmı ayrı olarak giyilebiliyor.

Tesettür gelinlik modelleri için bir diğer önemli nokta da; gelinlikte kullanılan duvak detayıdır. Saçları tamamen kapatan duvaklarda kullanılan detaylar, gelinlikle bütünlük sağlar. Kumaşta kullanılan inci, taş gibi parçalarla hareket kazandırılan duvaklar, gelinlikte bütünlüğün oluşturulması açısından çok önemlidir.

Fiyonklu Tesettür Gelinlik Modelleri

Tesettür gelinlik modellerinin duvak modelleri, gelinliğe uygun olarak çeşitli desenlerde kumaşlardan üretilir. Bunlar arasında gipürlü tüller, taş işleme detaylı duvaklar, dantel işlemeler ve inci taşlar göze çarpan modeller arasındadır.

Normal gelinliklere göre tasarımı oldukça güç olan tesettür gelinlik modelleri, profesyonel ellerde hazırlanmadığı takdirde, başarısız sonuçlarla karşılaşılması kaçınılmazdır.

Hamilelikte İlk Ay

Hamilelikte ilk ay yumurtalamanın gerçekleştiği dönemdir. Döllenme meydana gelip, babadan gelen spermlerle cinsiyet belirlenir. Embriyo rahim içerisinde yerleşerek büyümeye başlamaktadır. Bebeğin kalp ve basit dolaşım sitemi oluşmaya başlamaktadır. Böylece Hamilelikte İlk Ay hafta olarak incelenir.

Hamilelikte İlk Ay Sürecinin Hafta Hafta İncelenmesi

 1. Hafta: Hamileliğin ilk haftası gebelik oluşmadan önce, yumurta bırakımı ve ana rahiminin gebeliğe hazırlanması sürecini oluşturur. İlk haftada bebek yoktur. Rahim içerisinde spermeler ve yumurtalar buluşmaktadır.

 2. Hafta: Bu haftada anne karnında bebek oluşmamıştır. Vücut olası gebelik durumu için hazırlanır. Rahim iç çeperi döllenen yumurtanın rahat şekilde yerleşerek yuvalanması için kalınlaşarak yumuşak bir döşek haline gelir. Yerleşmenin desteklenmesi için rahim içindeki tabaka progesteron ve östrojen hormonları sayesinde besleyici ve yapışkan bir şekle bürünmektedir. Hamilelikte İlk Ay sürecinde 2. Haftada rahimdeki yumurtaya tek seferde yaklaşık 350 milyon sperm ulaşmaktadır. Ancak yalnızca bir sperm yumurtayı delerek içeriye girmektedir.

 3. Hafta: Bu haftada bebek ilk hali olan zigot ( sperm tarafından döllenen yumurta ) sürekli bölünme halindedir. Döllenmiş yumurtala devamlı progesteron hormonunu tetikleyerek anne adayının adet döngüsünü devre dışına atan HCG adındaki hormonu üretmektedir. Hamilelikte İlk Ay süreci içerisinde 3. Hafta sonrasında döllenen yumurta devamlı bölünerek blastokist adını alarak yüz hücreli top halinde rahime ulaşır.

 4. Hafta: Hamilelikte İlk Ay sürecinin sonuna gelindiğini göstermektedir. Blastokist yani döllenen yumurtalar artık rahme yerleşmiştir. Rahimde bütün hazırlıklar tamamlanıp, bebeğin kabul edilmesi için gerekli şekilde kalınlaşmıştır. Döllenen yumurta artık embriyodur ve hamilelik testinde bulguları gösteren HCG hormonu annenin idrarında gözükmektedir. Bebek Hamilelikte İlk Ay sonunda her gün 1 mm büyümeye devam eder.

Hamilelikte İlk Ay ve Annenin Durumu

 • Hormonlarında hızlı değişimler görülmektedir.

 • Hamilelikte İlk Ay sürecinde bazı anne adayları kokulara karşı duyarlılık kazanmaktadır.

 • Döllenen yumurta rahme yerleşinceye kadar geçen süre içinde ara sıra kanamalar görülebilir.

 • Anne adayının göğüslerinde, ağrı, hassasiyet, şişmeler, dolgunluk, göğüs ucunda koyulaşmalar gözükür.

 • Aşırı yorgunluk, halsizlik ve devamlı uyku hali durumları ortaya çıkar.

 • Anne adayında idrara çıkma sıklığı artar.

 • Midede gaz ve şişkinlik olur.

 • Mide bulanmaları ve salyalarda artış görülür.

 • Ruhsal olarak sinirli, duygusal ve alıngan olabilir.

 • Bazı yiyecekler çok istenirken bazıları hiç istenmez.

Hamilelikte İlk Ay ve Yapılması Gerekenler

Anne adayı girilen Hamilelikte İlk Ay sürecinde bir doktora başvurarak kapsamlı şekilde muayene edilir. Alerjik durumlar, kullanılan ilaçlar, kronik rahatsızlıklar, sosyal özellik vb. durumlar incelenir. Anne adayının ve hamileliğin durumu belirlenerek hareket edilir. Anne ve bebek sağlığı için doktor tarafından: kan testi, kızamık ve benzeri hastalıklara karşı bağışıklığı testi, kan şekeri testi, frengi ve AİDS testi, sarılık kontrolü gibi testler yapılarak gözetim altına alınır.

Anne adayı Hamilelikte İlk Ay sürecinde yeterli ve düzenli uyumalıdır. Yorgunluk belirtisinden kurtulmak için yürüyüşler yapmalıdır. Vücutta besin eksikliğinden kaynaklanan ( demir, protein, kalori vb. ) yorgunluğu azaltmak için düzenli ve hatta gerekirse doktor kontrolünde beslenme programı uygulanmalıdır.

Kalıcı Kaş

Güzelliğine dikkat eden tüm bayanlar için makyaj yapmak önemlidir. Makyaj ve yüz görünümü içerisinde kaşın ayrı bir yeri vardır. Kaşlar yüzün ifadesini belirler, etkileyici bakışlar için kaşların yüze uyumu çok önemlidir. Kalıcı kaş, kaş tonuna, saç rengine ve cilt tonuna uygun renkler ile yapılmalıdır. Böylece günlük makyaj yapımında kaş makyajına vakit ayırmamış olunur.
Deri altına enjekte edilen pigmentler uzun süre kalıcılığını sürdürür. Kaş kontürü de denmektedir.

Kalıcı Kaş Nasıl Yapılır

Kalıcı Kaş yüz hatlarına ve yaşa uygun olarak uygulanmalıdır. Yüze anlam katan kaşların doğallığı bozmadan, kötü bir görüntüye neden olmadan yapılması gerekir.
Lokal anestezi ve uyuşturucu krem ile ağrı en aza indirilir, tek renk ya da renk karışımı yapılarak kaşa uygulanır. Kaş rengini tutturabilmek için renk alternatifleri bulunması gerekir. Çünkü herkesin kaş kıllarının çıkış yönü, kalınlığı, açısı ve uzunluğu farklıdır.

Kalıcı Kaş Kimlere Uygulanır

Herhangi bir sınırlama olmadığı için isteyen herkes Kalıcı Kaş yaptırabilir. Genelde kaşı şekilsiz, seyrek, ince olanlar, kavis vermek isteyen, uzatmak isteyen, kaş içerisinde herhangi yara izini kapatmak, kaş rengini koyulaştırmak isteyen bayanlar tarafından daha çok tercih edilir.

Kalıcı kaş yanlış yapıldığında yüzdeki doğallık ve bakışlarda değişikliğe neden olabilir.

Kalıcı kaşın kullanım süresi 2 yıldır, 1 yıl sonrasında tazeleme yaptırarak bu süre 4 yıla çıkarılabilir. Yağlı ciltlerde kalıcılık süresi değiştiği için her sene rötüş yaptırmak gerekir.

Kalıcı Kaş Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İşlem yapılmadan önce kaş temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
 • İşlem yapılacak yer hijyenik ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır
 • Sıcak bir alt ton rengi olanların, kaşlarına uygulanacak boyanın soğuk renkte olması gerekir. Cildiniz sıcak, pigment rengi de sıcak olursa kaş rengi daha sonra turuncu olur.
 • Soğuk cilt alt ton rengi olanların, kaşlarına uygulanacak boyanın sıcak renkli olması uygundur. Cildiniz soğuk, pigmentlerde soğuk olursa daha sonra kaş rengi gri olur.
 • İşlem sonrasında 2-3 gün kaşlar sudan uzak tutulmalıdır.
 • Et benleri üzerine kalıcı kaş yapılmaz.
 • Kılcal damarların üzerine yapılmaz.
 • Güneşten korunması gerekir.
 • Bir hafta saunaya girilmemesi gerekir.
 • Bir hafta sıcak su ile banyo yapmamak önemlidir.
 • Cilt kendini yenilediği için cilde yaptırılan bütün işlemler en fazla 2 yıl kalmaktadır, 2 yıl sonunda cilt kendinden olmayan kimyasalları ve boyaları dışarı atar.

Makyaj Bazı

Makyaj yapmak kadınlar için önemli bir meseledir. Makyajın kendi ten rengi ve yapısına uygun bir şekilde yapılması dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Makyaj yapımında kullanılan malzemelerin seçimi de en az makyaj kadar önemlidir. Farklı kozmetik markaları, çeşitli türlerde ve fiyatlarda makyaj bazları satmaktadır.Bu yazımızda sizlere makyaj bazı nedir? makyaj bazı nasıl kullanılır sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Makyaj Bazı Nedir

Makyaj ile cilt arasında olan, makyajın gün içerisinde kalıcı olmasını, daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için makyaj bazını kullanılır. Makyaj bazını kullanmadan önce cilt temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Genellikle krem formunda makyaj ürünüdür, yüzdeki ince çizgileri doldurarak fondöten veya pudranın bu ince çizgilere dolmasını engeller. Nemlendiricilerden sonra kullanılan makyaj bazıysa yüzdeki lekeleri, sivilceleri kapatmaya yardımcı olur, makyajı alt yapıya hazırlar, gözenek görünümünü azaltır, ufak kırışıklıkları örter.

Makyaj Bazı Çeşitleri

Bütün makyaj bazlarının görevi aynı olsa da cilt yapısına uygun olanın kullanmak daha doğrudur. Makyaj bazları renksiz, renkli, mat, nem ve aydınlık görüntü verme seçenekleri vardır.

Normal Ciltler İçin Makyaj Bazı: Cilt gün içerisinde ne çok kuru nede çok yağlı, cilt gözenekleri ne büyük, nede küçük ise normal cilt tipiniz var demektir. Bunun için hafif nemli, ışıltılı görünüm veren aydınlatıcı makyaj bazları tercih edilmelidir.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı: Yağlı ciltlerin en büyük sorunu makyaj ile birlikte cildin daha yağlı görünmesidir. Bunun için matlaştırıcı makyaj bazları kullanılmalı, makyaj bazından önce nemlendirici kullanımı fazla olabileceği için nemli ve mat makyaj bazları kullanılmalıdır. Kullanılan bazların gözenekleri tıkamamasına dikkat edilmeli, aksi halde yağlı olan cilt için sivilcelere neden olur. Mineral bazlı ürünler tercih edilmeli.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Bazı: Cildi nemlendiren ve gün içerisinde nem dengesini koruyan bazlar tercih edilmelidir. Makyaj bazını kullanmadan önce cilt nemlendirilmeli hatta serum yağlar ile yumuşatılmalıdır.

Karma Ciltler İçin Makyaj Bazı: Karma ciltler için amaç pürüzsüz ve kalıcı bir makyaj olmalıdır. Çünkü , karma ciltlerde ya mat baz yada nemli ve aydınlatıcı bazlar kullanılır. Başka bir seçenek yüzünüzün yağlı bölümleri için mat makyaj bazları kullanımı, diğer kalan bölümler için farklı makyaj bazını uygulamak.

Akneli ve kızarık ciltler için yeşil renkte makyaj bazını kullanılmalıdır. Makyaj bazları günlük makyaj içinde uygulanabilir, doğal görünümü sayesinde fondötene ihtiyaç duyulmayabilir. Makyaj bazını ne kadar ince uygularsanız iyi durması da bir o kadar artar. Sürüldükten sonra kurumasını bekleyip daha sonra makyaja devam edilmelidir. Bezelye büyüklüğünde makyaj bazını makyaj fırçası yada el parmak uçları ile dairesel hareketler ile sürülür. Göz altları ciltten 3 kat daha hassa olduğu için makyaj bazını en az göz altlarına uygulanmalıdır.

Hafif Makyaj Nasıl Yapılır?

Her zaman daha az makyaj yapmanın, daha fazla güzel olmak olduğu savunulmuştur. Tabii ki profesyonel ve ağır makyajın kullanılması gereken durumlar da vardır. Ama iş hayatı ya da eğitim alınan günlük aktiviteler için hafif makyaj sizi güzel gösterecektir. Parlak bir cilde kavuşmak ve makyajınızın ışığını korumak için sadece 15 dk. yeterlidir.

Hafif Makyaj Nasıl Yapılır

Gereken Malzemeler

 • Nemlendirici
 • Baz
 • Renkli nemlendirici
 • Kapatıcı ( isteğe bağlı)
 • Far
 • Eyeliner
 • Maskara
 • Ruj/ dudak parlatıcısı

Uygulama

 • Makyaj yapmadan önce uygun bir cilt bakımı rutini takip edilmelidir.
 • Önce nemlendiricinizi uygulayın. Gerekiyorsa bu aşamada bir de güneş koruyucu kullanın. Makyajınızın daha uzun süre kalması için nemlendiriciden sonra mutlaka baz uygulayın.
 • Cildinizi hazırladıktan sonra, yüzünüzün merkezinden başlayarak bir kat fondöten uygulayın. Fondöteni dışa doğru dairesel ve zımpara hareketiyle, bir sünger yardımı ile sürün. Gerekli buluyorsanız, bu aşamada bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Fondötenin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, kapatıcı aşamasını atlayabilirsiniz.
 • Daha sonra makyajınızın sabitlenmesi için, pudra kullanın ve parlamayı önleyin. Hiçbir zaman makyajınızı en son aşamada toz pudra kullanmadan noktalamayın. Pudrayı uygularken, kabarık bir toz fırçası kulanın ve tozu bütün yüze, özellikle T bölgesine ve gözaltı bölgesine uygulayın.
 • İşlem için yarı saydam / saydam ya da kompakt bir toz pudra kullanabilirsiniz.

Yanaklardan Başlayalım

Bir allık alın ve tüylü bir allık fırçası kullanarak, yanaklarınızın üzerine sürün. Elmacık kemiklerinin üzerinden, yukarı doğru uygulama yapın.

Unutmayın renklerle uğraşırken, rengi önce bir kat uygulayın ve daha sonra isteğiniz renge göre 1 veya 2 kat daha sürün. Ayrıca bu aşamada bronzlaştırıcı da kullanabilirsiniz.

Yanaklarınızda istediğiniz ışıltıyı sağlayabilmek için, gümüş veya altın renkli bir krem veya toz bazlı aydınlatıcı kullanın. Aydınlatıcıyı burun köprüsünün üstüne ve merkeze uygulayın Bu adım için fırça veya parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

Göz Makyajı Nasıl Yapılır

 • Göz makyajı için, bir baz veya kapatıcıyı zemin olarak kullanın. Böylece gözlerinizdeki kırışıklar gider ve makyajınız uzun ömürlü olur.
 • Tercih ettiğiniz rengi seçin. Bizim önerimiz hafif makyajda gözleri tamamlayacak ve onlara daha güzel bir ton verecek nötr bir turuncu ton olabilir. Ürünü düz veya tüylü bir fırça ile sürün. Dairesel bir hareketle yayın. Doğal görünüm korumak için sadece bir gölge yeterlidir.
 • Ardından eyeliner’ı uygulayın. Kalem, jel ya da sıvı eyeliner tercih edebilirsiniz.
 • Eyeliner’ı gözün dış köşesinden sürmeye başlayın ve yavaşça iç köşeye kadar indirin. İndirirken sivri bir açı oluşturmaya çalışın. Bu tip uygulamalarda, en iyi sonucu göz kalemi verir. Çizgiyi kirpik çizgisine mümkün olduğu kadar yakın çektiğinizden emin olun.
 • Kaşlar da göz makyajınızın önemli bir parçasıdır. Kaşlarınızı doldurun. Daha sonra kaş kalemi veya göz renginize yakın bir göz farı kullanarak, onları düzenleyin.
 • Göz makyajınızı tamamlamak için, kirpiklerinizi kıvırın ve onlara bir kat maskara sürün. Uzun ve hacimli kirpikler istiyorsanız, hacim veren bir maskara kullanın.

Dudak Makyajı

 • Rujunuzu uygulamadan önce dudaklarınıza dudak kremi sürün.
 • Daha sonra eğer turuncu nötr far seçtinizse, seçiminizi tamamlamak için pembe veya nötr kahverengi tonlarını uygulayın. Zahmetsiz bir görünüm için pembe tonda bir dudak parlatıcısı önerebiliriz.
 • İşte son haliniz, taze, doğal ve zarif…
 • Zamanın kısıtlı olması, harika görünmenize engel olmamalı, buna izin vermeyin!

Hamile Kalmanın Yolları

Sağlıklı çiftlerin çocuk sahibi olmak için, doğru beslenme, yumurtalama dönemi için doğru zamanı bilmesi ve doğru yöntemlerin denenmesi gibi Hamile Kalmanın Yolları aşamalarını doğru şekilde uygulaması gerekmektedir.

Hamile Kalmanın Yolları

Kadınlarda yumurtlama dönemine en yakın günlerde veya yumurtlama günlerinde hamile kalma şansı çok fazladır. Yumurtlama günü, âdetin birinci gününden bir sonraki âdetin birinci gününe kadar olan gün sayısından 14 gün çıkarılarak ortalama olarak hesaplanır.

Yumurtlama gününden 3 ya da 4 gün önce hamile kalma oranı yüksek dönemdir. Bu dönemde kadınlarda gebelik daha sık rastlanır.

Hamile Kalmanın Yolları ve Korunma

Korunma yöntemlerinden vazgeçilmesi ve hamileliğin istenmesi sürecinden itibaren 1 ila 3 aylık süreç arasında hamile kalınabilir. Sprial ve doğum kontrol hapları kullanımlarından yaklaşık 1 ay, korunma iğnesi kullanımının bırakılmasından yaklaşık 3 ay sonra hamle kalınır.

Düzenli İlişki

Doğurganlık sorunu olmayan bireylerin düzenli ilişki sonunda hamile kalma olasılığı daha fazla artmaktadır. Bir hafta içerisinde 3 ya da 4 kez ilişki yaşayan kadınların yüzde yetmiş’ i 6 aydan daha kısa süre içerisinde hamile kalmaktadır.

Günlük Beslenmeye Takviye Yapılması

Vücutta hücrelerin yenilenmesi, sperm sayısı ve spermin kalitesinin artırılması için besin takviyesi yapılmalıdır. Hücre yenilenmesi için E vitamini, kaliteli sperm için C vitamini, sperm sayısı ve testosteron içinse selenyum tüketilmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu takviyeler yapılınca hem hamile kalma olasılığı artar hem de süre kısalır.

Kafeinden Uzak Durulması

Hamile Kalmanın Yolları uygulanmadan önce gebelik ihtimalin düşüren kafein ve kafein içeren ürünler tüketilmemelidir.

İlişki Sonrası Kadının Yatma Pozisyonu

Ayakta ya da oturarak yapılan birleşmeler sonunda etki eden yer çekimi nedeniyle spermlerin rahim ağzından geçerek içeri girmesi zorlaşmaktadır. İlişki sonrasında kadınların sırt üzeri yatarak uzanması neticesinde spermler rahim ağzından geçip yumurtayla buluşacak ve hamile kalma ihtimali yükselecektir.

Erkeklerin Dar Kıyafetten Uzak Durması

Giyinilen dar baksır, pantolon, eşofman gibi kıyafetler kasık bölgesini sıcak tutarak ısının yükselmesine neden olur. Kasıklardaki ısı artması sonunda spermlerde sıkıntılar çıkar. Böylece hamile kalma ihtimali düşmektedir. Hamile Kalmanın Yolları uygulanırken erkeklerde dikkatli davranmalıdır.

Sıcaklardan Uzak Durulması

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, bu süreç içerisinde vücudu aşırı sıcakta bırakacak sauna, hamam ve sıcak banyodan uzak durmalıdır. Yüksek ısıya maruz kalan çiftlerde hamilelik ihtimali düşmektedir.

Elektronik Aletlerden Uzak Durulması

Elektromanyetik dalgalar hamile kalmayı engellemektedir. Televizyon, tablet, telefon ve bilgisayar yüksek oranda elektromanyetik saçtığından dolayı hamileli olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle hamile kalmayı düşüneneler elektronik aletlere 80 cm mesafeden daha fazla yaklaşmamalıdır.

Krem ve Kayganlaştırıcı Ürünlerinden Uzak Durulması

Bu tarz ürünlerin içerisinde bulunan kimyasallar spermlere zarar vermektedir. Zarar gören sperm sonrasında hamile kalma ihtimali azalmaktadır. Bu nedenden dolayı Hamile Kalmanın Yolları uygulanırken bu tarz kimyasal ürünlerden uzak durulmalıdır.

Sigara ve Alkol Tüketiminden Kaçınılmalı

Hem erkek hem kadınlar üzerinde içki ve sigara direkt olarak etkilidir. Sigara kullanımı erkeklerde sperm sayısını azaltır ve sperm hareketlerini kısıtlamaktadır. Alkol kullanılması sonucunda sperm yapısı bozulmaktadır.

Kulak Temizliği

Duyu organı olan kulak kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Dışardan müdahale ile günlük kulak temizliği, kulak içindeki kiri artırır. Bunun yanısıra işitme kanallarında bakterilere ve tozlara zemin hazırlanmış olur.

Çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuyla kulak kendi kendini temizleme işlevini gerçekleştiremeyebilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Vücuttaki her organın işleyiş mekanizması farklıdır. Aynı şekilde kulağında işleyişi bozulmadığı sürece evde temizleme işlemi sağlanabilir. Fakat bu işlemi kulak zarı rahatsızlığı olmayan kişiler için uygundur. İşlem uygulanmadan önce mutlaka doktor tarafından bilgi alınmalıdır.

Aşırı Kulak Kiri

Kulak içindeki kiri anlamak zor değildir. Eğer kişi kulakta devamlı olarak çınlama hissediyorsa, kulaktan kötü kokular geliyorsa, aynı zamanda kaşınma ve doygunluk hissi mevcutsa, kulak içinde zaman zaman ağrı yaşanıyorsa kulak içindeki kiri işaret edebilir.

Evde Kulak Temizliği

Evde kulak temizleyebilmek için kulak enfeksiyonu veya kulak zarında herhangi bir problem olmaması şarttır. Bu nedenle işlem gerçekleştirilmeden önce doktor muayenesinden geçilmelidir.

Pamukla Kulak Temizleme İşlemi

Doktorlar kulak çubuklarıyla kulak temizlemenin yanlış bir yöntem olduğunu vurgularlar. Bu nedenle kulak çubuğu yerine ufak bir parça pamukla da uygulanabilir. Yapılması gereken şey kulağın görünen tarafındaki kirleri pamuk ile almaktır.

Sıcak Su ile Kulak Temizleme İşlemi

Herhangi bir şişeye teni yakmayacak şekilde sıcak su doldurulur. Ardından kulağın üstünde 30 dakika kadar bekletilir. Bu sayede kulağın içindeki kir yumuşar ve temizliği kolaylaşır. Kir yumuşadıktan sonra pamuk yardımıyla kulak temizlenir.

Antiseptik Bitki Çaylarıyla

Kaynamış suyun içine bir tutam kuru papatya eklenir. Ardından ağzı kapatılır ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Çayın ağzı kapalı demlenmesi gerekir çünkü doğal yağlarını bu sayede kaybetmeyecektir. Demlenen çay oda sıcaklığına geldiğinde kulağın içine kaçmasını engelleyerek temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Kulak temizleme yöntemlerinin en risksiz yöntemi masajla yapılandır. Kulak arkasını parmaklarla ovarak masaj gerçekleştirilir. Masajla birlikte ağız açılıp kapatılmalıdır. Arada sırada kulaklarda oynatılır. İşlemin ardından pamukla temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Saline Solüsyonu

Yarım çay bardağı suya 7,5 gr tuz eklenir ve karıştırılır. Elde edilen tuzlu suya pamuk batırılır kafa yan yatırılarak pamuktaki su bir kaç damla olacak şekilde kulağa damlatılır. 1 dakika bekledikten sonra kafa ters yöne çevrilerek su dışarı atılır. Aynı işlem diğer kulağa da uygulanır.

Bebek Yağı

Boş olan kulak damlası şişesinin içi bebek yağıyla doldurulur. 5 dama kadar kulağa uygulanır. Ardından kafa ters yöne çevrilerek yağın kulaktan atılması sağlanır. İşlemin ardından pamuk yardımıyla kulak içi derine ulaşmadan temizlenir.

Parafin Yağı

Eczaneden temin edilen parafin yağı can yakmayacak şekilde ısıtılıp kulağa uygulanır. Ardından çok bekletilmeden suyla kulak yıkanır. 3 gün boyunca işlem uygulanmalıdır. Kulak kirini yok etmekte oldukça başarılıdır.

Lobelya çayı ve münver ağacı dutuyla kulak temizleme işlemi

Çaylar kuru nemsiz ve ağzı kapalı şekilde muhafaza edilmelidir. Bu çaylar demlenerek 3 gün boyunca tüketilmelidir.

Zeytinyağı

Saf zeytinyağı ve su karıştırılır. Ardından şırınganın iğne ucu çıkarılır ve karışım kulağa birkaç damla sıkılır. Uygulama 4 gün boyunca tekrarlanabilir.

Kirpi Çayı Otu

Kulak iltihabını tedavi etmektedir. Çay kaynar suya eklenir. 10 dakika bekletilir. Ardından hastalık bitene kadar tüketilmelidir.

Kulak Çubuğu

Serumen sıvısı kulağı dış etkenlere karşı korumaktadır. Kulağın ürettiği bu sıvı halk arasında kir olarak nitelendirilse de kulak çöpü sokularak kulağa tamamen zarar verilmiş olur. Bu nedenle kulak çubuğuyla kulağı temizlemek bakterilere ve mikroplara karşı savunmasız hale getirir.

İshal

İshal

İshal doğal bir reaksiyondur, vücudun toksik maddeleri atmak için gerçekleştirdiği yardımdır, sık tuvalete çıkma durumudur. Burada en önemli unsur vücudun kurumasını önlemek, İshal, kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesi sonucunda meydana gelir. Dışkılama sıklığının ve miktarının artması, enfeksiyona bağlı ishaller kendi için de viral ve bakteriyel olarak ayrılır. Okumaya devam et “İshal”